Moskva a Peking vytvářejí novou rezervní měnu.
- Podrobnosti
- Speciály CFP! / Téma týdne|
- 1. srpen 2013|
- Igor Sileckij|
- 7933 x
Rusko a Čína se sjednotily v boji proti dolaru jako hlavní rezervní valutě. S tímto prohlášením vystoupil významný americký trader Russ Winter. Experti tvrdí, že Moskva a Peking už uskutečnily první část svého plánu, který je namířen proti hegemonii dolaru na světových trzích.
Rusko a Čína zvolily složitou taktiku: co možná nejširší oslabení pozice dolaru v mezinárodním obchodování a upevnění vlastních valut prostřednictvím nákupu zlata. Podle názoru analytiků to je pouze následek. Příčinou je propad americké ekonomiky a platební schopnosti dolaru celkově. Kvůli růstu peněžní masy může americká měna v příštích třech letech zlevnit až dvojnásobně. Peking s Moskvou budou vynuceny bránit své valuty před takovým scénářem, proto také převádí rezervy do zlata.
Jak uvedl Russ Winter, plán spojenců je jednoduchý: postupně navyšovat konvertibilitu rublu a jüanu a jejich roli v mezinárodním obchodování, a poté je nominovat na rezervní měny. Avšak den vítězství nad dolarem (a také nad eurem a librou) je ještě daleko. Aby svět přijal nějakou měnu jako rezervní, musí odpovídat určitým podmínkám, zdůrazňuje finanční expert Ivan Fomenko:
-Zaprvé, země musí mít otevřený měnový trh a konvertovatelnou valutu. Zadruhé, země, které usilují, aby jejich měna získala status rezervní, musí mít spolehlivé a transparentní finanční instituty. Za třetí je nutné mít důslednou politiku finančních rezortů. A začtvrté, což je nejdůležitější, aby společnosti byly připraveny uzavírat smlouvy s použitím této valuty.
Čína ještě v roce 2009 prohlásila, že dominantní postavení jedné měny ve světě hrozí vysokým rizikem rozšíření krize. Ruská vláda také podpořila rozšíření počtu rezervních měn a dokonce navrhovala rubl jako jednu z nich. Prohlášením to neskončilo.
Rusko, Írán, Angola, Súdán a Venezuela se dohodly, že za dodávky ropy budou platit jüany. Nyní se ve světě platí denně za 5 milionů barelů ropy čínskou měnou. Co se týká Moskvy, tak o žádné oficiální dohodě s Pekingem o podpoře jüana není známo. Nehledě na to, její kroky však vypovídají o podpoře čínské politiky, říká expert ruské Vysoké školy ekonomiky Alexej Maslov:
- Žádné přímé dohody mezi Čínou a Ruskem ohledně blokování dolaru neexistují. Rusko je, podle mého názoru, jedním z hráčů v tomto velkém plánu Číny. Pro Moskvu je to výhodné z taktického hlediska. Ale ze strategického hlediska posílení takové země, jako Čína, může vyvolat znepokojení.
Další krok Russ Winter srovnává s "podkopnutím stoličky pod Washingtonem, který má hlavu v oprátce." Většina analytiků si ale myslí, že americká "stolička" je udělána kvalitně. A aby se definitivně rozhoupala, bude potřeba minimálně 5-10 let.
zdroj:http://czech.ruvr.ru/2013_07_26/Moskva-a-Peking-vytvareji-novou-rezervni-menu/
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Štefec: Nehrozí nám ruský úder. Hrozí, že ho vyprovokujeme...
- Michal Svatoš s Josefem Skálou - kouřové clony a reálné zákulisí ukrajinského konfliktu (14.5.2025)
- Jak by vypadala jaderná válka. (Video)
- Aby bylo jasno s Lenkou Šimůnkovou
- Z Russkoj Vesny (16.4. - 17.4.2025): Výsadkáři 95. brigády chtějí vstoupit do Kyjeva...
- Nasledovníčka estónskych esesákov sa vyhráža Ficovi
Související články