Monitoring zahraničního tisku - energetika
Obsah:
Německé město Hanau již nechce jaderný odpad a podalo odvolání k soudu
Žaloba proti jaderné elektrárně: Lucembursko jako první podpořilo Rakousko
7 let po Fukušimě: japonská havárie je připomínkou nutnosti ukončení jaderné energie
Německo: Stržení chladicí věže jaderné elektrárny může začít již před Velikonocemi
-------------------------------
Německé město Hanau již nechce jaderný odpad a podalo odvolání k soudu
12.3.2018 Welt.de dpa
Hanau – Německé město Hanau (ve spolkové zemi Hessensko) se brání proti skladování dalšího jaderného odpadu na svém katastrálním území a po prohře u soudu jde k další instanci. Město totiž podalo odvolání proti poslednímu rozhodnutí správního soudu ve Frankfurtu nad Mohanem, jak informoval primátor města Claus Kaminsky (Sociální strana Německa). „Magistrát připravil proti rozhodnutí odvolání. V tomto případě chceme jít k vyšší instanci až ke Spolkovému správnímu soudu. Nechceme žádné jaderné úložiště na území našeho města,“ řekl Kaminsky.
Správní soudu ve Frankfurtu nad Mohanem rozhodl, že je možné vydat firmě Nuclear Cargo Service (NCS) požadované stavební povolení pro stavbu meziskladu radioaktivních odpadů. Město ale toto rozhodnutí nechce přijmout. „Není pro nás akceptovatelné, jakým způsobem se vůbec došlo k závěru, že je možné umístit mezisklad radioaktivních odpadů z celé spolkové země v průmyslové oblasti,“ dodal primátor města Hanau Kaminsky, který se nadále snaží o to, aby se jeho městu přestalo říkat „jaderná obec“.
https://www.welt.de/regionales/hessen/article174470589/Hanau-will-keinen-Atommuell-mehr-Berufung.html
Žaloba proti jaderné elektrárně: Lucembursko jako první podpořilo Rakousko
7.3.2018 Nachrichten.at
Lucembursko – Před dvěma týdny podalo Rakousko svou žalobu proti plánovanému rozšíření maďarské jaderné elektrárny Paks k Evropskému soudnímu dvoru.
Rakousko nyní získalo prvního podporovatele své žaloby: je jím Lucembursko, které podpořilo rakouskou žalobu. Lucemburská ministryně životního prostředí Carole Dieschbourg přitom upozornila na to, že je potřeba „zamezit renesanci jaderné energie“. Proto se Lucembursko rozhodlo aktivně podpořit Rakousko v soudní při o rozšíření jaderné elektrárny Paks.
„Zároveň nastartujeme i další akce na evropské úrovní,“ řekla rakouská spolková ministryně pro trvalou udržitelnost a turistiku Elisabeth Köstinger (VP) včera před začátkem evropské rady ministrů životního prostředí v Bruselu. Rakouská ministryně má velká očekávání, že k rakouské žalobě proti Paksi by se mohlo přidat i Německo. „V německé koaliční smlouvě stojí, že nesmí bvýt žádné veřejné subvence pro stavbu jaderných elektráren.“ V případě rakouské žaloby se jedná o státní pomoc Maďarska při stavbě jaderné elektrárny Paks II.
http://www.nachrichten.at/nachrichten/politik/innenpolitik/Klage-gegen-AKW-Luxemburg-erster-Unterstuetzer;art385,2832308
12.3.2018 loz.de
Již sedm let uplynulo od jaderné havárie v japonské Fukušimě, ke které došlo přesně 11.března 2011. U této příležitosti řekla německá poslankyně Spolkového sněmu za Sociální stranu (SPD) Dr. Nina Scheer: „ Tavení jaderného paliva, ke kterému došlo ve Fukušimě, dokazuje nekontrolovatelnost jaderné energetiky a je připomínkou toho, jak nezbytný je politický cíl celoevropského výstupu z jádra. Tento politický cíl přitom vyžaduje jen víc transparentnosti a osvěty ohledně stavu a následcích využívání jaderné energie a o dosavadních jaderných nehodách. Ve Fukušimě se například dodnes nepodařilo odstínit havarované reaktory a ochránit tak okolí před radioaktivitou, nepodařilo se ani realizovat plánovanou stavbu ledové zdi proti únikům radioaktivní vody z havarované elektrárny.“
V Německu započatý výstup země z jádra byl přerušen žluto- černou vládou v roce 2010. Teprve Fukušima přiměla vládu k tomu, aby se vrátila k původnímu plánu odstoupení Německa od využívání jaderné energie. „Přerušení výstupu země z jádra v roce 2010 bylo nezodpovědné a ponese sebou zřejmě i ekonomické důsledky ve formě plateb odškodnění veřejnosti, což by se bez politického návratu k jádru v roce 2010 nestalo,“ je přesvědčena poslankyně Scheer a dodává: „O to důležitější je, abychom v Německu využili všechny dostupné prostředky k tomu, abychom docílili ukončení využívání jaderné energie i v ostatních evropských zemích – například zastavením dodávek jaderného paliva pro zahraniční jaderné elektrárny. Stát by měl zrušit své smlouvy o exportu jaderného paliva do ciziny. Havárie je Fukušimě je připomínkou nutnosti ukončení využívání jaderné energie.“
https://www.loz-news.de/politik/bundespolitik/1872-7-jahre-nach-fukushima-mahnmal-zur-beendigung-der-atomenergie
Německo: Stržení chladicí věže jaderné elektrárny může začít již před Velikonocemi
14.3.2018 Focus.de
Likvidace chladicí věže odstavené jaderné elektrárny Mühlheim – Kärlich může začít již krátce před Velikonocemi. „Záleží to na počasí. Při silnějším větru musíme přípravné práce odložit,“ řekla tisková mluvčí jaderné elektrárny Dagmar Butz Německé tiskové agentuře DPA.
Energetická firma RWE chce chladicí věž zbourat do konce roku 2018. Vnitřek chladicí věže byl přitom již odstraněn – celkem se jednalo o 5.000 tun betonu. Zbývá tak zbourat ještě zdi chladicí věže, což bude představovat dalších zhruba 18.000 tun betonu. Demontovaný materiál bude řádně zrecyklován.
Reaktor v jaderné elektrárně Mühlheim – Kärlich byl v provozu pouze 13 měsíců. V roce 1988 byl reaktor na základě soudního nařízení Spolkového správního soudu odstaven. V při plánovaní elektrárny nebylo totiž dostatečně zohledněno nebezpečí zemětřesení. „Likvidace tohoto jaderného zařízení běží již od roku 2004 a podle předpokladů má trvat ještě asi deset let.
https://www.focus.de/regional/rheinland-pfalz/atomkraft-abriss-von-akw-kuehlturm-koennte-vor-ostern-beginnen_id_8608425.html
Komentáře
Facebook komentáře
Související články