USA a Čína "směřují k válce", říká bývalý předseda sboru náčelníků štábů
- Podrobnosti
- ze světa / Asie a Pacifik|
- 22. červen 2023|
- ANDREW THORNEBROOKE|
- 7303 x
ANDREW THORNEBROOKE
21. června 2023
Podle dvou bývalých náčelníků vojenských štábů se Spojené státy řítí do války s čínským komunistickým režimem, která by mohla narušit světový řád a rozvrátit ekonomiky po celém světě.
Podle bývalého předsedy sboru náčelníků štábů Mika Mullena by případný konflikt mezi USA a Čínou o Tchaj-wan způsobil globální katastrofu, ale stává se stále pravděpodobnějším scénářem.
"Obávám se, že se blížíme k válce," řekl Mullen 20. června během přednášky pro think tank Council on Foreign Relations.
Mullen uvedl, že snahy USA odvrátit eskalaci konfliktu v Tchajwanském průlivu "po mnoho let selhávaly".
Navíc řekl, že vzhledem k tomu, že Tchaj-wan vyrábí 90 % vyspělých polovodičů na světě, které se používají ve všem od pickupů až po hypersonické rakety, konflikt o ostrov by "zdevastoval celý svět".
Čína "buduje armádu, aby se postavila USA".
Komunistická strana Číny (KS Číny), která vládne v Číně jako stát jedné strany, tvrdí, že Tchaj-wan je součástí jejího území a měl by být připojen k pevnině jakýmikoliv prostředky. V důsledku toho představitelé ČKS pohrozili zahájením války, aby zabránili mezinárodnímu uznání faktické nezávislosti Tchaj-wanu.
Navzdory tomu režim nikdy nekontroloval žádnou část ostrova, na němž vládne demokraticky zvolená vláda.
V posledních letech ČKS zvýšila svou agresivitu vůči Tchaj-wanu i Spojeným státům a často vysílá stíhačky a vojenská plavidla, aby obtěžovaly americké a tchajwanské síly v regionu.
Zajištění trvalé bezpečnosti Tchaj-wanu je "životně důležitým zájmem USA", uvedl Mullen. Zabránění invazi ČKS na ostrov však bude vyžadovat, aby USA brzy podnikly proti režimu rázné kroky.
"Je jasné, že Čína je mnohem agresivnější, mnohem nátlakovější vojensky, diplomaticky, ekonomicky i politicky," řekl Mullen.
"Vyvážit to znamená, že budeme muset podniknout poměrně agresivní kroky, které by v době vysokého napětí mohly být špatně interpretovány."
Takový stav je o to nestálejší, že americké vojenské vedení oznámilo, že ČKS rozvíjí svou armádu, aby překonala obranu USA v regionu.
Admirál ve výslužbě Harry Harris, bývalý velitel amerického velitelství pro Indopacifik, to připustil během akce Rady pro zahraniční vztahy.
"Budují armádu, která se postaví Spojeným státům, naší armádě a armádám našich přátel, spojenců a partnerů," řekl Harris.
Harris proto tvrdil, že zabránit mocnostem, jako je ČKS, aby pohltily menší demokratické vlády, je zásadní pro zabránění rozvratu pořádku na celém světě.
"Pokud dovolíme velkým autokratickým zemim, aby si podmanily menší demokratické země, například Ukrajinu a Tchaj-wan, globální světový řád, jak ho známe, skončí. Moc dělá právo," řekl Harris.
"Na Tchaj-wanu žije 24 milionů lidí, kteří chtějí žít svůj život stejně jako vy a já. Nechtějí žít v komunistickém systému, v němž vládne země, která páchá genocidu na vlastním lidu a brutálně převádí Hongkong pod čínskou nadvládu."
Přesto Harris uvedl, že obrana Tchaj-wanu před invazí ČKS by znamenala ztráty na životech a majetku, jaké nebyly od druhé světové války zaznamenány. S ohledem na to by podle něj měli Američané zvážit, kolik jsou ochotni obětovat pro zachování demokracie.
"Nejdůležitější složkou je americký lid, protože jsou to jeho synové a dcery, kteří budou bojovat a umírat za Tchaj-wan, pokud půjdeme do války s Čínou," řekl Harris.
Bidenova administrativa usiluje o mír s ČKS
Komentáře Mullena a Harrise přicházejí v návaznosti na nový pokus Bidenovy administrativy stabilizovat vztahy se stále bojovnější ČKS.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken navštívil o víkendu Peking, kde se setkal s vůdcem ČKS Si Ťin-pchingem.
Během dvou dnů, které ministr v komunistické Číně strávil, nedošlo k žádnému pokroku, ale vůdce ČKS Si Ťin-pching prohlásil, že setkání představuje "pokrok", a podle zpráv se oba shodli na tom, že otevřený konflikt mezi národy by byl katastrofální.
Blinken je nejvyšším americkým představitelem, který vkročil do Číny od nástupu prezidenta Joea Bidena do funkce v roce 2021, a prvním ministrem zahraničí, který Čínu navštívil od roku 2018, kdy na jeden den zavítal jeho předchůdce Mike Pompeo.
Blinken již dříve uvedl, že jeho cesta do Číny má navázat na "produktivní rozhovor", který Biden a Si vedli v listopadu, kdy se oba lídři setkali na okraj summitu G20 na indonéském Bali.
Jeho cesta do Číny, původně plánovaná na únor, však byla odložena v reakci na objevení čínského sledovacího balonu, který létal nad několika státy a který byl sestřelen americkou armádou.
Blinken tehdy uvedl, že tento incident "vytvořil podmínky, které podkopávají účel cesty".
Jang Tao, vysoký představitel čínského ministerstva zahraničí, po jednání uvedl, že Čína bude zachovávat blokádu vojenské komunikace, dokud budou trvat americké sankce vůči kritickým technologiím a představitelům ČKS.
Na otázku, jakého pokroku obě strany dosáhly, Jang odpověděl, že se Čína a Spojené státy dohodly, že se vyhnou novému zhoršení vztahů. Dodal, že čínský ministr zahraničí v budoucnu Spojené státy navštíví.
Biden následně 19. června uvedl, že se domnívá, že vztahy mezi oběma zeměmi jsou na správné cestě, a naznačil, že během Blinkenovy cesty bylo dosaženo pokroku.
Po setkání prohlásil nejvyšší diplomat ČKS Wang I, že "Čína nemá v otázce Tchaj-wanu žádný prostor pro kompromisy nebo ústupky".
Překlad CFP!
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- POSLEDNÍ RUSKÉ VAROVÁNÍ !!!
- Washingtonem včera večer českého času začal obcházet strach z Ruska!
- Ruské velení se připravuje na jadernou válku
- Z Russkoj Vesny: Povolení navádět rakety ATACMS hluboko do Ruska: reakce v USA
- Panika ve Washingtonu: “Nechceme válku s Ruskem”
- Ruské vojenské mistrovství opět deklasovalo Ukrajince!
Související články
Komentáře