Státní převrat v Guatemale
- Podrobnosti
- ze světa / Latinská Amerika|
- 11. prosinec 2023|
- marta martin|
- 6695 x
MARTA MARTIN
Zdá se, že spiknutí temných sil, které řídí exekutivu a část soudnictví v Guatemale, nejsou ochotni respektovat vůli guatemalského lidu vycházející z voleb 20. srpna po vítězství Hnutí Semilla v prezidentských volbách.
Guatemala zažívá pokus o státní převrat, když se obě moci (exekutivní i soudní) snaží zabránit nově zvolenému prezidentu Bernardu Arévalovi v nástupu do úřadu 14. ledna 2024.
A pokus o převrat z 12. července, kdy prokuratura unesla krabice, které obsahovaly výsledky voleb a nařídila pozastavení činnosti hnutí Semilla pokračuje nyní v antidemokratickém spiknutí guatemalských zkorumpovaných elit.
V jejím čele stojí generální prokurátorka María Consuelo Porras a šéf Úřadu speciální prokuratury proti beztrestnosti (FECI) Rafael Curruchiche. Oba jsou pod ochranou prezidenta Alejandra Giammatteiho.
Tváří v tvář těmto okolnostem si někteří zkorumpovaní soudní úředníci nenechávají ujít příležitost a prosazují právní kroky, jejichž cílem je diskvalifikovat zvoleného prezidenta Bernarda Arévala a jeho viceprezidentku Karin Herrerovou, pozastavit jejich ústavní výsady a pravomoce, jako je například právo jmenovat soudce... Dále byla pozastavena činnost strany Semilla a byli uvězněni akademici, kteří tuto stranu podporují; zkrátka, provádějí řadu svévolných akcí, jejichž cílem je vytvořit podmínky pro násilné přerušení demokratické kontinuity v zemi.
Přesto příkaz k pozastavení činnosti hnutí Semilla, který oficiálně vydal Nejvyšší volební soud (TSE), nemůže zvrátit výsledky, které Arévalovi přinesly vítězství ve volbách ze srpna tohoto roku, ani zrušit mandát 23 zákonodárců, které strana získala po vítězství ve druhém kole prezidentských voleb.
Proti tomuto pokusu o zásah do výsledků voleb se ostře postavila guatemalská sociální hnutí, která neváhala vyjít do ulic na obranu demokracie v zemi, která v srpnových volbách řekla dost korupci a dlouholetému uchvácení právního státu některými guatemalskými "elitami".
Domorodý odpor proti "paktu zkorumpovaných".
Byla to především domorodá hnutí, která vedla lidové mobilizace a celonárodní stávku. Vedení domorodého obyvatelstva navíc trvá na tom, že bude pokračovat v odporu proti generální prokuratuře tím, že bude pokračovat v protestu v sedě před její budovou, který provádí od 2. října.
Vítězství Arévala a hnutí Semilla vyvolalo strach a nejistotu mezi "paktem zkorumpovaných", což je termín používaný v Guatemale pro označení koalice nelegálních ekonomických a politických sítí, která zahrnuje úředníky, politiky, armádu, podnikatele a zločinecké struktury, jež kolonizovaly stranický systém ve prospěch svých zájmů, po léta podkopávaly demokracii a chránily svá privilegia na úkor obyvatelstva, které má dost korupce, pronásledování a neustálého porušování svých základních práv.
Je načase, aby mezinárodní orgány jednaly a přijaly nezbytná opatření na ochranu demokracie v Guatemale a vůle lidu, který se prostřednictvím volebních uren rozhodl vytyčit cestu pryč od tohoto zkorumpovaného paktu, který již neslouží ani Spojeným státům kvůli své obrovské diskreditaci.
Je načase říci dost a zastavit tento státní převrat. Mezinárodní organizace by se měly pro jednou vzchopit, jednat a ukázat, že pochopily, že národy světa se nezastaví, dokud nebudou dekolonizovány nejen od impéria a jeho lokajů, ale také od elit, které samy po léta živí.
Zdroj: https://mundoobrero.es/2023/12/09/golpe-de-estado-en-guatemala/
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Anglosasi opúšťajú Ukrajinu
- Česká vláda navrhla zákon činicí beztrestným poškozování zájmů ČR ve prospěch USA
- Z PRONEWS (9.1. - 10.1.2025) Los Angeles: Plameny "vymazávají" Hollywood ...
- Z Russkoj Vesny (8.1.2025): Konec války a žádné členství v NATO, řekl Trump Kyjevu
- UKRAJINA, TERITÓRIUM DO ROKU 1650 - KAMENSKÝ a MRVA
- Fico o evropském superstátu a o protiopatřeních SR vůči Ukrajině ...
Související články
Komentáře