Rok po zemětřesení zaznělo v Tokiu Largo z Dvořákovy Novosvětské...
- Podrobnosti
- Speciály CFP! / Zóna kultura|
- 11. březen 2012|
- Břetislav Olšer|
- 18311 x
Koncert pokračoval Dvořákovou Serenádou, Osmou symfonií a Slovanskými tanci č. 1 a 7… Pražská komorní filharmonie zahrála s některými členy Tokijského metropolitního symfonického orchestru.
Japonské turné Pražské komorní filharmonie, kdy se orchestr představil v šesti japonských městech a významných koncertních sálech, mj. v Suntory Hall v Tokiu nebo v Concert Hall Kitara v Sapporu, nebylo jen obyčejnou návštěvou Japonska. Účelem cesty byly také Hudebně inrepretační kurzy pro japonské studenty a profesionály, na kterých krátce po příletu vyučovali koncertní mistři a sólisté PKF. Japonské turné PKF začalo 29. února a orchestr se představil společně se sólisty Radkem Baborákem (lesní roh) a Fumiakim Miurou (housle). Vrcholem pak byl závěrečný koncert v Tokijské Suntory Hall, jenž byl věnován loňskému přírodnímu neštěstí, jež postihlo východní pobřeží Japonska.
Přesně 11. března 2011 ráno zasáhlo zemětřesení severní Japonsko. Byla zastavena doprava na železnici i na letištích. V zahraničí bylo připraveno pomoci 30 záchranných týmů, včetně českého. Provoz ve čtyřech jaderných elektrárnách byl utlumen a fukušimská elektrárna vyhlásila stav ohrožení. Zemětřesení v Tóhoku o síle 9,0 stupně Richterovy škály bylo následné provázeno až 38 metrů vysokými vlnami tsunami. Hlavní japonský ostrov Honšú se posunul o téměř dva a půl metru, zemská osa se vychýlila přibližně o 16 centimetrů.
"Vzrušující byl v rámci letošního koncertního turné PKF právě přelet z Honšú na Kjúšú, tedy z Yokohamy do Fukuoky, kde PKF uskutečnila svůj třetí koncert turné ve Fukuoka Symphony Hall. Před deseti roky zde vystupovala Janáčkova filharmonie Ostrava, když doprovázela pěvce P. Dominga, J. Carrerase a D. Ross..." řekl mi přímo z Japonska syn Tomáš Olšer ze Severočeské filharmonie v Teplicích, hostující houslista v PKF, který je na uměleckém turné v zemi vycházejícího slunce už popáté...
Všichni si oddechli, když japonský premiér Jošihiko Noda oznámil, že jaderná elektrárna Fukušima dosáhla stavu "chladného odstavení" a už z ní dále neuniká větší množství radiace. Nicméně tragédie v jaderné elektrárně Fukušima povede zřejmě ke znárodnění společnosti Tepco – Tokio Electric Power. Vysoce zadlužený vlastník elektrárny neodolal snaze vlády podpořit firmu asi jedním bilionem jenů, tedy okolo 251 miliard Kč. Radiace ale stále působí až 200 kilometrů od poničených reaktorů.
Lidé žijící v tomto okruhu nesou známky kontaminace z místních potravin, uvedla francouzské nevládní organizace ACRO. Havárie elektrárny Fukušima bylo nejvážnějším tragédií v jaderné energetice od Černobylu v roce 1986. Zemětřesení a vlny tsunami si vyžádaly přes 20 tisíc lidských životů. Jádra tří ze šesti reaktorů Fukušimi se z velké části roztavila, když tsunami vyřadilo z provozu chladicí systém elektrárny.
Byl pozastaven provoz 52 z 54 jaderných elektráren v Japonsku. Uzavření skoro všech jaderných elektráren přimělo dodavatele elektřiny ke znovu zprovoznění odstavených elektráren na ropu a plyn. Až 25 bilionů jenů, tedy asi 3,2 až 5,3 bilionů korun, budou stát škody způsobené rekordně silným zemětřesením a obří přívalovou vlnou. Představuje to až pět procent ročního výkonu japonské ekonomiky a půjde o nejnákladnější přírodní katastrofu v historii. Hrdí Japonci odmítli veškerou pomoc světa, včetně té finanční. Dnes je vidět úžasný posun v pracech na odklízení následků. Zvládli to za rok úplně sami... A to měli problémů, o jakých se zhýčkaným Středoevropanům nezdálo ani v těch nejhorších snech...
Okolí Fukušimy bylo pověstné vynikajícím ovocem. Dnes jsou však sady zamořeny radiací a ovoce nikdo nekupuje a farmáři krachují. Prý to bude ještě trvat asi tři sta roků... Objevilo se i mnoho případů, kdy byly k prodeji kontaminované potraviny. Například hovězí maso poté, co dobytek snědl kontaminované seno. Jeden druh rýže v supermarketech prokázal vysokou hladinu cesia. Tato radioaktivní látka se objevila dokonce i v kojeneckém mléku. Vláda zakázala hovězí maso, mléko, houby i listovou zeleninu. Farmářům zůstala pole plná úrody, o kterou ale nikdo nestojí, a rybářům radioaktivní ryby s nulovou hodnotou. Tisíce tun nakažené vody totiž muselo být odčerpáno do moře...
Do pomoci Japonsku se zapojila Pražská komorní filharmonie už počátkem dubna 2011. Svůj koncert se rozhodla věnovat Japonsku, když přímo ve Dvořákově síni Rudolfina byla ve spolupráci s humanitární organizací ADRA uspořádána sbírka na pomoc obětem zemětřesení a tsunami. Dirigent Vladimir Ashkenazy vystoupil společně se svým synem, klavíristou Vovkou, v pestrém programu od Ludwiga van Beethovena až po Pavla Haase. Koncert zahájila v duchu vzpomínek na japonskou tragédii Haasova poslední skladba Studie pro smyčce, která vznikla v terezínském ghettu krátce před skladatelovým transportem do Osvětimi.
Inu, ohajo gozajmas, zdraví z Tokia členové Pražské komorní filharmonie…
Snímky autor a jeho archiv
Věřit TEPCO, aneb Fukušima skrývá 3 450 bloků vyhořelého paliva…?
Je za tsunami v Japonsku tajná australská tlaková zbraň….?
Co je pravda, co politické hrátky a co radiofobie…?
Na Ostravsku je prý vyšší radiace než v okolí Temelína a Dukovan…?
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (XI. - Vánoční)
- To není vtip!
- A je to tady! Washington už ekonomicky zařezává Ukrajinu
- The Washington Post píše o naprosté demoralizaci v ukrajinských ozbrojených silách
- Děsivý horor, který byl zatím částečně odložen.
- Z Russkoj Vesny (27.12. - 28.12.2024):
Související články