Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Je půda živá?

Světový den ochrany půdy se každoročně připomíná 7. července.

Půda je základem našeho potravinového systému: 95 % našich potravin pochází z půdy. Naše půda je základem zemědělství, na níž rostou téměř všechny rostliny a zvířata, z nichž se vyrábí potraviny. Je také základem, na kterém žijí suchozemské živé organismy.

Půda obsahuje živiny, jako je dusík, fosfor, draslík, vápník, hořčík, zinek, bór, molybden, mangan, chlor, měď a další, které jsou nezbytné pro život, který se v ní vyvíjí, a to jak pro rostliny, tak pro živočichy. Ty neustále vytvářejí výměnu prostřednictvím spotřeby a odpadu. Půda je jimi vyživována a ony jsou vyživovány půdou.

  • je-puda-ziva

Rostliny si z půdy berou živiny a zabudovávají je do sebe, takže rostlina rostoucí v půdě s větším množstvím živin bude přijímat více živin (pokud je to v její přirozenosti). Pokud je půda intenzivně využívána, začne ztrácet živiny a životnost mikroorganismů, které ji obývají, a začne tak proces DEGRADACE (v budoucnu možná DESERTIFIKACE), který přidá používání agrotoxinů a ohrozí výživu, potravinovou bezpečnost a udržitelnost.

Půda také funguje jako filtr a absorbuje/zadržuje vodu (v pouštních oblastech voda odtéká, v úrodných půdách je voda absorbována a využívána rostlinami a stromy), čímž plní ZÁKLADNÍ HYDROFUNKCI.

Úbytek živin v půdě je jedním z hlavních degradačních procesů, které intenzivní zemědělství podporuje. Udržitelné hospodaření s půdou s cílem zvýšit produktivitu podporují četné a rozmanité zemědělské přístupy, jako je například konzervační zemědělství, agrolesnictví, ekologické zemědělství, agroekologie, zemědělství s nulovým obděláváním půdy a další.

I když je to stručné, ráda bych představila přístup knihy "Vyprázdnění pampy", v níž pan Pengue vysvětluje, že bohatství půdy (a s ním i rovnováha životního prostředí) se vyváží prostřednictvím toho, co se v půdě produkuje, co přenáší živiny do jejího produktu, ať už jde o potraviny (suchozemské rostliny a zvířata), dřevo a vše, co se vyrábí a využívá půdu pro svůj rozvoj (primární zemědělsko-živočišná a lesnická činnost). Při vývozu surovin se tedy nevyváží pouze tento produkt, ale kromě ekologických zátěží způsobených toxiny, odlesňováním atd. se decimuje i půda ztrátou živin.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 Mária 2023-07-15 19:46
A z čoho asi je každá bunka vo Vašom tele? Celé telo je zo Zeme.
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře