Čína připoutá Evropu k Rusku „Hedvábnou cestou“
- Podrobnosti
- Speciály CFP! / Svět kolem nás|
- 4. duben 2015|
- Mikhail Klimentyev|
- 9113 x
Ministr zahraničí Číny Wang I prohlásil, že je nutno vytvořit čínsko-mongolsko-ruský ekonomický koridor. Transeuroasijská cesta povede dvěma směry – Evropa a Čína budou spojeny přes Rusko a Střední Asii. A není to ekonomika, ale čistá geopolitika.
Místo „USA plus Evropa a Japonsko" vzniká společný euroasijský prostor: Čína s Jihovýchodní Asií, Rusko s Euroasijskou unií a EU. K této trojici tíhnou také Indie, Blízký východ a Afrika. Západní geopolitici se vždy obávali vzniku osy kontinentální Evropa — Rusko — Asie.
Nynější pokus roztrhnout styky Ruska s Evropou je zaměřen právě na zabránění potenciálnímu svazku euroasijského Ruska, kontinentální Evropy a Číny — místo toho USA usilovně prosazují myšlenku Transatlantického partnerství. Rusko zatím prohrává zápas s USA o Evropu a obrací se na východ, nevzdává se přitom evropského směru, ale bude mezitím budovat východní část (Rusko — Čína), a tou západní se bude zabývat Čína.
„Hedvábná cesta" bude mít tři trasy — dvě pozemní a jednu mořskou (nepočítáme-li do toho ještě potenciální arktickou, kterou projednávají Rusko a Čína). Tou hlavní bude samozřejmě středoasijská. Ta se také týká Ruska, protože po založení Euroasijské unie se ocitly nejméně dva středoasijské státy ve společném prostoru s Ruskem.
Celková délka trasy činí asi 6,5 tisíc kilometrů, z nichž 4 tisíce po čínském území. Dále povede cesta do Kazachstánu, do středoasijských republik, do Íránu, a přes Irák a Sýrii do Turecka a Evropy. Tam povede trasa přes Bulharsko, Rumunsko, Česko a Německo. Kromě toho budou od této trasy odbočky.
Jde o obrovské investice — stovky miliard USD. To hlavní ale je, že to úplně změní geopolitickou situaci v regionu: žádná americká vojska ani základny tam pochopitelně být nemohou. V případě Střední Asie se stávají Rusko a Čína ručiteli ekonomické a politické stability v regionu, což už nyní uskutečňují v rámci ŠOS, a stejné funkce budou muset převzít spolu s Íránem vůči Afghánistánu, Iráku a Sýrii.
Hlavní překážkou na cestě pozemní asijské části projektu je skutečnost, že bude nutno zajistit geopolitické podmínky jeho realizace. V Iráku a v Sýrii probíhá válka, Afghánistán je potenciálně nebezpečný. Avšak samotná realizace „Nové hedvábné cesty" se stává významným způsobem donucení k míru.
V současné době už více než 60 zemí projevilo zájem o účasti v projektu. Všichni chápou, proč je důležité, aby v regionech, přes které cesta povede, byl mír.
Mají na tom zájem USA? Washington mluví o užitečnosti „Nové hedvábné cesty", ve skutečnosti ale chápe, že jeho realizace bude mít za následek zánik americké moci. Proto bude i nadále rozdmychávat válku v islámském světě. Nezabrání to však pozemnímu obchodnímu a politickému svazku Číny a Evropy, protože je spojuje Rusko.
Více: http://cz.sputniknews.com/byznys/20150404/209972.html#ixzz3WLtsotlx
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Štefec: Nehrozí nám ruský úder. Hrozí, že ho vyprovokujeme...
- Michal Svatoš s Josefem Skálou - kouřové clony a reálné zákulisí ukrajinského konfliktu (14.5.2025)
- Jak by vypadala jaderná válka. (Video)
- Aby bylo jasno s Lenkou Šimůnkovou
- Z Russkoj Vesny (16.4. - 17.4.2025): Výsadkáři 95. brigády chtějí vstoupit do Kyjeva...
- Nasledovníčka estónskych esesákov sa vyhráža Ficovi
Související články