Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Francie přichází o důležitý zdroj uranu

Stahování Francie z Afriky postupuje rychlým tempem: francouzské protiteroristické jednotky již dávno odletěly z Mali a Nigeru.

V Čadu vláda ukončuje vojenskou spolupráci s Paříží. Senegal signalizuje, že se chce zbavit i francouzských vojáků.

  • francie-prichazi-o-dulezity-zdroj-uranu

K vojenskému exodu tisíců vojáků se nyní připojuje ekonomický neúspěch: francouzská společnost Orano minulý týden prohlásila, že ztratila operační kontrolu nad těžbou uranu v Nigeru. To znamená konec miliardové dohody, kterou Francie zajistila bezpečné dodávky uranu pro své elektrárny a jaderný průmysl na desítky let.

 

Podle Paříže jsou akce pučistů v Nigeru nezákonné


Postkoloniální spojení Francie s africkým kontinentem stále více ztrácí na síle nebo se úplně rozpadá. Zdá se, že Françafrique, jak se systém nazývá, je na dobré cestě do historických knih. A blížící se konec francouzského obchodu s uranem v Nigeru je důležitým ekonomickým aspektem tohoto vývoje.

V každém případě se zdá, že vojenská junta v Nigeru je odhodlána donutit bývalou koloniální velmoc Francii z těžby uranu úplně. A prozatím je nepravděpodobné, že by se nepřátelský postoj pučistů k Paříži v dohledné době znovu změnil. Francie proto musí ještě více než dosud hledat jiné zdroje chybějícího uranu.

Je to pro Francouze v africkém Nigeru konec? Po čtyři desetiletí byly uranové doly v bývalé kolonii centrální částí Françafrique, dědictví, které Francouzům umožnilo nastartovat svůj civilní jaderný průmysl.

Francie má dnes 18 jaderných elektráren s 56 reaktory a je na to hrdá. V minulosti velká část potřebného uranu pocházela ze tří dolů v Nigeru, z nichž v současnosti byl v provozu pouze jeden, a to ten v Imourarenu, asi osmdesát kilometrů jižně od Arlitu – jeden z největších na světě. Dvě třetiny společnosti, která tam těží uran, patří francouzskému státnímu podniku Orano, který se dříve jmenoval Areva. Paris tvrdí, že vyloučení z těžebních prací je nezákonné a že bude napadeno.

 

Macronovi odpůrci mají tendenci situaci dramatizovat

Ale pomáhá to? Junta v Nigeru se snaží přilákat ruské společnosti k těžbě uranu ve své zemi. Na mnoha místech se již ruská armáda zatlačila do mezer vzniklých stažením Francouzů v celém sahelském regionu.

Od převratu v Nigeru se francouzští politici a odborníci dohadují, zda je Francie závislá na uranu z Nigeru. Názory se různí: odpůrci prezidenta Emmanuela Macrona mají tendenci situaci dramatizovat; uklidnil vládní tábor. Francie, která netěží vlastní uran od počátku 21. století, má zjevně impozantní zásoby: Le Figaro uvádí , že by to mělo stačit na provoz jejích elektráren po dobu deseti let.

A Francie již v nedávné minulosti výrazně diverzifikovala svůj dovoz. V roce 2022 se podíl dovezeného přírodního uranu z Nigeru pohyboval kolem 20 procent z celkové francouzské potřeby, což je asi 8 000 tun ročně. Nejvíce, konkrétně 37 procent, odebírá z Kazachstánu francouzská energetická společnost EDF, provozovatel sítě. Významnými dodavateli jsou také Namibie, Austrálie a Uzbekistán.

Zdroj: https://www.msn.com/de-de/nachrichten/politik/afrika-frankreich-verliert-eine-wichtige-quelle-f%C3%BCr-uran/ar-AA1vAj1w?ocid=entnewsntp&pc=U531&cvid=7fee11681c874ecabded9d6dfd5e1034&ei=37

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 Jan Vundrzam 2024-12-12 10:00
Couzi couvaj?
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře

160*600