Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Nepoznané stránky sovětské historie - Stalinův syn Vasilij 

"Pohřbili ho jako bezdomovce ." O osudu Vasilije Stalina, který se nikdy nezřekl odkazu svého otce, a nakonec byl pohřben jako bezdomovec

1953 - v zemi, která se právě nedávno rozloučila s Josefem Stalinem, se rozpoutal další boj o moc. Všechny opoziční strany však tehdy měly jednoho společného nepřítele - syna vůdce národů.

Podle vzpomínek bývalého zaměstnance věznice "Vladimirskij central" -  Konstantina Jevsejeva, Nikita Chruščov nikdy neodpustil Vasiliji Stalinovi kritiku na jeho adresu, stejně jako větu, kterou pronesl, když se loučil se svým otcem:

  • nepoznane-stranky-sovetske-historie-stalinuv-syn-vasilij
"Jak chcete řídit stát, když jste nedokázali ani zorganizovat jeho pohřeb?"

Vasilij Stalin měl na mysli nechvalně proslulou tlačenici, která se odehrála v Moskvě, a to během pohřebního průvodu. Chruščov si to vyslechl a nezapomněl!

"JSEM STALINŮV SYN!"

Mladší syn Josifa Stalina samozřejmě nikdy nebyl vzorným sovětským občanem. Byl sice hrdinným letcem a mužem, který vždy stál za svými druhy, měl však sklony k bohémství a opilství. Na vině však nebyl jen Vasilij Josifovič, ale rovněž tak velké množství pochlebníků, kteří se neustále nacházeli v jeho blízkosti.

Během Velké vlastenecké války (1941-1945) statečně bojoval na frontě a sestřelil několik nepřátelských letadel.

"Je třeba poznamenat, že jako první obvykle zaútočil Vasilij! Po jeho výpadech ztrácela nepřátelská letadla vzájemnou koordinaci a my jsme je pak mohli dorazit! Dle našich pravidel leteckých soubojů,  je mohl Vasilij vykazovat jako své osobní sestřely, on to ale vždy pokládal jako naši společnou, skupinovou práci! Jednou jsem mu to řekl, ale on jen mávl rukou a stručně odpověděl: "Ne!" (Ze vzpomínek s. Dolgushina)

Později se Vasilij Stalin stal skutečnou záštitou jak našich letců, tak i sportovců.  Proto se k němu mnozí chovali s tak obrovským respektem. V roce 1953 se však vše změnilo...

Z generálporučíka Stalina začali okamžitě vytvářet obraz "chlebodárce", který svým přátelům rozdával byty a nejrůznější další výhody. K přestupu sportovců z jednoho týmu do jiného prý používal vydírání atd.  Oproti tomu zase Vasilij Josifovič obvinil bývalé spolupracovníky svého otce z jeho smrti a uchvácení moci.

Proto byl již v dubnu 1953 Stalinův syn obviněn z diskreditace vedení strany a zneužití svého postavení. Následně byl odsouzen k osmi letům vězení, a to za "protisovětskou propagandu". Při domovní prohlídce mu bylo zabaveno 76 osobních věcí: 2 motocykly, auto, kola, kajaky, sbírka střelných a chladných zbraní.

Pod jménem " Vasilij Vasiljev "byl Vasilij Stalin převezen do věznice "Vladimirskij central". Zde byl vězněn až do roku 1960 - nejprve společně s ostatními vězni a poté na samotce. Nikdo z odsouzených se neodvážil, ani jen prstem,  dotknout syna velikého vůdce.

Po propuštění na svobodu se Vasilij Stalin nevzdal svého přesvědčení! Díky tomu se velmi rychle znovu ocitl za mřížemi, a to z důvodu účasti na dopravní nehodě a skandálu s jedním diplomatem.

V dubnu 1960 byl potřetí zatčen, a to za své pomlouvačné výroky, které pronesl na velvyslanectví ČLR. Tehdy započaly konflikty mezi SSSR a Čínou. Došlo ke střetům mezi sovětskými a čínskými politiky a vůdci obou zemí. Byla odmítnuta jakákoli další spolupráce mezi oběma zeměmi..

Návštěva Vasilije Josifoviče na čínské ambasádě byla proto považována za zradu. Možná se jen obávali, že by se syn velkého vůdce, mohl rozhodnout emigrovat do Číny... Tam tehdy byla stále ještě uchovávána vzpomínka na velkého vůdce - Josifa Stalina.
 
Vasilijovi byl zakázán pobyt v Moskvě a byl vyhoštěn do Kazaně, a to s požadavkem, aby se vzdal svého příjmení. Vasilij to však neudělal. Po vyhoštění celý rok neměl pas, ale všem říkal, že je Stalinovým synem.

Nakonec, v roce 1962, kvůli problémům s hledáním práce a náročným podmínkám své další existence, souhlasil se změnou příjmení na "Džugašvili". V té době měl Vasilij Stalin již závažné zdravotní problémy, těžce se pohyboval.

19. března 1962 Vasilij Josifovič zemřel. Podle Kapitoliny Vasiljevové, která byla jeho třetí manželkou, a to v letech 1949 až 1953, byl syn vůdce národů "pohřben jako bezdomovec".

Pohřeb generálporučíka sovětského letectva neprovázely žádné státní pocty.

"Vasja byl sice pochován ve své uniformě, ale byl celý zakryt černou pokrývkou. Nevěděla jsem co dělat. Chtěla jsem to strhnout, ale nešlo to. Jak jinak! Byl to válečný důstojník!"

Vasiliji Josifovičovi Stalinovi bylo pouhých 40 let...
 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře