Od 22. do 24. října se v ruské Kazani koná XVI. Summit BRICS , první setkání po loni schváleném začlenění pěti nových zemí do bloku (Saúdská Arábie, Írán, Egypt, Etiopie a Spojené arabské emiráty). v Johannesburgu.
Uprostřed sporu mezi Ruskem a Spojenými státy představil Vladimir Putin platformu, která slibuje revoluci v globálním finančním systému.
Od 22. do 24. října se v ruské Kazani koná XVI. Summit BRICS , první setkání po loni schváleném začlenění pěti nových zemí do bloku (Saúdská Arábie, Írán, Egypt, Etiopie a Spojené arabské emiráty). v Johannesburgu.
Ekonomická spolupráce bude jednou z hlavních os agendy v Kazani, proto je důležité upozornit na novinky obchodní rady Brics, která se konala v Moskvě ve dnech 17. a 18. října, kde b\l představen platební systém Brics Pay, což je systém decentralizovaného a nezávislého systému zasílání zpráv v platebním styku členských zemí.
První den fóra byly oznámeny propagační platební karty nového systému, kde na zadní straně je uvedeno, že jde o „model bankovní karty, který se propojí s aplikací Brics Pay“, zatímco přední strana má kód QR která vám umožní připsat dárkový poukaz v hodnotě 500 rublů prostřednictvím aplikace.
Oficiální stránka Brics Pay vysvětluje architekturu tohoto platebního systému jako hybridní přístup, který kombinuje centralizaci a decentralizaci:
Tato nová infrastruktura pro přeshraniční platby umožní rychlejší a levnější provádění mezinárodních obchodních transakcí bez závislosti na zahraničních systémech. To popsal ruský ministr financí Anton Siluanov v rozhovoru pro RT z 10. října. To se snaží vyhnout se používání dolarů a eur, což umožňuje transakce v místních měnách.
Přestože jeho plná implementace bude nějakou dobu trvat, očekává se, že Rusko letos spustí pilotní službu pro bezhotovostní platby pro cizince, která bude přijímat karty Visa a MasterCard. V roce 2025 by se tato služba mohla rozšířit i na Rusy, především v Turecku, Egyptě a na Maledivách.
Alternativa k dominanci dolaru
Brics představují rostoucí globální ekonomickou sílu . Kontrolují více než 20 % světových zásob zlata v čele s Ruskem a Čínou a globálně produkují více než 50 % plynu a více než 40 % ropy.
V posledních desetiletích řídily více než 40 % celosvětového hospodářského růstu a jejich průměrná míra růstu do konce roku 2024 by měla být 4 %, čímž předčí země G7 (1,7 %) a globální tempo (3,2 %).
"BRICS již hraje vedoucí roli ve světové ekonomice nejen dnes, ale je zcela jasné, že tato role bude v budoucnu jen narůstat," řekl Vladimír Utin.
Vzhledem k jeho rostoucímu vlivu a jeho cíli snížit závislost na dolaru nabývá rozvoj Brics Pay větší důležitosti.
"Globální finanční systém éry Bretton Woods prochází významnou transformací. Jsme svědky růstu globálního dluhu, rostoucí nerovnosti v distribuci bohatství a fragmentaci obchodních a finančních systémů. Naším cílem je "Zajistit rovný přístup k finančním technologiími a globálnímu bohatství, které dávají každému příležitost dosáhnout svého plného potenciálu Dnes začínáme budovat nový, spravedlivý a decentralizovaný finanční systém budoucnosti."
Platforma má potenciál stát se životaschopnou alternativou k současnému globálnímu finančnímu systému, zpochybňovat politiku ekonomických tlaků a sankcí a přispívat k budování nového multipolárního ekonomického řádu.
Komentáře