Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Bohatí a jejich roboti zničí půlku světových pracovních míst

 

Svět se dnes potýká s velkým problémem nezaměstnanosti. Politici neustále prohlašují, že je potřeba oživit průmysl a pracovní místa, spousta pracovních pozic ale brzy zanikne. Důvodem je z části ekonomická krize a robotizace pracovních míst. Pokud vše půjde tímto trendem, spoustu výrobních prací nahradí stroje a my je jen budeme obsluhovat. A samozřejmě tím pádem půjde více peněz do rukou té nejbohatší vrstvy a vlastníkům společností.
 
  • bohati-a-jejich-roboti-znici-pulku-svetovych-pracovnich-mist

Nedávno byly zveřejněny dvě opravdu velké statistiky týkající se budoucnosti zaměstnanosti:

1. Jen 85 lidí má tolik bohatství jako nejchudší polovina světa

2. 47% současných prací bude během následujícího dvacetiletí zautomatizováno.

Tyto dvě statistiky věští rychle zhoršující se dystopii. Když více a více automatizovaných strojů (robotů, pokud chcete) bude využíváno pro zisky společností, více a více prací bude zničeno a více a více příjmů se vyšplhá výš po korporátním žebříku. Propast nerovnosti se rozšíří hned, jak bude nedostatek pracovních míst – ve služební sektoru je jen dostatek prací pro nahrazení toho výrobního – a aktuální vlna automatizace odnese nejen pracovníky v továrnách, ale také účetní, telemarketery a realitní makléře.

To vyplývá ze studie Oxfordu z roku 2013, která byla minulý týden zdůrazněna v hlavním příběhu magazínu Economist. Studie se pokoušela zpřehlednit počet prací, které se dají automatizovat, a překvapivě byla zjištěna velká čísla. Nejzajištěnější byly kreativní a zručné práce – jako pastoři, editoři a zubaři – ale jakákoliv mechanická práce je ten předurčena automatizaci. Podle předpovědi zmizí obsluhovači strojů, písaři, dokonce i práce v obchodech.

A stejně jako tomu bylo v historii, kapitalisté shrábnou zisky. Economist vysvětluje:

Prosperita rozpoutaná digitální revolucí se drtivě přenášela k vlastníkům kapitálu a nejvíce zručným pracovníkům. Během posledních tří dekád se pracovní podíl výroby celosvětově zmenšil z 64% na 59%. Mezitím, podíl ze zisků, který padá k nejvyššímu 1% v Americe, se zvýšil asi z 9% v 70.tých letech na 22%. Nezaměstnanost je ve většině bohatého světa na hrozivé úrovni a to nejen z cyklických důvodů. V roce 2000 65% Američanů v pracovním věku pracovalo; během dobrých i špatných let proporce padala, na současnou úroveň 59%.

Tyto trendy se neodehrávají jen ve Spojených státech. Další statistika pochází ze zprávy britského Oxfamut s názvem Práce pro pár lidí. Její vypuštění přišlo zároveň se začátkem Světového ekonomického fóra v Davosu, aby ji boháči navštívili a zvážili vážnost jejich bohatství. Studie zjistila, že „těch 85 lidí po celé zeměkouli sdílí dohromady bohatství 1 trilionu liber, stejně jako 3,5 miliardy lidí.“ Ano, měli byste to číst správně: 85 nejbohatších lidí má mezi sebou 1,64 trilionu dolarů, to je stejné množství peněz, které má méně šťastnější 3,5 miliardová populace.

Trend se rozšiřuje na malou hrstku těch největších mega-magnátů: „Bohatství 1% nejbohatších lidí na světě se rovná 110 trilionům dolarů, to je 65krát víc než bohatství nejchudší poloviny světa.“ A oni a jejich korporace staví roboty, kteří je nechají shrábnout více kapitálu.

Jak Economist uvedl, je to typický narušující cyklus, kdy nové technologie nahrazují staré a nahrazují staré práce novými. Tentokrát je tento cyklus jednostranný – v nové ekonomice založené na informacích je vytvářeno málo pracovních míst než v té založené na výrobě; Google, Apple, Amazon a Facebook loni vydělaly 1 trilion dolarů, zaměstnali jen 150 tisíc lidí.

Tohle všechno poukazuje na nekomfortní vyhlídku: v našem globalizujícím, technologicky pokročilým a nespravedlivém světě riskujeme, že se staneme kyber-rolníky ošetřujícími stroje bohatých. Oxfam předpovídá třídní boje a sociální spory a není těžké zjistit důvod – aby 99% vydělalo ze stále pokročilejších technologií, musíme se snažit o prosazení politiky, která se přizpůsobí našemu mechanizovanému světu. Na řadě je nejspíš radikální přerozdělování zisků nejspíš, dokonce i minimální zaručený příjem; myšlenky se pravděpodobně ukážou být pro korporátní titány beroucí přemrštěné odměny nepopulární.

Na to, abychom to udělali spravedlivější, máme zemědělskou energii a konzumní technologii nezbytnou pro přesné zjištění schématu světového příjmu a rozdělování zdrojů. Když bohatí a jejich roboti začnou vysávat světová pracovní místa, víc než jakýkoliv technologický zisk potřebujeme sociální inovaci.

zdroj:http://www.osud.cz/bohati-jejich-roboti-znici-pulku-svetovych-pracovnich-mist

http://motherboard.vice.com/blog/the-rich-and-their-robots-are-about-to-make-half-the-worlds-jobs-disappear

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře

160*600