Inflace: jak si stojí Argentina a další země LA regionu?
- Podrobnosti
- Speciály CFP! / Svět kolem nás|
- 17. leden 2024|
- Ambito financiero|
- 8423 x
Po nejvyšší hodnotě za posledních třicet let se Argentina vyšplhala v žebříčku inflace na regionální i celosvětové úrovni na nelichotivé pozice.
Jak se Argentina a další země regionu umístily se dočtete v článku.
Po nejvyšší hodnotě za posledních třicet let se Argetnina vyšplhala v žebříčku inflace na regionální i celosvětové úrovni na nelichotivé pozice. Jak se Argentina umístila, se dočtete v článku.
Institut pro statistiku a sčítání lidu (INDEC) ve čtvrtek odhalil, že spotřebitelské ceny v zemi se v prosinci oproti listopadu zvýšily o 25,5 % a za rok o 211,4 %.
Toto číslo je nejvyšší za posledních třicet let, od období hyperinflace na přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století, tedy od období vlád Raúla Alfonsína a Carlose Menema.
Díky tomuto výsledku je nyní Argentina zemí s druhou nejvyšší inflací na světě, předstihla Venezuelu a o půl procentního bodu zaostává za Libanonem, který prozatím žebříček vede.
Inflace v regionu
Inflace ve Venezuele v prosinci dosáhla 3,9 %, což představuje nárůst z listopadových 1,9 %. Nižší byla i v meziročním vyjádření, když klesla na 193 % z 305 % v roce 2022. Země produkující ropu se tak stala druhou nejvyšší inflací v regionu.
Za Venezuelou se nachází Kolumbie, která v roce 2023 zaznamenala nárůst o 9,28 % a meziměsíčně o 0,45 %. V případě sousední Uruguaye činila deflace v prosinci 0,11 % a kumulativně 5,11 %. Další v pořadí je Chile, kde ceny v prosinci zaznamenaly zápornou odchylku 0,5 % a za poslední rok kumulativně 3,9 %.
Největší ekonomika regionu, Brazílie, mezitím v prosinci vykázala inflaci pouhých 0,56 % a meziroční míru 4,62 %. Kromě toho Lula sklízí triumfy v ekonomických číslech, jeho posledním je zvýšení minimální mzdy nad úroveň cenové dynamiky.
Argentina je nyní zemí s druhou nejvyšší inflací na světě, předstihla Venezuelu a o půl procentního bodu zaostává za Libanonem, který prozatím žebříček vede.
Paraguay uzavřela rok 2023 s 0,3 procenta v prosinci a 3,7 procenta kumulovaně. To je pro Asunción pozitivní, protože v průběhu roku 2022 dosáhla meziročního růstu 8,1 %. V Peru vykázal Národní institut statistiky a informatiky (INEI) v prosinci inflaci ve výši 0,3 % a kumulovanou inflaci 3,24 % za 12 měsíců předchozího roku.
Na bolivijské straně činila inflace v posledním měsíci roku 0,63 % a za celý rok 2,12 %. Tato země patřila v některých měsících roku 2022 k zemím s nejnižšími životními náklady, nyní tomu tak již není.
A konečně Ekvádor, dolarová země, která zažívá vlnu násilí mezi skupinami spojenými s obchodem s drogami a vládou, zaznamenala deflaci ve výši 0,02 % a meziroční míru 1,35 %. V důsledku toho je zemí s nejnižší inflací v regionu.
Země s nejvyšší inflací na světě
Libanon: 211,9 %.
Argentina: 211,4 %.
Turecko: 64,8 %.
Zimbabwe: 26,5
Írán: 43,8 %
Sýrie: 37,8 %
Súdán: 37,3 %
Jemen: 36,8 %.
Dopad inflace v Argentině
Vysoká inflace má negativní dopad na ekonomiku země, protože snižuje kupní sílu platů a důchodů, zdražuje výrobky a služby a vyvolává nejistotu na trzích.
Podle zprávy Argentinského institutu fiskální analýzy (IARAF) kumulativní inflace v roce 2023 snížila kupní sílu mezd o 10,3 %. To znamená, že zaměstnanci musí vydělávat o 10,3 % více, aby si mohli koupit stejné množství zboží a služeb jako o rok dříve.
Zdroj: Ambito Financiero
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Zapomněli vypnout mikrofon.
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (X.)
- Nositeľ Nobelovej ceny za ekonomiku Joseph Stiglitz: Východná Európa je dva krát chudobnejšia po vstupe do EÚ
- Putin nabídl Západu „high-tech souboj“
- Z Russkoj Vesny (20.12.2024): Odvetný úder na nepřátelské objekty na Ukrajině
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (IX.)
Související články