Brazílie a dalších 8 zemí zakázalo sociální síť X Elona Muska
- Podrobnosti
- Speciály CFP! / Svět kolem nás|
- 1. září 2024|
- eleconomista|
- 5621 x
Řada zemí tuto síť, která se osvědčila při šíření informací o politických protestech, dočasně zablokovala, například v Egyptě během arabského jara v roce 2011, v Turecku v letech 2014 a 2023 a v Uzbekistánu před prezidentskými volbami v roce 2021 a po nich.
Sociální síť X, která je od soboty zakázána v Brazílii kvůli své roli v šíření falešných zpráv, byla zakázána v několika zemích, z nichž v mnoha vládnou autoritářské režimy.
Síť, která se osvědčila při šíření informací o politických protestech, dočasně zablokovala řada zemí, včetně Egypta během arabského jara v roce 2011, Turecka v letech 2014 a 2023 a Uzbekistánu před prezidentskými volbami v roce 2021 a po nich.
Čína
Twitter (dřívější název X) byl ve světě málo známý, když jej Čína zakázala již v červnu 2009, dva dny před 20. výročím potlačení prodemokratických demonstrací na náměstí Nebeského klidu. Číňané se bez něj naučili žít a hojně používají Weibo a WeChat.
Írán
Vlna demonstrací po prezidentských volbách v červnu 2009, jejichž výsledek byl sporný, vedla k zákazu Twitteru, který platí i po 15 letech. Aplikace však byla využívána k šíření vlastních protestních hnutí za hranicemi země, například toho, které vzniklo proti represím vůči ženám na konci roku 2022.
Turkmenistán
Tato velmi izolovaná středoasijská země začala blokovat Twitter na začátku roku 2010, spolu s mnoha dalšími zahraničními webovými stránkami a službami. Prohlížení internetu, které poskytuje výhradně státní společnost TurkmenTelecom, je monitorováno úřady.
Severní Korea
Poté, co Severní Korea v roce 2010 oslovila zájemce z řad cizinců otevřením účtu na Twitteru, zablokovala v dubnu 2016 tuto aplikaci spolu s Facebookem, YouTube a webovými stránkami s hazardními hrami a pornografií. Přístup k internetu je mimo několika málo vládních stránek přísně kontrolován tímto autarkním režimem, který jej vyhrazuje jen několika málo zodpovědným osobám.
Barma
Twitter je od února 2021 nedostupný, protože byl zakázán kvůli protestům proti vojenskému převratu, který svrhl civilní vládu Aun Schan Su Ťij. Od té doby má vládnoucí junta internet i nadále pevně pod kontrolou.
Rusko
Moskva omezila přístup na Twitter prostřednictvím zpomalení od roku 2021 s odkazem na šíření „nezákonného obsahu“. Poté byl přístup formálně zablokován od března 2022, těsně po zahájení invaze ruské armády na Ukrajinu. Mnoho Rusů však X nadále používá, a to prostřednictvím služeb VPN, které jim umožňují zákaz obejít.
Pákistán
Platforma X je od parlamentních voleb v únoru 2024 zakázána. Pákistánská vláda podporovaná armádou se odvolává na bezpečnostní důvody. V souvislosti s platformou X se rozšířila obvinění z podvodu proti opoziční straně, straně vězněného bývalého premiéra Imrana Chána.
Venezuela
Prezident Nicolás Maduro, který byl v červenci znovu zvolen navzdory silnému podezření z podvodu, nařídil 9. srpna desetidenní pozastavení X v době, kdy se po celé zemi rozmohly násilné protesty. Přestože lhůta vypršela, zákaz zůstává v platnosti.
Brazílie
Soudní orgány zablokovaly společnost X, konkrétně soudce Federálního nejvyššího soudu Alexandre de Moraes, který se odvolal na opětovnou aktivaci účtů, jejichž pozastavení nařídily brazilské soudy. Uživatelům, kteří k platformě přistupují přes VPN, hrozí pokuta 50 000 realů (přibližně 8 900 Kč) denně.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Zapomněli vypnout mikrofon.
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (X.)
- Nositeľ Nobelovej ceny za ekonomiku Joseph Stiglitz: Východná Európa je dva krát chudobnejšia po vstupe do EÚ
- Putin nabídl Západu „high-tech souboj“
- Z Russkoj Vesny (20.12.2024): Odvetný úder na nepřátelské objekty na Ukrajině
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (IX.)
Související články
Komentáře