SLAVNÉ DNY 3: Mezinárodní den svobody tisku – před informačním embargem se musíme mít stále napozoru
Dnes je Mezinárodní den svobody tisku. Poprvé byl uspořádán v roce 1991 z iniciativy sdružení Reportéři bez hranic. Podívejme se na to, co novinářům přinesl minulý rok a jaké je situace svobody tisku ve světě. „Nečekejte na to, až vám budou odepřeny zprávy a informace. Postavte se a bojujte za svobodu tisku už teď!"Takové je motto Reportérů bez hranic. A jaké byly a jsou důvody pro fungování této organizace? „V některých zemích může být novinář uvězněn i několik let pro jedno problematické slovo nebo fotografii. Uvěznit nebo zabít novináře odstraní zásadní svědectví o událostech a ohrožuje právo na informace nás všech."
Organizace Reportéři bez hranic byla založena v roce 1985 a denně bojuje za svobodu tisku. Reportéři bez hranic hájí novináře a spolupracovníky médií, kteří byli uvězněni nebo pronásledováni kvůli své práci, a odhalují špatné zacházení a mučení, které na nich bylo spácháno. Bojují proti cenzuře a zákonům, které narušují svobodu tisku.
Někdy však shromažďování informací nestačí. Vznikají vyšetřovací mise, které jsou vyslány, aby zjišťovaly pracovní podmínky novinářů, stejně jako případy vězněných a zavražděných novinářů, a také se v dané zemi setkávaly s tamními informačními orgány.
Informační kampaně, prováděné Reportéry bez hranic s pomocí PR firem, mají za cíl informovat občany a pokusit se udělat zemím, které nerespektují toto základní právo, špatnou pověst v očích mezinárodních institucí, médií a vlád, se kterými spolupracují.
Jaký byl rok 2011?
V roce 2011 ve světě zahynulo 66 novinářů, z nich velká část přišla o život v souvislosti s arabským jarem, drogovou válkou v Mexiku a politickou nestabilitou Pákistánu. Přes 1000 reportérů bylo zatčeno – zejména v rámci pouličních nepokojů v Řecku, Bělorusku, v Ugandě, Chile a Spojených státech během akcí hnutí Ocupy Wall Street.
Podle výroční zprávy organizace Reportéři bez hranic je pro novináře nejnebezpečnější zemí Pákistán. Tam letos zahynulo deset novinářů. Většina z nich byla zavražděna. Další problémovou oblastí je Blízký východ. Tam bylo letos zabito celkem asi dvacet novinářů, dvakrát tolik než loni.
Cenzura internetu
Největší svoboda projevu byla dle průzkumu Reportérů bez hranic dopřána uživatelům z Finska, Islandu, Norska, Nizozemska, Švédska, Švýcarka, Rakouska, Nového Zélandu, Estonska a Irska. Tak vypadá desítka zemí s nejsvobodnějším internetem.
Česká republiku se nachází až ve třetí desítce. Spolu s Maďarskem se dělí o třiadvacátou příčku.
Mezi nepřátele internetu, tedy země, které svobodu nternetu ohrožují nejvíce, patří: Bahrajn a Bělorusko, dále Barma, Čína, Kuba, Írán, Severní Korea, Saúdská Arábie, Sýrie, Turkmenistán, Uzbekistán a Vietnam. Tyto země jsou nechvalně známé například filtrováním obsahu, sledováním kyberdisidentů a online propagandou. Írán a Čína kromě toho nutí soukromé společnosti, aby spolupracovaly s vládou.
Čína měla v roce 2011 největší počet vězněných internetových aktivistů. Hned za ní se umístil Vietnam a Írán. Čínské úřady se prý snaží síť sítí hlídat v čím dál větší míře. Na ovlivňování názorů na internetu používají placené bloggery a komentátory.
„Obzvlášť Čína posílila v roce 2011 své technické schopnosti a zvýšila nátlak na soukromé internetové společnosti, od kterých si vynucuje spolupráci."
Zdroj: http://www.velkaepocha.sk/2012031519282/Reporteri-bez-hranic-vydali-seznam-nepratelu-internetu.html
http://www.rozhlas.cz/zpravy/evropa/_zprava/993777
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- POSLEDNÍ RUSKÉ VAROVÁNÍ !!!
- Washingtonem včera večer českého času začal obcházet strach z Ruska!
- Z Russkoj Vesny: Povolení navádět rakety ATACMS hluboko do Ruska: reakce v USA
- Ruské velení se připravuje na jadernou válku
- Ruské vojenské mistrovství opět deklasovalo Ukrajince!
- Když si nemohou udržet vládu, tak ten svět klidně spálí?
Související články