Nicolás Maduro znovu zvolen prezidentem Venezuely se ziskem 51,20 % hlasů
- Podrobnosti
- ze světa / Latinská Amerika|
- 29. červenec 2024|
- pokec24|
- 3317 x
Prezident Nicolás Maduro získal více než pět milionů hlasů.
________________________________________
29. července 2024 Čas: 00:12
Nicolás Maduro je legitimním pokračovatelem Chávezova odkazu a obhájcem venezuelské suverenity tváří v tvář imperialistickým spiknutím.
Se ziskem 51,20 % hlasů byl v nedělních prezidentských volbách, které proběhly v poklidné atmosféře, znovu zvolen venezuelský prezident a kandidát Gran Polo Patriotico Nicolás Maduro, informovala v prvních minutách pondělního dne Národní volební rada (CNE).
Předseda volebního orgánu Elvis Amoroso upřesnil, že dosud bylo sečteno 80 procent instalovaných volebních místností, a dodal, že míra účasti činí 59 procent voličů.
S nezvratným trendem předseda CNE uvedl, že kandidát Nicolás Maduro dosud získal 5 milionů 150 092 hlasů (51,20 procenta) ve volbách, které proběhly bez incidentů.
Druhým kandidátem s největším počtem hlasů byl Edmundo González s 4 445 978 hlasy, tj. 44,2 procenta. Dalších osm zúčastněných kandidátů obdrželo dohromady 462 704 hlasů, což představuje 4,6 procenta odevzdaných hlasů.
Celkem 21 620 705 venezuelských voličů v zemi a 228 000 voličů pobývajících v zahraničí mohlo uplatnit své volební právo ve více než 15 000 střediscích po celé zemi.
Volební den začal v 6:00 místního času (10:00 SEČ) a skončil v 18:00 (22:00 SEČ). Volby byly široce mezinárodně sledovány, účastnili se jich účastníci z celého světa, včetně zahraničních pozorovatelů z amerického Carterova centra, Rady latinskoamerických volebních expertů, panelu expertů OSN a dalších.
Mezi tisíci doprovodných osob jsou politici, akademici, poslanci, intelektuálové, novináři a osobnosti z Latinské Ameriky, Karibiku, Evropy, Afriky, Severní Ameriky a Asie.
Nicolás Maduro, prezident na období 2025-2031
Nicolás Maduro se narodil 23. listopadu 1962 v Caracasu a prošel politickou dráhou, která ho dovedla od skromných začátků ve farnosti El Valle až k prezidentskému úřadu ve Venezuele. Jeho dráha odráží neustálou oddanost sociálním a dělnickým cílům, které určují jeho kariéru.
Maduro začal svou politickou činnost v 80. letech v Socialistické lize, ale právě jeho práce řidiče caracaského metra (1991-1998) znamenala začátek jeho boje za práva pracujících. V tomto období založil Svaz caracaského metra (SITRAMECA), čímž prokázal své vůdčí a organizační schopnosti.
Zlomem v jeho kariéře bylo setkání s comandantem Hugo Chávezem v roce 1993. Maduro se stal horlivým Chávezovým stoupencem a vstoupil do Bolívarovského revolučního hnutí 200 (MBR-200) a později do Hnutí páté republiky (MVR). Jeho vzestup ve venezuelské politice byl rychlý: v roce 1999 byl zvolen poslancem a účastnil se Národního ústavodárného shromáždění, které vypracovalo novou ústavu Bolívarovské republiky Venezuela, schválenou vůlí lidu.
V letech 2000-2006 zastával Nicolás Maduro různé funkce v Národním shromáždění, včetně předsednictví parlamentu. Jeho legislativní zkušenosti zahrnovaly klíčové výbory, jako například výbor pro integrální sociální rozvoj a výbor pro finance, což ho připravilo na větší role ve vládě.
Chávez rozpoznal Madurův potenciál a v roce 2006 jej jmenoval ministrem zahraničí, kde se stal ústředním aktérem snahy o vybudování multipolárního světa, podporu latinskoamerické integrace a budování míru. V roce 2012 se pak stal viceprezidentem. Chávezova důvěra v Madura byla zřejmá, když ho před svou poslední operací jmenoval svým nástupcem.
Po smrti Comandante Huga Cháveze v roce 2013 vyhrál prezidentské volby těsným rozdílem Nicolás Maduro. Jeho prezidentství bylo poznamenáno značnými problémy, včetně uvalení sankcí ze strany vlády USA a Evropské unie, které vyvolaly bezprecedentní hospodářskou krizi a četné mezinárodní tlaky. Udržel si však podporu věrné základny a realizoval programy, jako je „vláda ulice“, aby si udržel spojení se svými příznivci.
Prezident Nicolás Maduro vyhrál volby v letech 2018 a 2024 a je legitimním pokračovatelem Chávezova odkazu a obhájcem venezuelské suverenity tváří v tvář imperialistickým spiknutím.
Prezidentova dráha, od jeho začátků jako odboráře až po současnou pozici znovuzvoleného prezidenta, ilustruje politickou kariéru, která se vyznačuje odhodláním, soudržností a odporem a odráží hluboké bolívarské a antiimperialistické přesvědčení většiny venezuelského lidu.
Vládní program Nicoláse Madura: sedm proměn do roku 2030
Dne 15. ledna prezident Nicolás Maduro ve svém výročním poselství k národu vyzval Venezuelany k prohloubení, diskusi a plánování společného vypracování Sedmi transformací (7T), jejichž cílem je zachování míru a vybudování nového ekonomického a výrobního modelu, který zaručí sociální blahobyt.
Právě na 7T je založen jeho vládní program, který vychází také z Plánu pro vlast a který podle prezidenta vymyslel a napsal lid.
Podle hlavy státu bylo provádění 7Ts konzultováno s venezuelským lidem, aby se změny upevnily za jeho přispění.
Prvním bodem 7T je ekonomika a rozvoj nového výrobního modelu pro boj s inflací; na druhém místě je věda, technologie, vzdělání a kultura s cílem obnovit celou venezuelskou infrastrukturu, která byla poškozena sankcemi a donucovacími a jednostrannými opatřeními; třetím aspektem je bezpečnost a národní obrana, od upevnění sociálního míru až po obnovu území Guayana Esequiba.
Upevnění veřejného charakteru sociálních práv a zlepšení vládního řízení s cílem pomoci Venezuelanům v jejich potřebách jsou čtvrtým a pátým prvkem 7T, aby se financovaly sociální projekty, které přispívají ke kvalitě života lidí.
Šestý bod 7Ts je zaměřen na boj proti klimatickým změnám, založený na kultuře péče o přírodu, podpoře alternativních zdrojů energie a zavedení plánu na tvorbu potravin.
Mezitím poslední prvek vládního plánu klade důraz na posílení mezinárodních vztahů, jehož cílem je přivést Venezuelu do skupiny Brics, konsolidovat Společenství latinskoamerických a karibských států (CELAC) a rozšířit Bolívarskou alianci pro národy naší Ameriky – Obchodní dohodu mezi národy (ALBA-TCP).
Zdroj : telesurtv.net
+ VIDEO------------------------
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (IX.)
- Zapomněli vypnout mikrofon.
- Ing. Miroslav Kelnar: Konec jedné „protikorupční svině“
- Nositeľ Nobelovej ceny za ekonomiku Joseph Stiglitz: Východná Európa je dva krát chudobnejšia po vstupe do EÚ
- Putin nabídl Západu „high-tech souboj“
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (X.)
Související články