Z AVIA.PRO (1.10.2024): K aktuálnímu konfliktu mezi Íránem a Izraelem
- Podrobnosti
- ze světa / Blízký východ|
- 2. říjen 2024|
- avia.pro|
- 3525 x
Z AVIA.PRO (1.10.2024):
Část íránských raket. vypuštěných na Izrael, dopadla na íránské území
Během íránského masivního raketového útoku na Izrael se nejméně sedmi balistickým střelám nepodařilo opustit vzdušný prostor země a dopadly na íránské území. Informují o tom místní zdroje s tím, že příčiny těchto incidentů zatím nebyly zjištěny. Odborníci zvažují různé verze, mezi nimiž hlavní verzí je technická porucha raketových systémů, která měla za následek selhání některých komponentů.
Podle předběžných údajů měly být rakety součástí rozsáhlého útoku na izraelské cíle, ale jejich pád na íránské území byl nečekaným.
Zároveň je známo, že některé rakety, které zasáhly Izrael, nevybuchly, jak dokazují záběry z izraelského území.
Izrael vyslal Íránu jasné varování, že je připraven okamžitě reagovat na jakýkoli útok na jeho území. Podle listu Wall Street Journal daly izraelské úřady jasně najevo, že jakýkoli útok, bez ohledu na jeho velikost nebo oběti, se setká s tvrdou reakcí židovského státu.
Izraelští představitelé zdůraznili, že v případě útoku by odvetným opatřením mohl být úder na strategicky důležitá íránská zařízení, včetně jaderných a ropných objektů. Tato pozice byla sdělena diplomatickou cestou, aby se předešlo případným eskalačním krokům Teheránu. Zástupci izraelských obranných struktur poznamenali, že jakékoli ohrožení bezpečnosti bude okamžitě a rozhodně potlačeno.
Izrael zahájil novou sérii útoků na Sýrii, přičemž své útoky soustředil na provincii Aleppo. Tyto informace poskytuje Channel 9 Israel. Podle izraelských a syrských médií došlo v důsledku náletů k silným explozím v oblastech, kde se, podle rozvědky, nacházeli členové proíránských ozbrojených skupin. Hlavním cílem operace byly objekty, spojené s íránskými silami a jejich spojenci, působícími v Sýrii.
Oficiální syrské zdroje prozatím rozsah ničení a počet obětí nekomentovaly, ale místní novináři a očití svědci hlásí četné škody na infrastruktuře a vojenských zařízeních. V některých oblastech Aleppa jsou i nadále slyšet zvuky výbuchů, což naznačuje pokračující boje.
Na pozadí těchto událostí byly na nebi nad Irákem spatřeny izraelské stíhačky, které jsou podle zdrojů v plné bojové pohotovosti k případným úderům na území samotného Íránu. Izraelská armáda oficiálně nepotvrdila své úmysly zaútočit na Írán, ale analytici naznačují, že takové akce by mohly být reakcí na nedávné agresivní akce proíránských skupin, podporovaných Teheránem.
Izrael pokračuje ve stupňování vojenských akcí v reakci na nedávné útoky ze strany Íránu. Podle místních i mezinárodních zdrojů byly v iráckém vzdušném prostoru spatřeny stíhačky izraelského letectva. Očekává se, že v příští hodině bude zahájen rozsáhlý raketový úder proti strategickým cílům, nacházejícím se uvnitř Íránu. Akce je reakcí na nedávné vypálení íránských balistických raket na Izrael. To způsobilo zkázu a oběti v několika izraelských městech.
Podle předběžných informací může být úder zaměřen na vojenské cíle, včetně základen Sboru islámských revolučních gard (IRGC), strategických infrastrukturních zařízení a íránských raketových zařízení. Podle zdrojů se jedná o reakci na masivní raketový útok na Izrael, během nějž íránské síly odpálily několik stovek balistických raket. Navzdory úspěchu izraelských systémů protiraketové obrany, některé z raket dosáhly svých cílů a způsobily zkázu v řadě izraelských měst.
Podle odborníků dosáhla vojenská eskalace mezi Izraelem a Íránem kritického bodu. Izraelské stíhačky F-16 a F-35 jsou údajně připraveny udeřit, jakmile dosáhnou odhadovaných souřadnic nad Irákem. Irácký vzdušný prostor je využíván jako trasa k obejití bezprostředních systémů íránské protivzdušné obrany, což by izraelskému letectvu umožnilo rychlý a nečekaný úder.
Podle íránské tiskové agentury Tasnim byla izraelská letecká základna Nevatim zničena v důsledku raketového útoku, který provedly íránské síly. Tato informace se objevila na pozadí probíhající výměny úderů mezi Teheránem a Tel Avivem. Ty vedou k další eskalaci konfliktu na Blízkém východě. Podle zdrojů se na základně nacházela strategická zařízení, včetně skladů zbraní a letadel izraelského letectva.
Íránská agentura tvrdí, že úder zasáhl klíčovou infrastrukturu základny, což vedlo k jejímu úplnému zničení. Izraelští představitelé však rozsah zničení zatím nepotvrdili a nezávislé zdroje o zničení základny doposud neposkytly informace.
Očekává se, že v nadcházejících hodinách budou satelity poskytovat objektivní informace o důsledcích úderů.
Na sociálních sítích se objevují videa a fotografie, ukazující důsledky nedávného raketového útoku Íránu na izraelské území. Záběry ukazují obrovské impaktní krátery, které se vytvořily na místě výbuchů, ale destrukce byla menší, než se očekávalo. Podle očitých svědků většina raket nezpůsobila kritické poškození infrastruktury a nebyly poškozeny ani velké budovy. Odborníci však nadále teprve vyhodnocují rozsah ničení a následky dopadu.
Hlavní cíle útoku se nacházely v oblastech, ležících poblíž Tel Avivu a dalších velkých měst. Podle místních obyvatel byl útok doprovázen mohutnými výbuchy, na obloze byly vidět četné stopy raket. Navzdory tomu se rychlá reakce izraelského systému protivzdušné obrany vyhnula katastrofickému zničení. Významná část vystřelených raket byla zachycena a zničena dříve, než mohly dosáhnout svých cílů.
Snímky z místa ukazují, že některé oblasti byly údery poškozeny, ale podle expertů se škody nezdají být tak rozsáhlé, jak by se po tak silném útoku dalo očekávat. Raketové krátery zachycené na fotografiích jsou skutečně působivé svou velikostí, ale okolní infrastruktura ve většině případů zůstala nedotčena.
Íránská média uvedla, že v důsledku nedávného raketového útoku na Izrael bylo zničeno více než 20 stíhaček páté generace F-35, umístěných na jedné z vojenských základen země. Podle íránské strany byl úder proveden s vysokou přesností a to vedlo k významným ztrátám izraelského letectva. Z Izraele zatím tato informace nebyla oficiálně potvrzena.
Podle íránských zdrojů, rakety, vypálené na izraelské vojenské cíle, zasáhly několik leteckých základen, kde se nacházejí letadla, včetně F-35.
Vzhledem k nedostatku operačních zpravodajských kapacit Íránu však tato informace vyvolává řadu otázek, ačkoli k útokům na izraelské základny skutečně došlo.
Podle íránské tiskové agentury Fars asi 80 % raket, odpálených Íránem na Izrael, dosáhlo svých cílů. Útok na izraelské cíle byl, údajně, součástí odvety za nedávné izraelské útoky na pozice Hizballáhu v Libanonu a Sýrii. Izraelské zdroje však uvádějí, že jen asi 20 % raket skutečně zasáhlo. Bylo zaznamenáno nejméně 100 úspěšných zásahů na různé cíle v Izraeli.
Podle Farse byla íránská úderná operace jednou z největších za poslední roky, jak potvrzují četná videa a fotografie distribuované prostřednictvím íránských a mezinárodních médií. Záběry ukazují následky raketových útoků, včetně škod v obytných čtvrtích Tel Avivu a na jeho předměstích.
Izraelská strana však tvrdí, že většinu raket zachytil systém protiraketové obrany, nevybuchly ani nespadly do odlehlých oblastí, což potvrzuje absence mrtvých mezi izraelskými občany.
V důsledku silného raketového úderu Íránu proti cílům, nacházejícím se v Izraeli, začala, ve Středozemním moři, hořet jedna z klíčových platforem pro těžbu plynu. Podle izraelských médií byl úder součástí rozsáhlého útoku, který zasáhl několik důležitých strategických míst, včetně energetické infrastruktury země. Informace o přesném rozsahu zkázy zatím nebyly zveřejněny, ale je známo, že požár zachvátil celou plošinu a místní záchranné složky pracují na jeho likvidaci.
Dříve se hovořilo o masivním odpálení více než 500 balistických raket z Íránu, namířených na různé cíle v Izraeli. Navzdory provozu systému protiraketové obrany Iron Dome dosáhla významná část raket svých cílů a způsobila zkázu a požáry v různých částech země.
Izraelské ministerstvo energetiky potvrdilo skutečnost zásahu platformy, ale zatím se zdrželo komentáře k možným následkům na dodávky zemního plynu.
Íránské rakety zasáhly oblast poblíž izraelského jaderného zařízení v Dimoně. Podle místních zdrojů bylo poblíž centra zaznamenáno nejméně šest silných výbuchů, které v regionu vyvolaly značné znepokojení. V tuto chvíli však neexistují žádné potvrzené údaje o přímých škodách na jaderném zařízení nebo obětech.
Útok byl součástí druhé vlny íránských raketových útoků, které byly zaměřeny na několik strategických izraelských lokalit, včetně klíčové infrastruktury a vojenských cílů, uvedly zdroje. Během útoku byly odpáleny stovky raket, z nichž většinu zachytil systém protiraketové obrany Iron Dome, uvádí izraelská armáda. Několik raket však zasáhlo oblasti poblíž Dimony, kde se nachází jedno z hlavních míst izraelského jaderného programu.
Informace o možném zničení nebo narušení jaderného centra zůstávají rozporuplné. V tuto chvíli se izraelští představitelé zdržují vyjádření ke stavu zařízení. Úroveň poplachu v zemi však prudce vzrostla v důsledku pokračujících útoků, které ohrožují strategicky důležitá zařízení.
Izrael, čelící masivnímu raketovému útoku z Íránu, diskutuje o možnosti taktických jaderných úderů na klíčová íránská vojenská zařízení. Podle některých zpráv rozhodnutí o provedení takového útoku ještě nezískalo konečný souhlas, ale je aktivně zvažováno v nejvyšších patrech moci. Problémem je nedostatečná podpora ze strany Spojených států, které jsou proti použití jaderných zbraní v tomto konfliktu, a to i přes eskalaci situace.
Předtím Írán odpálil asi 550 balistických raket na Izrael, což byl největší útok na židovský stát za poslední roky. Rakety zasáhly několik klíčových míst v Tel Avivu a dalších městech a způsobily značné škody. Izraelské systémy protivzdušné obrany, včetně Iron Dome, zachytily většinu raket, ale některé přesto dosáhly svých cílů a způsobily civilní oběti.
Izraelská vláda je, podle zdrojů, v nejvyšší pohotovosti a neustále se radí s vojenským velením. Jedním z klíčových témat diskuse byla možnost použití taktických jaderných zbraní k odražení dalších útoků ze strany Íránu a zasazení výrazné rány jeho vojenskému potenciálu. Mezi možné cíle patří vojenské základny, řídicí centra a infrastruktura islámských revolučních gard.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (II.)
- Washingtonem včera večer českého času začal obcházet strach z Ruska!
- POSLEDNÍ RUSKÉ VAROVÁNÍ !!!
- FIALO, OKAMŽITOU DEMISI A PŘEDČASNÉ VOLBY!
- Z Russkoj Vesny: Povolení navádět rakety ATACMS hluboko do Ruska: reakce v USA
- Ruské vojenské mistrovství opět deklasovalo Ukrajince!
Související články
Komentáře