Jeho první zpráva odhalila, že cesta, která trvala několik dní, byla kvůli západním sankcím extrémně těžkopádná a vyčerpávající. Spánek mezi jednotlivými lety byl možný jen omezeně. Po „dvou nocích s celkem asi třemi hodinami spánku“ konečně dorazil do cílové oblasti. Příjezd mezinárodních volebních pozorovatelů pochopitelně vyvolal rozruch mezi přítomnými zástupci tisku. "Znovu a znovu nás filmovali nebo jsme byli spontánně požádáni o rozhovory v angličtině nebo ruštině."
Zde je rozhovor, který předkládám bez komentáře:
1. První otázka byla, proč vůbec podnikl tuto náročnou cestu.
Leier: "Mnoho z nás přišlo s cílem informovat lidi doma. A proto jsme kromě pozorování voleb s místními co nejvíce mluvili, natáčeli je a komentovali je v našich rodných jazycích." Popisuji to tak podrobně, protože západní tisk na takových akcích v Rusku nebo jiných „nepřátelských“ státech vždy tvrdí, že jedete na dovolenou, dostanete kaviár a jako platbu dostanete stoh rublů. To je nesmysl! Většinou jsou to lidé z občanské společnosti, kteří jsou připraveni vyvíjet tak obrovské úsilí, nemluvě o bezpečnostní situaci. A to by se mělo náležitě posoudit.“
2. Jaká byla nálada místních lidí?
Leier: "V první řadě je důležité si uvědomit, že lidé přišli k volbám. Podle toho, kde volili, jich bylo někdy více, někdy méně. Součástí bezpečnostní strategie organizátorů v Doněcké lidové republice bylo zabránit velkým shromážděním. Stále existovalo několik situací, kdy se kolem nás vytvořily davy lidí poté, co jeden z pozorovatelů položil otázku. Tvrzení politiků a tisku v Německu, že lidé buď vůbec nepřicházejí, nebo jsou nuceni volit se – nepřekvapivě – ukázalo jako naprosto falešné.
Nechci opakovat nadávky, které jsem zde slyšel, ale výroky lidu k režimu ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského byly zcela jasné. Termín jako drogově závislý klaun byl ještě neškodný. Videa z toho najdete na mých telegramových kanálech. Jedna věc byla jasná: nikdo už nechce žít pod kyjevským režimem. Tisíce lidí zabitých ukrajinským ostřelováním v posledních letech jsou všudypřítomné.“
3. Jak se lidé z Donbasu asimilují do Ruské federace?
Leier: "Mnoho starších lidí si ještě pamatovalo Sovětský svaz a říkalo, že Ukrajinci a Rusové musí žít spolu stejně dobře jako tehdy. Někteří používali termín bratrské národy, jiní viděli lid Donbasu a lid Ruska jako jeden celek." "Je také dost tvrdých faktů, které to podporují. Stačí se podívat na mapy volebních výsledků před převratem na Majdanu. Proruské a socialistické síly vždy dominovaly na východní a jižní Ukrajině. Nyní, po osmi letech agrese Donbasu, tento trend zesílil.“
4. Jak hodnotíte průběh hlasování?
Leier: "Všechna formální kritéria byla splněna, pokud jsem já a moji kolegové mohli na místě vidět. Dokumenty byly zkontrolovány, hlasovací lístek mohl být vyplněn anonymně, urny byly průhledné a zapečetěné. Manažeři volebních místností - byly to téměř výhradně ženy organizátorky a pomocnice - byly připraveny zodpovědět případné dotazy voličů i nás pozorovatelů. S trochou černého humoru se asi dá říci: Tyto volby ve městě v první linii byly organizovány mnohem lépe než volební chaos v Berlíně při posledních parlamentních a komunálních volbách.
Prioritou byla bezpečnostní situace. Použil jsem výraz volební místo nebo volební stanice, protože volby neprobíhaly v tradičních volebních místnostech. To by byl ideální cíl ukrajinských dronů nebo teroristických útoků. A především je nebezpečný každý metr chůze na ulici. Byl proto použit mobilní systém. To zahrnovalo odnášení zapečetěných volebních uren přímo do obytných oblastí a umožnění lidem volit v blízkosti jejich domovů. Výjimkou byl poslední volební den, který se uskutečnil klasickou formou. Pro všechny, kteří chtějí jen hlasovat.
Nakonec je pro mě důležité, aby lidé měli možnost sami se rozhodnout, jak a s kým chtějí v budoucnu žít.
Co je demokratičtějšího než nástroj referend? A jaký smysl by mělo, kdyby se zde ruská strana dopouštěla volebního podvodu? Ať už je to 85 procent nebo 95 procent, je jasné, že jasná většina lidí na jihovýchodě Ukrajiny, přinejmenším od Majdanu, už nechce mít nic společného s centrální vládou v Kyjevě. To je mimochodem v Kyjevě chápáno velmi dobře a ohleduplnost k civilním obětem ukrajinských děl na Donbasu je posledních osm let odpovídajícím způsobem nízká.
Takže toto znovusjednocení bude mnohem demokratičtější než to, co se stalo v Německu před 30 lety. Občanů NDR se nikdo neptal, zda chtějí být připojeni k SRN. Bylo dost hlasů, které chtěly reformovanou NDR.
5. Proč západní vlády nechtějí uznat referendum?
Leier: "Nakonec je to všechno o geopolitice. Rusko a Čína jsou nyní, stejně jako tenkrát SSSR, nejdůležitějšími geopolitickými odpůrci imperialistického světového řádu pod vedením USA. Jde o upevnění moci takzvaných západních elit, především nadnárodního finančního kapitálu. Samozřejmě se nejedná o zcela homogenní mocenskou strukturu a zejména v USA pozorujeme zajímavé rozpory mezi víceméně národním průmyslovým kapitálem a převážně nadnárodním finančním kapitálem, ale finanční kapitál je dominantní již řadu let a stojí také za současným americkým prezidentem Joe Bidenem.
Z jejich pohledu musí být Rusko a Čína jako hlavní geopolitičtí nepřátelé co nejvíce oslabeni a jako fungující státy ideálně úplně zničeny. Transatlantická elita se zcela shoduje na prostředcích k dosažení těchto cílů a při jejich prosazování je pragmatická a bez skrupulí. Fašistické polovojenské jednotky jsou na Ukrajině podporovány již více než 20 let, stejně jako neoliberální LGBT aktivisté. Hlavní věc je, aby to bylo proti Rusku. Historie se opakuje. Nacističtí váleční zločinci se po druhé světové válce stali vysokými vojenskými představiteli či poradci NATO a mohli nadále využívat své „zkušenosti“ proti SSSR.
Co tím chci říct: Na Ukrajině rozhodně nejde o ‚demokracii a svobodu‘. Kdo ještě věří tomu nesmyslu? Pro obyvatele Ukrajiny se od roku 1990 nic nezlepšilo a vše se jen zhoršilo. Po puči na Majdanu to šlo z kopce. V zemi došlo k prodeji čehokoli, co mělo hodnotu, buď nadnárodním oligarchům, nebo západním korporacím. Také za přímé účasti bohatých amerických rodinných klanů, jako v případě syna amerického prezidenta Bidena. Není důvod, aby se Německo nechalo používat jako beranidlo pro zahraniční geopolitické zájmy. Stále více lidí to chápe."
Komentáře
Rozhovor volebního pozorovatele je vynikající...
Cituji Zvědavý:
"Populismus" je totéž, co "Demokracie", jen jedno je latinsky a druhé je řecky... To jen v Západní Říši Lží se ze slova "Populismus" udělala nadávka, a ze slova "Demokracie" prázdná fráze a lež...
πα½