Odcházení občana Havla
- Podrobnosti
- Speciály CFP! / Z archivu CFP!|
- 12. říjen 2011|
- Miroslav Suja|
- 20204 x
Stává se totiž pouhou proklamativní demokracií, zatímco reálná moc funguje skrytě, mimo „demokratická pravidla“. Ilustrací fungování moci „za oponou“ jsou například kauzy „Čunek“, „Morava“, ale především „Radar“. Zatímco však kauzy „Čunek“ či „Morava“ lidi „pouze“ zhnusily, kauza radar vyvolala v české společnosti hlubokou občanskou odezvu.
A proto máme-li hledat na kauze americké radarové základny nějaké pozitivum, tak určite to, že dala podnět k vytvoření autentické občanské společnosti. Jak „Ne základnám“, tak „Ne násilí“ jsou ukázkovým modelem fungování občanské společnosti, který nebyl iniciován a není financován státem, politickou stranou ani politikem, a v dosavadní polistopadové historii ČR nemá obdobu. V české společnosti představují přímo modelové přístupy k občanské společnosti dva vrcholoví představitelé politické elity – Václav Klaus a Václav Havel.
Odmítání občanské společnosti u ODS a Václava Klause nemůže nikoho překvapovat, protože tak, jak vzniká autentická občanská společnost, komplementárně přichází o moc politická elita. Té vadí každý, kdo jim při jejich „správě“ státního majetku kouká na prsty, od občanských sdružení přes občany až po EU. Politické elity ODS by vše nejraději zprivatizovali pro sebe, včetně státní správy (což se již v mnoha případech sice ne de jure, ale de facto stalo) anebo třeba i nemocnic (když už není nic lepšího), což se zrovna děje. Mimochodem, šílenství kolem privatizace nemocnic není nic než snaha o přesun toku finančních prostředků ze zdravotních pojišťoven do kapes politiků nebo jim spřízněných firem. Europoslanec za ODS Fajmon bez skrupulí na téma občanské společnosti říká: „Pravicový politik podporovat ´občanskou společnost´ jako koncept uspořádání společnosti nemá.“
Václav Havel je na druhou stranu znám jako horlivý zastánce nepolitické politiky a občanské společnosti, a tak by se dalo očekávat, že z takového projevu občanskosti a občanské společnosti, která se spontánně vzedmula v reakci na snahu USA o umístění radaru a vojenské základny na území ČR, bude nadšen. Občanská společnost je totiž pro Václava Havla nástrojem proti něčemu (politickým stranám a jednotlivým politikům), a proto často projevy občanské společnosti ve formě různých výzev či petic podporoval. I proto je reakce Václava Havla v případě protiradarových občanských sdružení překvapivá až šokující. Nejpregnantněji své názory na občanskou iniciativu „Ne základnám“ a projevy občanské společnosti vyjádřil loni v rozhovoru pro německý časopis Süddeutche Zeitung.
Süddeutsche Zeitung: „Ale v Čechách je proti radaru ostrý odpor.“
Václav Havel: „Když se proti tomu u nás zdvihají hlasy, jsou to skrznaskrz nedůvěryhodné a pokrytecké hlasy, protože ve zmíněném vojenském prostoru byly dříve dvacet let celé divize cizích vojáků totalitního státu a nikdo proti tomu nikdy neřekl ani hlásek. A když lidé mají svobodu, začnou reptat proti radarové kouli v Brdech. Mně to připadá tak čecháčkovské, tak pokrytecké a tak smrduté. Teď se k tomu chce každý vyjadřovat, jestli tyhle rakety také trefí ty rakety, které mají trefit, kolik to bude stát daňového poplatníka a zda ten celý systém není přebytečný. Dělají si starosti, aniž by museli za to zaplatit jedinou korunu. Tento systém se vyvíjí už patnáct let a když na něj Američané vydali své miliardy, tak taky bude fungovat. Ale víc než tyto odborné věci mě zajímá morální stránka tohoto českého postoje, tato tradice – zda vždycky budeme těmi, kteří pokaždé čekají, jak věci dopadnou, anebo se budeme na všeobecné bezpečnosti a obraně podílet. A nejzajímavější je, že někteří politikové přicházejí s tímto nedovařeným argumentem: souhlasili by, kdyby byl radar součástí obrany NATO. Protože je to ale jen bilaterální záležitost, tak s tím souhlasit nemohou. Je to ale technická záležitost, že tento systém zatím nelze včlenit do systému NATO. Nejvíc mě ale baví, že se na NATO vymlouvají lidé, kteří předtím byli proti členství České republiky v Severoatlantické alianci. Teď se jim NATO hodí“
Z rozhovoru ale i z dále projevovaných aktivit Václava Havla vyplývá, že podporuje občanskou společnost a občanské iniciativy jen pokud jsou výrazem jeho zájmů. V jeho případě jde tudíž bohužel jen o účelové využívání až zneužívání kategorie občanské společnosti.
To je snad už lepší čitelná přímočará negace občanské společnosti a občana jako takového v konceptu Václava Klause a jeho ODS. V jejich konceptu je občan dobrý jen na to, aby je jednou za čtyři roky potvrdil ve funkcích. Na druhou stranu v případě ODS alespoň víme, co od těchto „politiků“ můžeme očekávat.
Miro Suja, Listopad 9, 2008
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (II.)
- Washingtonem včera večer českého času začal obcházet strach z Ruska!
- POSLEDNÍ RUSKÉ VAROVÁNÍ !!!
- FIALO, OKAMŽITOU DEMISI A PŘEDČASNÉ VOLBY!
- Z Russkoj Vesny: Povolení navádět rakety ATACMS hluboko do Ruska: reakce v USA
- Ruské velení se připravuje na jadernou válku
Související články