Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Jaderná elektrárna Fukušima: provozovatel chce vypustit radioaktivní látky do moře + další zprávy z energetiky

Obsah:

Německo: Obce u jaderných elektráren požadují centrální vstupní úložiště

Protestní pochod proti úložišti

Kritika francouzského ministra ŽP: Francie od jádra neodchází

Jaderná elektrárna Fukušima: provozovatel chce vypustit radioaktivní látky do moře

--------------

Německo: Obce u jaderných elektráren požadují centrální vstupní úložiště

11.7.2017 Welt.de dpa Neckarwestheim - Německé obce, na jejichž katastrálním území se nachází jaderná elektrárna, vyzývají podle německého tisku spolkovou vládu, aby do roku 2031 nechala postavit centrální vstupní sklad pro vysoce radioaktivní odpad. To podle německého deníku Heilbronner Stimme (středeční vydání) prohlásil Pracovní svaz obcí s jaderně-technickými zařízeními (Asketa) po schůzi v Neckarwestheimu.

  • jaderna-elektrarna-fukusima-provozovatel-chce-vypustit-radioaktivni-latky-do-more-dalsi-zpravy-z-energetiky
 

Tento centrální sklad by se podle jejich představy měl navázat na budoucí konečné úložiště radioaktivních odpadů. V něm by pak měly zůstat skladovací kontejnery Castor tak dlouho, dokud nebude uvedeno do provozu konečné úložiště radioaktivních odpadů. Takto by se podle zástupců svazu Asketa mohlo vyklidit vyhořelé jaderné palivo z meziskladů v areálech jaderných elektráren dříve.

Pokud by došlo k výraznému zpoždění procesu vyhledávání místa pro stavbu konečného jaderného úložiště,l pak požadují zástupci obcí finanční odškodnění. Do roku 2031 mají odborníci a politici společně najít vhodné místo, kde se pod zemských povrchem uloží radioaktivní odpad z jaderných elektráren po dobu jednoho miliónu let. Svaz Asketa byl založen v roce 1994 a zastupuje nyní 25 německých měst a obcí s jaderným zařízením ve svém katastru.

https://www.welt.de/regionales/baden-wuerttemberg/article166546277/Kommunen-mit-AKWs-fordern-zentrales-Castor-Eingangslager.html

-------------------------------------------------------

Protestní pochod proti úložišti

Plní odhodlání se i letos účastnili občané tradičního protestního pochodu proti plánovanému konečnému úložišti vysoce radioaktivních odpadů v blízkosti Pačejova - Maňovic, kteří by kvůli jaderným elektrárnám Temelín a Dukovany měli přijít o svou krajinu.

Asi 200 lidí všech věkových skupin se i přes nepřízeň počasí v sobotu účastnili protestního pochodu, aby tak vyjádřili svůj přetrvávající odpor proti jaderným plánům vlády. Společně s nimi se akce účastnili i aktivisté z Bavorska a Rakouska.

„Je obdivuhodné, s jako vytrvalostí se místní lidé brání tomu, aby se z jejich nedotčené krajiny stala národní „žumpa“ pro jaderný odpad. Již po čtrnácté se tak zde každoročně schází lidé, kteří se informují o aktuálním stavu aktivit místních politiků proti vládním opatřením. „My, zástupci sdružení Atomstopp dlouhodobě obdivujeme tento neutuchající odpor a podporujeme ho a velmi nás těší, že naše účast a naše vyjádření solidarity byly i tentokrát pozitivně přijaty,“ řekli Gabriele Schweiger a Roland Egger, mluvčí sdružení Atomstopp_oberoesterreich o proběhlé akci.

„Stejně tak jako lidé ze západočeského okresu Klatovy se ani my nevzdáme a budeme nadále bojovat proti nezodpovědným metodám jaderné lobby se svými nedozírnými důsledky pro nás a především pro následující generace. Jsme také zajedno v tom, že budeme potřebovat skutečnou výdrž, protože jaderná lobby sází na „vyhladovění“ odporu. To ale nepodaří, protože jsme přesvědčeni o tom, že jsme v právu a společně jaderný průmysl i se celou jeho ekologickou a ekonomickou neúnosností porazíme,“ dodali Schweiger a Egger na závěr.

https://www.tips.at/news/freistadt/wirtschaft-politik/398315-protestmarsch-gegen-atommuellendlager


--------------------------------------------------------------

Kritika francouzského ministra ŽP: Francie od jádra neodchází

16.7.2017 Faz.nez

Francie chce snížit podíl jaderných elektráren na výrobě elektřiny na 50%. Ale podle tamního ministra životního prostředí Hulota se však od schválení příslušného zákona v roce 2015 nic ve skutečnosti neděje.

Francouzský ministr životního prostředí Nicolas Hulot nastínil „realistické a splnitelné scénáře“ pro odchod své země od využívání jaderné energie. Do té doby neexistovala žádná jasná strategie, jak země mohla dosáhnout pouze 50%-ního podílu jaderné energie na energetickém mixu,“ řekl bývalý ekologický aktivista, nynější francouzský ministr životního prostředí Hulot tisku. „Od schválení příslušného zákona v roce 2015 nebylo v tomto směru podniknuto nic. Především na sociální a hospodářské úrovni se musí vypracovat plán ohledně dalšího postupu. Jaderné elektrárny se nedají odstavit, aniž bychom zohlednili realitu postižených pracovních míst,“ řekl Hulot francouzskému tisku.

Francie nyní získává cca. 75% elektřiny z jaderných elektráren. Hulot v pondělí oznámil, že se bude muset odstavit asi 17 z nynějších 58 francouzských jaderných elektráren. V neděli k tomu řekl, že tento krok je nezbytně nutný, pokud chce Francie skutečně realizovat požadavky zákona schváleného v roce 2015. Odborníci se však ptají, jakým způsobem se bude vyrábět elektřina bez 17 jaderných elektráren, které by se tak odstavily.

http://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/energiepolitik/frankreich-kommt-nicht-von-der-kernkraft-weg-15108467.html

---------------------------------------------

Jaderná elektrárna Fukušima: provozovatel chce vypustit radioaktivní látky do moře

14.7.2017 Berliner Zeitung

Provozovatel havarované jaderné elektrárny Fukušima chce vypustit radioaktivní tricium do moře. To řekl tento týden šéf jaderného koncernu Tepco japonské tiskové agentuře Kyodo. Radioaktivní izotop vodíku - tricium - je obsažen ve obrovském množství vody, která vznikla při chlazení reaktorů po havárii, ke které došlo 11.března 2011 v důsledku silného zemětřesení a následné vlně tsunami.

Tuto vodu nyní skladuje provozovatel elektrárny v jejím areálu. Čistí ji sice od všech ostatních radioaktivních izotopů, ale nikoli od tricia. Izotop představuje pouze nízké riziko pro lidské zdraví, informovala tisková agentura Kyodo v pátek. Rybáři ve Fukušimě se však obávají dalších škod pro jejich obchod.

Také provozovatelé jiných jaderných elektráren vypouští vodu s radioaktivním triciem do moře, informovala agentura Kyodo dále. V jaderné elektrárně Fukušima Daiči došlo v březnu 2011 k závažné jaderné havárií, při níž se začalo tavit jaderné palivo ve třech tamních reaktorech.

http://www.berliner-zeitung.de/panorama/atomkraftwerk-in-fukushima-betreiber-will-radioaktiven-stoff-ins-meer-ablassen-27972068

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře