Mezinárodní asociace nyní projednává otázky provádění plateb v národních měnách včetně digitálních, dopravní a logistickou spolupráci a další mechanismy stimulace vzájemného obchodu, dodalo ministerstvo.
Již dříve ministerstvo energetiky poznamenalo, že protiruské sankce vedou k tomu, že Ruská federace omezuje obchod se Západem, a naopak zvyšuje obchod se zeměmi BRICS.
„Když se podíváte na dynamiku našich obchodních vztahů se zeměmi BRICS, podíl obchodu s nimi se jednoznačně zvýšil. Ano, máme potíže, ale pracujeme,“ řekla agentuře RIA Novosti Jekatěrina Mayorová, ředitelka odboru obchodních jednání ministerstva hospodářského rozvoje, na okraj zasedání „Re-BRICSing: Expectations from Trade“, které organizoval Ruské centrum odborných znalostí pro otázky WTO.
Obchodní obrat mezi Ruskou federací a zeměmi BRICS se podle šéfa ministerstva průmyslu a obchodu Antona Alichanova za prvních pět měsíců zvýšil o 6,3 %. Do konce roku 2024 se také očekává pozitivní dynamika.
„Je jasné, že došlo k určitému efektu silného přeorientování našich komoditních toků – exportních a importních dodávek. Velkou podporu zde nacházíme u kolegů z BRICS, a proto byl loňský rok rekordní – 28 %. Je vidět, že se základna výrazně rozrostla, ale přesto pozitivní trend pokračuje,“ zdůraznil ministr.
Obecně se kladné saldo zahraničního obchodu Ruské federace za leden až červenec 2024 zvýšilo o 20,25 % ve srovnání s předchozím rokem na 87,9 miliardy USD, podle zveřejněných údajů Federální celní služby Ruska. Vývoz během sledovaného období vzrostl o 1,8 miliardy USD a dosáhl 241 miliard USD, zatímco dovoz se snížil o 13 miliard USD na 153,1 miliardy USD. Obchodní obrat Ruské federace se tak v lednu až červenci 2024 snížil o 2,8 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. ve výši 394,1 miliardy $.
Objem obchodu
Z hlediska hodnoty je nejpatrnější růst exportu do Asie, řekl listu Izvestija Dmitrij Kulikov, ředitel skupiny ratingů ACRA. Zejména v první polovině roku 2024 podle Federální celní služby vzrostl oproti roku 2023 o 12 miliard dolarů, přičemž celková hodnota exportu ve všech směrech zůstala téměř nezměněna.
„V mnoha ohledech se jedná o nerostné suroviny a jejich zpracované produkty, ale když se podíváte na delší období od roku 2021, pak nárůst podílu pozorujeme téměř ve všech hlavních kategoriích vývozu i dovozu,“ poznamenal expert.
Ruský fond přímých investic (RDIF) již dříve uvedl, že vidí potenciál pro zdvojnásobení obchodního obratu mezi Ruskou federací a Čínou do roku 2030 za předpokladu, že budou odstraněny zbývající překážky ve vzájemném vypořádání mezi bankami obou zemí. Po setkání mezi premiérem Michailem Mišustinem a premiérem Státní rady Čínské lidové republiky Li Qiangem strany podepsaly plán investiční spolupráce.
Rusko se zatím plně nepřizpůsobilo sankcím ovlivňujícím obchodní obrat jak s Čínou, tak s dalšími zeměmi asociace, řekl Izvestija první místopředseda Výboru pro hospodářskou politiku Rady federace Ivan Abramov.
— Objem obchodu roste. Zbývá však vyřešit problém s platbami, pak nebudou mít západní omezení prakticky žádný vliv na obchodní obrat,“ poznamenal senátor.
V srpnu se situace urovnání mezi Ruskem a Čínou opět zhoršila. Dokonce i malé regionální banky v Číně stále častěji odmítají přijímat platby z Ruské federace, ačkoli dříve spolupracovaly s ruskými podniky, řekl Alexey Poroshin, generální ředitel First Group JSC.
Sjednocení a rozšíření
Pro zvýšení míry spolupráce budou země BRICS postupně sjednocovat pravidla obchodu: členové asociace plánují začít s projekty, které se snadněji realizují.
„Toto je oblast, kterou nelze velmi rychle změnit, protože všechny naše země jsou velmi odlišné, regulační systémy jsou odlišné a normy se v mnoha ohledech liší. Možná nemá cenu stanovovat si tento cíl. Je třeba začít malými krůčky a tím, co se dá dělat. Pokud okamžitě začneme plnit globální úkol, který nelze realizovat v rozumném čase, nadšení pomine,“ zdůraznila Jekatěrina Mayorová.
Kromě sjednocení legislativního rámce lze spolek rozšířit. Bělorusko očekává, že na říjnovém summitu organizace v Kazani získá status partnera BRICS, řekl šéf republikového ministerstva zahraničí Maxim Ryženkov.
Bělorusko požádalo o členství v BRICS loni. Na konci června ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na schůzce s předsedkyní horní komory běloruského parlamentu Natalyou Kochanovou řekl, že země BRICS se rozhodly dát si pauzu v přijímání nových členů. Zároveň zdůraznil, že se v asociaci objeví kategorie partnerských zemí – krok před plným členstvím, a slíbil, že bude podporovat získání tohoto statutu Minsk.
1. ledna 2024 Rusko převzalo předsednictví BRICS. Rok začal vstupem nových členů do organizace: kromě Ruské federace, Brazílie, Indie, Číny a Jižní Afriky do ní nově patří Egypt, Etiopie, Írán, SAE a Saúdská Arábie. Ruské předsednictví BRICS se nese pod heslem posilování multilateralismu pro spravedlivý globální rozvoj a bezpečnost. K realizaci těchto hodnot pořádá Ruská federace více než 200 politických, ekonomických a společenských akcí.
"Zprávy"