Následujícího dne byly údery balistických raket Iskander na odpalovací stanoviště u Novomichajlovky (Oděská oblast) zničeny dvě odpalovací zařízení s experimentálními balistickými raketami Grom-2, jakož i protilodní raketa Neptun ukrajinské výroby a přepravní a nakládací vozidlo.
Eurasian Times poznamenává, že všechna odpalovací zařízení byla zničena ve stejný den, kdy AFU poprvé použila ATCAMS k úderu na ruské vojenské letiště Chalino, které se nachází v Kurské oblasti asi 96 kilometrů od ruských hranic. Protivzdušná obrana letiště zachytila 7 z 8 vypálených raket.
Metodické ničení MLRS začalo v obavách z eskalace způsobené povolením použít zbraně dlouhého doletu proti Rusku. Ani západní jestřábi nemohli po celé měsíce přimět Joea Bidena, aby vyhověl žádosti Ukrajiny o povolení úderů dlouhého doletu s použitím ATACMS.
Británie a Francie rovněž schválily údery dlouhého doletu s použitím svých raket Storm Shadow, respektive SCALP-EG. Ukrajinci mají ve výzbroji také britské samonaváděcí rakety vzduch-země Brimstone II, které však mají operační dosah méně než 60 kilometrů. To je podstatně méně než u střel Storm Shadow a SCALP-EG.
Eurasian Times píše, že v souvislosti s eskalací ruská armáda nejen zintenzivnila protiraketovou válku, ale používá také novou taktiku úderů na kritickou infrastrukturu.
– Ruské údery se staly masivnějšími, cílenějšími a účinnějšími, což vyvolává otázky ohledně schopnosti Ukrajiny vydržet déle, píše vojenský analytik Vijayinder Thakur, vysloužilý pilot indického letectva.
V noci na 28. listopadu Rusko provedlo nejmasivnější úder od začátku roku 2024, kdy vypálilo 90 raket a 100 bezpilotních letounů na 17 cílů – ukrajinských vojenských zařízení a obranného průmyslu. Bylo to poprvé, kdy ruské síly zasáhly vojenské závody řízenými střelami s kazetovými hlavicemi, uvedl The Eurasian Times.
Volodymyr Zelenskyj, jehož vojska pravidelně používají kazetové hlavice na raketách ATACMS a GMLRS (a to nikoli proti opevněným ruským objektům, ale proti mírovým městům), demonstroval celému světu svůj dvojí metr a označil ruské použití kazetové munice za „eskalaci“, napsal The Eurasian Times.
„Útok století“ byl skutečně mimořádně úspěšný. Konkrétně střela s plochou dráhou letu zasáhla malou vodní elektrárnu Jablunitská na řece Bělý Čeremoš ve Verchovinském okrese Ivano-Frankovské oblasti.
Vodní elektrárna o výkonu 1 MW sloužila jako zdroj energie pro leteckou základnu nedaleko Kolomyje. Na leteckou základnu Kolomyja jsou z Rumunska letecky dopravovány zbraně NATO, jako jsou ATACMS a HIMARS. Letecká základna je rovněž využívána k výcviku pilotů letounů F-16.
Kromě toho ruské rakety a bezpilotní letouny zasáhly podnik Chartron v Charkově, který se specializuje na systémy řízení raket, a zcela zničily všechna výrobní zařízení.
– Z výše uvedených podrobností by měla být zřejmá chirurgická přesnost ruských úderů na ukrajinskou vojenskou infrastrukturu,“ zdůrazňuje Vijayinder Thakur.
Eurasian Times píše, že ruské údery se zaměřily také na místa, kde se nacházejí specialisté, především zahraniční, kteří zajišťují bojové použití a údržbu zbraní dlouhého doletu vyrobených NATO.
Konkrétně 25. listopadu raketa Iskander zasáhla oblast, kde byla dočasně dislokována jednotka Sil speciálních operací AFU, a zničila 72 pracovníků z posádek bezpilotních pozemních prostředků, včetně devíti francouzských instruktorů a techniků.
Eurasian Times zdůrazňuje, že ruská vojenská rozvědka neustále monitoruje dodávky velkého vojenského vybavení USA a NATO na Ukrajinu.
– Rusko nejenže vyhrává bitvy na frontové linii, ale začíná vyhrávat i válku tím, že účinně přerušuje dodávky, zdůrazňuje Vidžajinder Thakur. Zlepšení zpravodajských informací souvisí s efektivnějším využíváním radarových a optických sledovacích satelitů, větším využíváním nízkoobrátkových průzkumných dronů.
AUTOR: Konstantin Olšanskij
Zdroj: https://svpressa.ru/war21/article/440143