Z Russkoj Vesny (25.6.2024): Assange je venku !!!
- Podrobnosti
- ze světa / Války|
- 25. červen 2024|
- russkaja vesna|
- 3059 x
Julian Assange je po 1901 dnech vazby na svobodě
25.06.2024 - 6:30
Julian Assange je propuštěn z vězení ve Velké Británii a letí do rodné Austrálie, informoval server Wikileaks na sociální síti X.
Server Wikileaks uvedl, že soud v Londýně rozhodl, že Assange propustí na kauci z věznice Belmarsh, kde strávil 1901 dní ve snaze zabránit svému vydání do USA.
Video, které doprovází zprávu, ukazuje, jak hladce oholený Assange drží v ruce list papíru a pero a poté, po rampě, stoupá do letadla.
"Po více než pěti letech, strávených v cele o velikosti dva až tři metry a každodenní 23 hodinové izolaci, se brzy shledá se svou ženou Stellou Assange a dětmi, které svého otce doposud viděly pouze za mřížemi," píše se v publikaci.
Projekt Wikileaks na sociální síti X potvrdil, že jeho zakladatel Julian Assange se s americkou prokuraturou dohodl na právním vyřešení, které má být "formálně finalizováno".
Podle dokumentu ze soudní dokumentace se Assange přizná k jedinému obvinění, a to ke spiknutí s cílem získat a zveřejnit informace o národní obraně. Podle amerických televizních stanic CBS a NBC ho soud v USA, podle prokuratury, odsoudí k pěti letům, které si již odseděl v britském vězení.
"Dobrý člověk je konečně na svobodě. Proud se otočil, " komentoval tuto bezesporu epochální událost Tucker Carlson.
Assange získal celosvětovou proslulost založením serveru WikiLeaks, kde byly zveřejněny statisíce důvěrných materiálů, například včetně videozáznamů smrti iráckých civilistů, a to během útoku amerického vrtulníku v Bagdádu.
Americký prezident, Joe Biden, prohlásil Keňu za hlavního amerického spojence mimo NATO.
"Tímto prohlašuji, pro účely tohoto zákona (o zahraniční pomoci) a zákona o kontrole vývozu zbraní, Keňu za hlavního spojence USA mimo NATO ," stojí v prezidentském memorandu, adresovaném ministru zahraničí.
Podobné privilegované postavení mají dvě desítky států, tři z nich — Keňa, Kolumbie a Katar — byly na seznam přidány až za Bidena.
-------------------------------------------------------------------
"Za co bych se měl ospravedlňovat?" Vučić komentoval obvinění z dodávek zbraní Ukrajině
Srbský prezident Vučić se v tisku vyjádřil ke zprávám o dodávkách zbraní Ukrajině.
"Denodenně mě všechna regionální média a většina dalších obviňují , že jsem Putinův poslíček, jeho pěšák, loutka, že na jeho příkaz zahájím v regiónu válku, poslouchám to už dva a půl roku. Že mě z nějakého důvodu vyznamenal řádem a vše vykonávám jen na základě dohody s ním, mám s ním tajné vazby. A pak se dočteme, že Vučić sice nedodal zbraně přímo Ukrajině, ale prodal je Španělsku, Belgii, Česku, a bůhví komu ještě, a část těchto zbraní se pak objevila na Ukrajině.
Za co bych se měl ospravedlňovat? Že dodáváme povolenému koncovému uživateli munici? My zbraně neexportujeme. Pouze Ázerbájdžánu, Kypru a ještě jedné arabské zemi — Spojeným arabským emirátům. S nikým dalším smlouvy uzavřeny nemáme.
Právě proto, abychom zabránili tomu, že srbskými zbraněmi bude zabit někdo z našich bratrů: Rusové, Ukrajinci nebo někdo jiný. Vzdáním se rozvoje obranného průmyslu můžete zničit svoji zemi, pracovníci v průmyslu zůstanou bez příjmů a začnou protesty a stávky."
Vučić již dříve komentoval vydání listu Financial Times, kde se psalo o prodeji srbské munice v hodnotě 1 miliardy eur kyjevskému režimu, a to přes třetí země: "Je to součást našeho hospodářského oživení a je to pro nás důležité. Ano, vyvážíme naši munici. Srbsko ji nemůže vyvážet na Ukrajinu nebo do Ruska, ale má mnoho kontraktů s Američany, Španěly, Čechy a dalšími. Co s tím nakonec udělají, je jejich věc.
Ano, vím o tom - není to moje věc. Moje práce spočívá v tom, abychom garantovali, že legálním způsobem prodávali naši munici. Musím se starat o své vlastní lidi a to je vše. Víc vám neřeknu. Máme přátele v Kyjevě a v Moskvě. To jsou naši bratři Slované."
Spojené státy a Evropa dlouho usilovaly o odtržení srbského prezidenta Aleksandara Vučiče od Vladimira Putina, uvedl ve stejném vydání list Financial Times s odvoláním na nejmenovaného západního diplomata.
Klíčovou roli v tom sehrál americký velvyslanec Christopher Hill, který do země přijel měsíc po zahájení vojenské operace na Ukrajině.
"Všichni očekávali, že se [Hill] pohádá s Vučičem, ale jeho jediným cílem bylo vzdálit Bělehrad od Moskvy. Podařilo se mu to. Vučić se s Putinem nesetkal řadu let, dokonce si ani nezavolali. A samozřejmě i vyvstává otázka dodávek zbraní, které nakonec skončí na Ukrajině," řekl mluvčí FT.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (IX.)
- Zapomněli vypnout mikrofon.
- Ing. Miroslav Kelnar: Konec jedné „protikorupční svině“
- Nositeľ Nobelovej ceny za ekonomiku Joseph Stiglitz: Východná Európa je dva krát chudobnejšia po vstupe do EÚ
- Putin nabídl Západu „high-tech souboj“
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (X.)
Související články
Komentáře