Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Soptí naše Země hněvem?

Zrušené lety kvůli sopečnému dýmu, evakuace, zranění a dokonce oběti na životech. V posledních dnech se aktivně projevuje několik sopek. Možná budete překvapeni, kolik erupcí týdně zaznamenali geologové jen v uplynulém roce...

  • sopti-nase-zeme-hnevem
  • sopti-nase-zeme-hnevem

Asi jste zaznamenali, že na pohádkových havajských ostrovech to teď zrovna na dovolenou nevypadá. Tamní sopka Kilauea se začala projevovat začátkem května. Výbuchy do výšky až 10 km a rozlévající se láva zničily dle havajské civilní obrany 80 domovů a lidé jsou z nebezpečných oblastí evakuováni.

V oblasti havajské sopky momentálně probíhá i na 500 zemětřesení denně, což je dle seismologa Briana Shiroa z USGS nejvíce, co se tam kdy naměřilo. Síla zemětřesení se pohybuje od 3 stupňů Richterovy stupnice nahoru.

O stovkách zraněných a několika mrtvých v Guatemale, kde vybuchla sopka Fuego, informovala v neděli agentura Reuters. Sopka jménem „Oheň“ vychrlila osmikilometrový proud lávy, oblohu zakryl černý dým a popel pokryl hlavní město a přilehlé regiony.

„Bohužel, vesnici El Rodeo pohřbila láva a do La Libertad jsme se nemohli dostat,“ řekl pro Reuters Sergio Cabanas, tajemník guatemalské agentury pro pohromy. Město La Aurora uzavřelo letiště.

Sopečný prach pokryl v pátek i indonéskou půdu. Vychrlila jej do šestikilometrové výšky velmi aktivní a nebezpečná sopka Merapi.

A Evropě se sopečná aktivita také nevyhýbá. Do výšky 200–300 metrů chrlila lávu 22. května italská sopka Stromboli.

A to je jen zlomek toho, co se teď odehrává. Web „Popular Science“ upozorňuje letos na vážnou aktivitu šesti sopek: japonské Kirishimy, indonéské Merapi, islandské Öræfajökull, mexické Popocatépetl, chilské Villarica a momentálně lávu chrlící Kilauea. Informuje také, že jen za rok 2017 docházelo ve světě k 17–27 vulkanickým erupcím týdně.

V národním parku Yellowstone začal vybuchovat po čtyřech letech Steamboat, největší aktivní gejzír na světě, informovala USGS. Jeho erupce v dubnu vymršťovaly do vzduchu 200–400 metrů krychlových vody.

Při hledání statistik sopečných erupcí lze na internetu najít statistiky a grafy staré několik let, které ukazují, že s plynoucím časem se intenzita zvyšuje. Existuje nějaké pojítko této aktivity s vývojem lidských aktivit na Zemi? Uplatňuje se rčení „Boží mlýny melou“, anebo jde o nevyhnutelný vývoj Země?

Zdroje: Reuters, The Epoch Times, www.volcanodiscovery.com, Popular Science

http://www.epochtimes.cz/2018060424224/Sopti-nase-Zeme-hnevem.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 damirr@volny.cz 2018-06-09 15:32
Kdyby se "vědci" nevrtali do přírodních podmínek země, možná by to tak zlé nebylo. Ale když "poručíme větru dešti", tak nemůžeme očekávat od přírody nic lepšího. Vždyť i to globální oteplování je jen zákonitý vývoj planety, jenže idioti vědecky bádají a bádají. Jenže vybádali kulové ho..o. A tak příroda jenom reaguje na lidskou hloupost. A "Boží mlýny" ? Ty jen odpočívají někde ve vesmíru.
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře

160*600