Německo: jaderná elektrárna Brockdorf smí být opět spuštěna + další zprávy z energetiky
Obsah:
Napadnutelné senzory pro měření radioaktivity ohrožují bezpečnost jaderných elektráren
Poslanec EU podal žalobu kvůli stavbě nových jaderných bloků v Maďarsku
Dvě plánované jaderné elektrárny v USA se nakonec nepostaví
Německo: jaderná elektrárna Brockdorf smí být opět spuštěna
--------------------------
Napadnutelné senzory pro měření radioaktivity ohrožují bezpečnost jaderných elektráren
=27. 7. 2017 Der Standard
Měřicí přístroje u jaderných elektráren se nechají „zlbnout“ tak, aby ukazovaly falešné hodnoty záření
Poté, co se dlouhou dobu zabýval bezpečností satelitních a leteckých systémů, našel nyní bezpečnostní expert Ruben Santamarta nové pole působnosti: energetickou infrastrukturu. A na své cestě hledání slabých míst uspěl - a sice u jaderných elektráren.
Na konferenci o bezpečnosti Black Hat nyní prezentoval své poznatky. Našel různé senzory na měření radioaktivity, které se nechají manipulovat a mohou tak ohrožovat bezpečnost samotné jaderné elektrárny. Jednalo se přitom především o senzory firmy Mirion. To jsou přístroje, které na sobě nosí zaměstnanci a které mají v případě zvýšené radioaktivity vyhlásit alarm. Tyto přístroje posílají svá data bezdrátově na transceiver, který výsledky měření posílá dál. Systém přitom nepoužívá žádný autorizační mechanismus nebo kódování.
Santamarta zjistil, že je tak možné, s takovým senzorem, který se dá sehnat na Ebay za cenu kolem 200 dolarů, poslat do systému falešné údaje o měření radioaktivity. Také se mu povedlo manipulovat s firmwarem používaných radiových modulů, tak bylo možné předstírat přítomnost takového senzoru, aniž by se používal. Takový zásah nevyžadoval ani fyzickou přítomnost, bezdrátový přenos falešných údajů je možný až do vzdálenosti 30 mil nebo 48 kilometrů. Je k tomu zapotřebí pouze přídavná anténa. Možné je pak nejen posílat do systému falešná data, ale také například rušit signály přítomných senzorů tak, že nemohou být přečteny.
Podobně napadnutelné jsou také výrobky firmy Ludlum, které se používají pro bezpečnostní prohlídky osob nebo vozidel. Ve firmware těchto produktů našel Santamarta zadní vrátka ve formě hesla definovaného kódem, které umožňují přeprogramování výrobku. Tady je ale již nutný fyzický přístup k přístroji. Slabá místa, odhalená Santamartou by samy o sobě nestačily pro vyvolání tavení jaderného paliva v elektrárně, protože elektrárny disponují dalšími bezpečnostními opatřeními. Ale mohly by spuštění těchto opatření minimálně zkomplikovat - například tak, že by senzory ukazovaly falešné údaje, třeba normální úroveň radioaktivity, zatímco ta by již dávno byla na kritické úrovni. Nebo i naopak by se dal vyvolat falešnými údaji v senzorech o vysoké úrovni radioaktivity alarm.
http://derstandard.at/2000061865834/Hackbare-Strahlungs-Sensoren-gefaehrden-Sicherheit-von-AKWs
--------------------------------------
Poslanec EU podal žalobu kvůli stavbě nových jaderných bloků v Maďarsku
24.7.2017 Der Standard
Paks/Štrasburk - Maďarský evropský poslanec Benedek Javor podal žalobu s cílem, aby byly zveřejněny ty dokumenty k maďarské jaderné elektrárně Paks, které nepodléhají utajení. To sdělil maďarský zelený politik podle Maďarské zpravodajské agentury MTI na pondělní tiskové konferenci. Podstatná část smluv o rozšíření jaderné elektrárny Paks není prý podle maďarské vlády považována za tajnou, jak na začátku roku sdělil vedoucí Úřadu na ochranu údajů (NAIH) Attila Peterfalvi. Peterfalviho přitom Javor před dvěma lety pověřil, aby prozkoumal, zda je utajování smluv o rizšíření jaderné elektrárny legitimní. Poté, co Peterfalvi zjistil, že utajování není oprávněné, začaly v tomto směru rozhovory s vládou.
Podle Javora potvrdil také maďarský ministr Jánoš Suli, který je zodpovědný za rozšíření jaderné elektrárny Paks, že smlouvy a dohody ohledně dostavby elektrárny již nejsou klasifikovány jako tajné. Zároveň se však Suli zdráhal tyto dokumenty zveřejnit a odvolával se přitom na klauzule o utajení v rusko - maďarských smlouvách. Proto nyní Javor podává žalobu.
Ruský koncern Rosatom má postavit dva nové jaderné bloky v maďarské elektrárně Paks, ležící 180 km od rakouských hranic. Ruské státní banky poskytnou na stavbu bloků půjčku v objemu 80% investičních nákladů, ve výši 12 miliard euro.
http://derstandard.at/2000061720200/EU-Parlamentarier-reichte-Klage-rund-um-AKW-Ausbau-in-Ungarn
-------------------------------------
Dvě plánované jaderné elektrárny v USA se nakonec nepostaví
2.8.2017 Heise.de
Jaderná elektrárna „Virgil C.Summer“ v Jenkinsville v americkém státě Jižní Karolína měla být rozšířena o dva nové jaderné bloky. Provozovatelé elektrárny, firmy Santee Cooper a South Carolina Eletric & Gas (SCEG) nyní oznámily, že dva rozestavěné bloky nebudou dokončovat. Jako důvod zastavení stavebních prací firmy uvedly příliš vysoké stavební náklady.
Projekt odstartoval v roce 2008 americký výrobce jaderných zařízení, firma Westinghouse. Ta byla ale mezitím prodána firmě Toshiba a šla do insolvence. Energetická společnost Santee Cooper převzala projekt ze 45%, partnerská firma SCEG z 55%.
Kvůli zpožďování - místo v roce 2020 se měly obě elektrárny spouštět až v roce 2024 - se více než zdvojnásobily stavební náklady. Vyplývá to z prohlášení provozovatelských firem. Santee Cooper se proto rozhodl projekt zastavit, aby tak svým zákazníkům ušetřil další náklad,y které by musel investovat do stavby elektráren, ve výši 7 miliard dolarů.
https://www.heise.de/newsticker/meldung/Zwei-geplante-AKW-in-den-USA-werden-doch-nicht-fertiggestellt-3791073.html
-------------------------------------------
Německo: jaderná elektrárna Brockdorf smí být opět spuštěna
30.7.2017 Zeit.de
Brockdorf - Jaderná elektrárna ve šlesvicko - holštýnském Brockdorfu smí být opět uvedena do provozu. Jak v neděli oznámilo ministerstvo životního prostředí spolkové země Šlesvicko - Holštýnsko, dostalo zařízení, které bylo od února letošního roku mimo provoz, od německého jaderně - dozorného úřadu povolení k opětovnému spuštění.
Pro jaderné zařízení však nadále platí jistá omezení: jaderná elektrárna může nejprve najet na výkonovou hladinu 88%. Pokud se sníží střední teplota chladiva, povolil úřad výkonovou hladinu 95%.
http://www.zeit.de/news/2017-07/30/deutschland-akw-in-brokdorf-darf-wieder-hochgefahren-werden-30162602
Komentáře
Facebook komentáře
Související články