Z AVIA.PRO (31.7.2024):
Riziko převratu ve Venezuele zůstává velmi vysoké
Pokud se opozici ve Venezuele podaří porazit současnou vládu Nicolase Madura, povede to ke konci normálních vztahů země s Ruskem. Tento názor vyjádřil politolog Jurij Svetov.
„Vztah skončí, prostě nebude existovat. Opozicí ve Venezuele jsou proamerické síly a jedním z důvodů, proč je Spojené státy podporují, je touha odtrhnout Venezuelu od Ruska ,“ řekl Svetov na Channel Five.
Uvedl také příklad Argentiny, kde předchozí vláda usilovala o členství v BRICS a dokonce podala žádost, které bylo vyhověno. Po zvolení nového prezidenta Javiera Mileyho, který zastává proamerické názory, se však situace dramaticky změnila: země odmítla vstoupit do BRICS a vlastně prohlásila Rusko a Čínu za své nepřátele.
Navzdory skutečnosti, že Maduro byl znovu zvolen na třetí funkční období, zůstává možnost jeho svržení a nástupu opozice k moci stále reálnou. Alexander Šatilov, děkan Fakulty sociálních věd a mezinárodních komunikací Finanční univerzity při vládě Ruské federace, poznamenal, že současný prezident je ve složité situaci. Výsledek voleb, ve kterých získal 51,2 % a jeho opoziční rival Edmundo Gonzalez – 44,2 %, na sebevědomé vítězství nestačí. To vytváří pro Západ šance prosadit scénář barevné revoluce.
„Když je procento vítězství současné vlády nízké, existuje šance na masové protesty a pokusy realizovat scénář barevné revoluce. Vzpomeňme například na „oranžovou revoluci“ na Ukrajině v letech 2004-2005, kdy se navzdory vítězství Viktora Janukovyče ve druhém kole podařilo „oranžovým“ prosadit třetí kolo a vlastně protestovat proti výsledkům voleb. Podobné věci by se mohly stát ve Venezuele ,“ vysvětlil Shatilov.
Odborníci poznamenávají, že pokud venezuelská opozice dokáže využít současné politické nestability a podpory USA, povede to k významným změnám v geopolitickém prostředí regionu. Spojené státy se snaží oslabit vliv Ruska a Číny v Latinské Americe a využívají změny moci ve strategicky důležitých zemích.
--------------------------------------------------------------------
Kyjev je podezřelý z výcviku teroristů
Orgány Mali a Mauritánie zahájily společné vyšetřování možného zapojení ukrajinských instruktorů do výcviku teroristů na území těchto zemí. Informovala o tom senegalská publikace Senenews s odvoláním na zdroje z donucovacích orgánů v Mali a Mauritánii.
Podle publikace byl v posledních měsících na území obou zemí zaznamenán nárůst aktivity ozbrojených skupin, které prokazují vysokou připravenost a koordinaci akcí. To vyvolalo mezi místními úřady podezření, že teroristé mohli být vycvičeni pod vedením zahraničních specialistů.
--------------------------------------------------------------------
Ruské ministerstvo zahraničí: Hanijaina vražda je politická vražda
Náměstek ministra zahraničí Ruské federace, Michail Bogdanov, označil smrt šéfa politbyra Hamasu, Ismaila Haniyeha, za politickou vraždu a varoval před možnou eskalací napětí v regionu. V rozhovoru pro RIA Novosti Bogdanov řekl, že takové jednání je absolutně nepřijatelné a může mít vážné negativní důsledky.
"Je to absolutně nepřijatelná politická vražda a povede to k další eskalaci napětí ," řekl Bogdanov.
Zdůraznil, že to, co se stalo, by výrazně zkomplikovalo jednání, probíhající v Dauhá, a negativně by ovlivnilo proces řešení konfliktu.
Šéf politbyra Hamásu, Ismail Haniyeh, zemřel v noci na dnešek na následky raketového útoku na jeho rezidenci v Teheránu. Útok zabil i jednoho z jeho bodyguardů. Hamas v oficiálním prohlášení potvrdil smrt svého vůdce a obvinil z incidentu Izrael. Zástupci hnutí uvedli, že k útoku došlo poté, co se Haniyeh zúčastnil inauguračního ceremoniálu nového íránského prezidenta.
Izraelské úřady se zatím k odpovědnosti za útok nepřihlásily, což ještě zvýšilo nejistotu kolem situace. Odborníci se obávají, že tato událost by mohla vyvolat novou vlnu násilí v regionu a zintenzivnit konfrontaci mezi stranami.
----------------------------------------------------------------
Zabita „pravá ruka“ vůdce Hizballáhu - Fuada Shukra
Libanonský bezpečnostní zdroj sdělil Sky News Arabia, že velitel Hizballáhu, Fuad Shukr, byl zabit během izraelského náletu. Hizballáh tuto skutečnost zpočátku popíral, ale brzy se objevily důkazy, potvrzující Shukrovu smrt.
Izraelská armáda oficiálně oznámila likvidaci jednoho z nejvyšších vojenských velitelů Hizballáhu, Fuada Šukra. Úder zasáhl jižní předměstí Bejrútu, kde se Shukr nacházel. Podle izraelské strany byl tento velitel cílem útoku.
Izraelský nálet si vyžádal značné ztráty: podle předběžných údajů bylo zabito nejméně 25 lidí a dalších 60 bylo zraněno. Rakety zasáhly jak hlavní město Libanonu, tak jeho předměstí, což způsobilo rozsáhlé škody a paniku mezi místními obyvateli.
Fuad Shukr byl považován za jednoho z klíčových vojenských vůdců Hizballáhu, jeho smrt by mohla mít vážný dopad na organizaci a její aktivity v regionu.
----------------------------------------------------------------
Severokorejský ATGM Bulsae-4 zničil, v Charkovské oblasti, britské samohybné dělo AS-90 ukrajinských ozbrojených sil
Severokorejský protitankový raketový systém Bulsae-4 (ATGM) úspěšně zasáhl britskou samohybnou dělostřeleckou jednotku (SPG) AS-90, používanou ukrajinskými ozbrojenými silami (AFU). K incidentu došlo ve vzdálenosti 15 kilometrů od linie bojového kontaktu (LCC) v Charkovské oblasti.
Bulsae-4, který má udávaný dolet až 25 kilometrů, prokázal vysokou účinnost v bojových podmínkách. Tento komplex, vyvinutý v Severní Koreji, je systémem, schopným zasáhnout obrněná vozidla a další cíle, a to na značnou vzdálenost, což jej, v moderních konfliktech, činí velmi cenným.
Britské samohybné dělo AS-90, používané ukrajinskými silami, je výkonná dělostřelecká jednotka, navržená k útoku na různé cíle na bojišti. V tomto případě však nedokázala odolat přesnému úderu Bulsae-4. Tato instalace, vybavená moderními naváděcími a ničivými prostředky, je schopna zasáhnout cíle na velké vzdálenosti, jak se ukázalo v této operaci.
První F-16 na Ukrajině: Kyjev začne provádět údery do 48 hodin
Ukrajina nedávno obdržela první várku stíhaček F-16 od spojenců z NATO. Tato událost by mohla znamenat významný obrat v konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem a poskytnout Kyjevu nové možnosti, jak odrážet útoky a vylepšit své obranné schopnosti. Dodávka těchto letadel však přináší řadu výzev, které je třeba vzít v úvahu.
Strategický význam dodávky F-16
Mezi hlavní typy zbraní, které mohou používat ukrajinské F-16, patří:
Naváděné střely vzduch-vzduch:
AIM-120 AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile) je střela středního doletu s aktivní radarovou naváděcí hlavicí, určená k ničení vzdušných cílů na velké vzdálenosti.
AIM-9 Sidewinder je infračervenou střelou krátkého doletu, určenou k napadání manévrujících vzdušných cílů.
Naváděné střely vzduch-země:
AGM-65 Maverick je taktická řízená střela vzduch-země, určená k ničení obrněných vozidel, opevnění a dalších pozemních cílů.
AGM-88 HARM (High-speed Anti-Radiation Missile) je protiradarová střela určená k ničení nepřátelských radarových stanic a systémů protivzdušné obrany.
Bomby:
GBU-12 Paveway II je laserem naváděná puma určená pro velmi přesné ničení pozemních cílů.
JDAM (Joint Direct Attack Munition) je vybavení, určené pro konvenční pumy, které umožňuje jejich navádění satelitním naváděcím systémem, to umožňuje jejich přeměnu na vysoce přesnou naváděnou munici.
Automatická pistole:
M61 Vulcan je šestihlavňový 20mm kanon s otočným blokem hlavně, určený k zasahování vzdušných a pozemních cílů na blízkou vzdálenost.
Stávající problémy
Použití F-16 může výrazně zvýšit bojové schopnosti ukrajinských ozbrojených sil, ale je třeba počítat i s riziky. Ruská strana disponuje výkonnými systémy protivzdušné obrany, jako jsou S-400 a S-300, které mohou účinně čelit leteckým útokům. K úspěšnému provozu F-16 budou ukrajinští piloti potřebovat nejen technickou zdatnost, ale také koordinaci s pozemními silami a schopnosti elektronického boje.
Nejnovější ruský raketový systém Iskander-1000 slibuje, že se stane významným prvkem vojenského arzenálu, schopného rozhodujícím způsobem změnit rovnováhu sil moderního konfliktu. Jeho schopnost, zasáhnout klíčové cíle na velké vzdálenosti a minimalizovat nepřátelská časová okna, jej staví do středu diskusí mezi vojenskými experty a analytiky.
Výkonové charakteristiky Iskander-1000
Takové parametry umožňují Iskanderu-1000 dopravit hlavici o hmotnosti až 300-350 kg na vzdálenost až 1000 km a při snížení hmotnosti hlavice na 200-230 kg na vzdálenost až 1300 km. Apogeum trajektorie dosahuje 120-130 km. Střela je vybavena inerciálním navigačním systémem (INS) a korekčním modulem GLONASS/GPS „Kometa-R8“, který zajišťuje vysokou přesnost zásahu.
Ovladatelnost rakety je dosažena pomocí plynodynamických řídicích ocasních bloků a aerodynamických řídicích ploch, což jí umožňuje provádět manévry s přetížením až 25-30 jednotek. V koncovém segmentu trajektorie se raketa může ponořit pod úhlem 90 stupňů rychlostí 1900-1600 m/s ve stratosféře a 1600-1400 m/s v troposféře.
Ohrožení strategických aktiv NATO
Jednou z klíčových výhod Iskander-1000 je minimální doba varování pro nepřítele. Na rozdíl od nosičů aerobalistických střel Kh-47M2, jako je upravený MiG-31K, které mohou být detekovány americkými satelity 15-20 minut před dopadem, Iskander-1000 dává nepříteli pouze 2-7 minut na přípravu. Tato doba závisí na vzdálenosti cíle od palebných pozic komplexu, díky čemuž je extrémně efektivní pro překvapivé útoky.
Role Iskandera-1000 v moderní válce
V kontextu pokračujícího konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem by se Iskander-1000 mohl stát důležitým nástrojem pro dosažení operačních a strategických cílů. Schopnost zasáhnout kritické cíle s minimální dobou varování může výrazně snížit účinnost obranných opatření nepřítele a zvýšit šance na úspěšné dokončení bojových misí.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (II.)
- FIALO, OKAMŽITOU DEMISI A PŘEDČASNÉ VOLBY!
- Washingtonem včera večer českého času začal obcházet strach z Ruska!
- Z Russkoj Vesny: Povolení navádět rakety ATACMS hluboko do Ruska: reakce v USA
- Ruské vojenské mistrovství opět deklasovalo Ukrajince!
- Když si nemohou udržet vládu, tak ten svět klidně spálí?
Související články