Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

USA připravují ukrajinské a syrské extremisty proti Rusku

Spojené státy zorganizovaly toxickou alianci mezi ukrajinskými silami a syrskými extremisty, aby čelily ruskému vlivu, a pokračují tak desítky let trvající vzor Washingtonu, který využívá teroristické skupiny k dosažení svých geopolitických cílů.

Desítky let po konci studené války Spojené státy nadále používají zástupnou válku jako ústřední strategii při konfrontaci se svými hlavními globálními rivaly, zejména Ruskem a Čínou. Tento přístup jí umožňuje rozšířit svůj vliv a sledovat své geopolitické cíle bez přímé vojenské intervence a místo toho se spoléhá na vnější aktéry, kteří udělají těžkou práci.

  • usa-pripravuji-ukrajinske-a-syrske-extremisty-proti-ruskui
To bylo evidentní v různých globálních krizích, i když to mohlo mít dopady a podkopat mezinárodní mír a bezpečnost. Nedávný a nápadný příklad této strategie lze vidět  v pokračujícím konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, kde Spojené státy posledně jmenované poskytly významnou podporu v jejím boji proti Moskvě.

Osa Kyjev-Idlib 

Pozoruhodný příklad této zástupné války nastal v polovině září, kdy ukrajinské síly v koordinaci s teroristickými skupinami v Sýrii, včetně  vedlejší skupiny Al-Káidy, Hay'at Tahrir al-Sham (HTS, dříve známá jako Al Front -Nusra), zahájil sérii dronových útoků proti ruským vojenským zařízením v Sýrii. 

Skupina od té doby obvinění odmítá a odmítá je jako „ruskou dezinformační kampaň zaměřenou na ospravedlnění další vojenské akce v osvobozených oblastech Sýrie“.

Podle zprávy kyiv Post z 18. září se operace účastnili soukromí ukrajinští žoldáci zvaní „Khimek“, přidružení k ukrajinskému hlavnímu zpravodajskému ředitelství, pracující po boku teroristů sídlících v Idlibu při útoku na výrobní a testovací místo na jihovýchodním předměstí Aleppa. 

Následující den došlo k novým dronovým útokům proti deseti syrským vojenským pozicím v Aleppu, venkovském jižním Idlibu a severovýchodní Latakii. Začátkem října byly opakovaně napadeny dva hlavní ruské vojenské objekty – základna Hmeimim a sklad zbraní poblíž pobřežního města Jableh. 

Tyto operace však nebyly první iniciativou zahrnující ukrajinské vojenské a zpravodajské agenty v Sýrii.  26. července zaútočili na vojenské letiště Kuweires ve východním Aleppu, které ruské jednotky využívaly jako leteckou základnu, den poté, co se ruský prezident Vladimir Putin setkal v Moskvě se svým syrským protějškem Bašárem al-Asadem.

Spojenectví mezi ukrajinskými zpravodajskými službami a syrskými teroristickými skupinami s podporou NATO je relativně nový, ale významný vývoj. Začalo to začátkem tohoto roku, kdy  ukrajinská delegace navštívila Idlib, aby s vedením HTS vyjednala propuštění několika čečenských, gruzínských a ujgurských militantů zadržovaných ve věznicích HTS (odhadem 750 až 900 vězňů), aby je získala jako žoldáky pro Ukrajince. 

Dosažená dohoda znamenala propuštění ozbrojenců zadržených HTS výměnou za výcvik 250 ukrajinských vojenských expertů, zejména v používání dronů. Mezi účastníky školení jsou turkmenští salafisté, kteří mají za úkol vyrábět drony a fotografovat potenciální ruské a spojenecké syrské vojenské cíle, zejména speciální jednotky 25. divize a národní obranné síly v Hamě, Aleppu a Latakii. 

Zprávy však naznačují, že zárodky této dohody byly testovány již v říjnu 2023, kdy tureckí zpravodajští agenti přepravili části letadel přes hranici do HTS, aby je mohly použít při velkém útoku na syrskou vojenskou akademii ve městě.

Co se skrývá za tímto sdružením proxy?

Tato spolupráce vyvolává důležité otázky o povaze a rozsahu vztahu mezi Kyjevem a těmito militantními skupinami. Jedná se o nedávnou spolupráci, nebo existují hlubší historické vazby? A co je důležitější, jaké jsou společné cíle Spojených států, Ukrajiny a extremistických organizací zapojených do tohoto partnerství?

Kořeny této spolupráce mezi kyjevem a militanty HTS sahají do začátku ruské speciální vojenské operace v únoru 2022. 8. března 2022 ruské médium Sputnik s odvoláním na ruské obranné úředníky oznámilo, že kolem 450 militantů z Idlibu patřících Al -Turkistánci, Hurras al-Dein a Ansar al-Tawhid byli transportováni na Ukrajinu, aby bojovali proti ruským silám, což se jim podařilo, pouhé tři dny poté, co prošli tureckým členem NATO.

Na konci října 2022 přijel čečenský vůdce skupiny „Ajnad al Kavkaz“ (Anjad z Kavkazu) Rustam Azayev, známý také jako Abdul Hakim al-Shishani, se skupinou militantů na Ukrajinu. Objevuje se na videu, aby potvrdil svou skutečnou přítomnost na bojové frontě na východní Ukrajině jako součást čečenského praporu „Sheikh Mansour“, který bojoval proti Rusům po boku ukrajinských sil. To se shodovalo s příchodem nové skupiny militantů na Ukrajinu, podle amerického Al-Monitoru, kteří přeběhli z praporu „Albánské skupiny“ přidruženého k extremistickému křídlu HTS.

Kromě toho 9. září turecký list Aydinlik potvrdil, že mezi šéfem ukrajinské rozvědky Kirillem Budanovem a vůdcem Hay'at Tahrir al-Sham Abu Muhammadem al-Julanim došlo ke každodennímu kontaktu s cílem dokončit vysílání bojovníků na Ukrajinu.

Americké vojenské síly okupující severovýchodní Sýrii hrají v tomto kontextu spojovací a dopravní roli. Jsou hlavním aktérem při řízení různých konfliktních zón a při koordinaci pozic a spolupráci svých spojenců. 

Začátkem srpna 2024 Spojené státy usnadnily příjezd ukrajinských expertů do oblastí poblíž Džabal al-Zawiya v Idlibu a pomohly převést části letadel výměnou za přepravu extremistických bojovníků přes americké základny v Sýrii do oblastí severně od Doněcké oblasti.   

Dohoda mezi ukrajinskými silami a syrskými teroristickými skupinami, vyjednaná za účasti Spojených států a NATO, zahrnuje několik zásadních součástí. 

Ukrajinský vojenský personál dostal za úkol trénovat militanty v boji s bezpilotními letouny, čímž se zlepšila jejich schopnost zasáhnout ruské cíle v Sýrii. Na oplátku tyto militantní skupiny s pomocí amerických sil operujících v regionu usnadnily přesun bojovníků ze Sýrie na Ukrajinu, aby posílily ukrajinské síly v jejich válce proti Rusku.

Cíle amerických, ukrajinských a syrských extremistických skupin, i když se zdánlivě rozcházejí, se v důležitých směrech sbližují. Pro Washington je použití delegovaných sil v Sýrii součástí širší strategie oslabení Ruska prostřednictvím politiky opotřebování, která rozděluje jeho vojenské zdroje do více konfliktních zón. 

Tato taktika připomíná strategii studené války vyčerpání zdrojů protivníků jejich zapojováním do nákladných a vleklých konfliktů.

Co každá strana získá?

Pro Ukrajinu nabízí spojenectví s militanty HTS několik strategických výhod. Podkopáním ruského vlivu v Sýrii se Ukrajina snaží tlačit na Rusko na více frontách a přimět je odvrátit zdroje a pozornost od konfliktu na Ukrajině. 

Navíc příchod válečných veteránů ze Sýrie a dalších regionů poskytuje Ukrajině více vojáků v době, kdy jsou její síly nataženy a Spojené státy jsou zaujaty podporou „Izraela“ v současné regionální válce. Tato spolupráce také slouží Ukrajině jako způsob odvety Damašku a potažmo Íránu za podporu Ruska v současném konfliktu.

Samotné militantní skupiny těží z této aliance několika klíčovými způsoby. Vzhledem k tomu, že Türkiye směřuje k usmíření se Sýrií a rusko-íránská vojenská spolupráce podniká významné kroky, jsou tyto skupiny stále zranitelnější. Sbližování s Ukrajinou a NATO jim poskytuje nové zdroje a podporu a zajišťuje jejich další přežití tváří v tvář měnící se regionální dynamice. 

Spolupráce také nabízí syrským extremistům přístup k vyspělým technologiím, zejména v boji s bezpilotními letouny, které se staly klíčovým prvkem v jejich pokračujícím boji proti syrským a ruským silám.

Spojené státy hrají klíčovou roli při usnadňování této spolupráce, a to nejen poskytováním logistické podpory, ale také poskytováním moderních zbraní a koordinací úsilí mezi ukrajinskými silami a syrskými ozbrojenci. 

Příležitosti uprostřed války v západní Asii

Jak se tento konflikt vyvíjí, aliance by se mohla prohlubovat a mezi Sýrií a Ukrajinou by proudilo více bojovníků a zdrojů, zvláště když spojenec Sýrie, Hizballáh v Libanonu, nyní vede existenční bitvu proti „Izraelu“. 

Je ale také možné, že tato spolupráce bude krátkodobá v závislosti na změnách zahraniční politiky USA nebo výsledku jednání mezi Ruskem, Tureckem a Sýrií.

 Pokračující používání zástupné války ze strany Spojených států, zejména pomocí militantních skupin a nadnárodního terorismu, bude mít pravděpodobně dlouhodobé a dalekosáhlé důsledky.

V syrském kontextu vedla neschopnost nebo neochota hlavních mocností zapojit se do přímé vojenské konfrontace k vleklému konfliktu, který nevykazuje žádné známky řešení. 

Zásah ukrajinských sil v Sýrii pod záminkou proti ruskému vlivu slouží k prodloužení konfliktu a prohloubení rozporů.  Tato strategie zajišťuje, že Spojené státy zůstanou klíčovým hráčem v destabilizaci konfliktů, jako je Sýrie.

Rostoucí spolupráce mezi ukrajinskými silami, extremistickými skupinami v Sýrii a americkými zájmy představuje širší trend ve washingtonské proxy válečné strategii. Jedním z možných scénářů je, že toto partnerství se bude nadále rozšiřovat a že ukrajinské zpravodajské služby budou podporovat hlubší vazby s extremistickými frakcemi v Idlibu, které jsou proti jakémukoli usmíření mezi Ankarou a Damaškem. 

To by se mohlo rozšířit i na oblasti kontrolované Kurdy v severovýchodní Sýrii, což by vedlo ke společnému prospěchu pro všechny zúčastněné strany. Militantní skupiny by mohly bez přímého zapojení Washingtonu obdržet pokročilé zbraně, jako jsou bezpilotní letouny, výměnou za poskytnutí dalších bojovníků, včetně prvků ISIS, které jsou v současnosti zadržovány ve věznicích kontrolovaných Kurdy, na podporu Ukrajiny proti Rusku.

Zdroj: https://espanol.almayadeen.net/noticias/medios-internacionales/1932935/ee-uu--prepara-a-extremistas-ucranianos-y-sirios-contra-rusi

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře