Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Virus únavy

  • unava
Máte pocit, že jste k smrti unaveni, ztratili jste chuť k životu, jen těžko se donutíte k práci? Je to nemoc, tvrdí lékaři.  V poslední době trpí syndromem chronické únavy 17 milionů obyvatel Země. Jako diagnóza se tento syndrom objevil v roce 1988. Na začátku 90. let bylo v USA zaregistrováno přes 100 tisíc případů této nemoci.  V Rusku se poprvé objevily publikace na toto téma před deseti lety.

 

A dnes v internetu každý den stoupá počet různých fór věnovaných příčinám chronické únavy.  Za hlavní příčinu pokládají pokrok – v odpočinku člověku brání četné gadgety : počítače, mobilní telefony apod. Objevil se dokonce termín – „elektronická nespavost“. Říká se: vypni všechna tato zařízení a budeš spát klidně. Existuje  názor, že zdrojem zla je lavinovité šíření informací, které útočí na náš mozek. Ten začíná fungovat aktivněji, spotřebuje víc kyslíku než obyčejně a výsledkem je hypoxie. Dochází k poruše výměnných procesů v organismu. Příčinou syndromu chronické únavy může být infekce, - soudí přední ruský odborník v oblasti této nemoci, profesor z Moskevské státní lékařské univerzity Vitalij Doncov:

-Existuje poměrně dost původců této nemoci. Jedna z teorií je virová. Má se za to, že tuto nemoc může způsobit virus herpesu.  Velký význam má porušení imunního systému. Chronická únava, která přitom vzniká, je velice charakteristická. Pro člověka je těžké vůbec se pohnout, něco říct, což značně přesahuje rámec obyčejné únavy. Je to únava patologická.

Má se za to, že stanovení diagnózy „chronická únava“ vyžaduje, aby byly stanoveny dva „velké“ příznaky a nejméně deset „malých“, - pokračuje Vitalij Doncov.

-Mezi „velké“ příznaky patří neustálá únava, trvající nejméně 6 měsíců, aniž by pro ni existovaly nějaké zjevné příčiny. Mezi „malé“ příznaky patří zvýšená teplota, bolesti v krku, zvětšení lymfatických uzlin, bolesti v kloubech, bolesti hlavy, poruchy spánku.

Je samozřejmě nasnadě otázka – jak se léčit. Tady jsou ale lékaři bezradní. Je to takový mini AIDS 21. století – „léčení prakticky nikde nepřináší žádný účinek“ – soudí Vitalij Doncov.

Podle názoru vědců je ale přece jen nejdůležitější prevence. A to dokáže každý z nás – nepřetěžujte se, odpočívejte, nejlépe v přírodě, zbavte se škodlivých zvyků, sportujte. Jeden okřídlený latinský výraz přece praví: mens sana in corpore sano. Naši dávní předkové moc dobře věděli: Ve zdravém těle zdravý duch.

http://czech.ruvr.ru/2011/11/14/60376179.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře