Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

K nedožitým 106. narozeninám společného státu Čechů a Slováků 

(projev pro vlastence a lidi se srdcem nalevo)

Milí přátelé, vlastenci,

scházíme se dnes, u památné desky se jménem prvního československého prezidenta a jeho odkazu, jenž je shrnut do jediné věty: "Tábor je náš program!"  

Pan Prezident Osvoboditel, Tomáš Garrigue Masaryk, věřil v jednotný národ československý, v ideály demokracie a humanity a v odkaz české reformace, z níž podle jeho slov vyrostla novodobá česká státnost.

  • k-nedozitym-106-narozeninam-spolecneho-statu-cechu-a-slovaku
Pan Prezident Osvoboditel sám pocházel z ryze plebejských poměrů. Tento fundament se stal, řekl bych klíčovým, v jeho přístupu k otázce sociální. Není bez povšimnutí, že v místnosti, kde Masaryk vyrůstal, žilo v jedné světničce až 6 lidí. Člověk mravně kvalitní by nikdy neměl zapomenout, z jakých poměrů sám vzešel. 
 
Jsem hluboce přesvědčen o skutečnosti, že Masaryk sám ve svém srdci nosil ideje levicové - socialismus jako životní a celospolečenské východisko pro celé dějiny jako takové. Nejdůležitější institucí však pro samotného pana prezidenta zůstala právě rodina - instituce nejdemokratičtější a nejsociálnější. A instituce, již je třeba chránit. 
 
Prvními dvěma zákony, jež přijalo nově utvořené Národní shromáždění, bylo uzákonění 8-hodiné pracovní doby a zákon rušící šlechtické tituly. Připomínám to dnes zcela záměrně! 
 
Doba, v níž nyní žijeme, nám ukrajuje jak práva národní, tak i práva sociální. Práva, za něž naši předkové pokládali své životy. V obou případech... 
 
Proto mě občas udivuje, když si dnes do úst berou osobu TGM mnozí politici nevlastenečtí, neplebejští a politici protilidoví. A ti účelově používají odkaz Masarykův jako "klacek proti všem těm, kteří odmítají sloužit současnému systému". 
 
Jejich adorace prvního prezidenta je často neupřímná a pokrytecká. Stejně tak mnohdy neupřímná a pokrytecká je současná adorace První republiky, která sice představovala vývojovou cestu, avšak sama o době ještě nepřekročila stín nedovršené emancipace sociální. A mrzí mě, že nejen tzv. První republika, ale rovněž epochy pozdější, Masarykově Otázce sociální  nenaslouchaly více, místy tak činíce i ke své vlastní škodě. 
 
"Bez Beneše bychom republiku nikdy neměli!" pronesl jednoznačně Masaryk ke svému pozdějšímu nástupci a ministru věcí zahraničních. Všimněme si, jací lidé dnes reprezentují naši zemi v zahraničí. A povšimněme si rovněž, kolika dnešním lokajům, sloužícím cizím zájmům, zůstává jméno Dr. Edvarda Beneše, Pana Prezidenta Budovatele, dodnes jakýmsi pomyslným "trnem v oku". 
 
Pro nás je ovšem jméno a státnický odkaz Dr. Beneše odkazem a mezinárodním významem zcela zásadním. Bez Dr. Edvarda Beneše bychom neměli nejen republiku, ale ani proces dovršení národní a demokratické revoluce. 
 
Edvard Beneš se zasloužil o stát, o emancipaci národní - a především o zahájení všech potřebných kroků k naplnění emancipace sociální! Čest jeho památce!
 
Vzpomínáme dnes na společný stát, který již v současnosti na mapě nenajdeme. Přesto však najdeme 2 mladé státy z něj zrozené, samostatnou Českou a samostatnou Slovenskou republiku. Zda jsou tyto státy suverénní jen formálně, či doopravdy, zda jsou svrchovanými entitami, či ekonomickými koloniemi, za to vše spoluzodpovídáme také i my sami. 
 
Bylo by chybou si nepřiznat, že dva malé státy jsou slabší než jeden stát středně veliký. Ale zároveň mohu směle říci, že slovenský odkaz a slovenské bratrství pro nás představují, a to zvláště v posledních měsících, novou posilující naději. 
 
V závěru naší dnešní vzpomínky bychom měli ještě zdůraznit osobnost a činnost Milana Rastislava Štefánika, dále státnické úsilí Karla Kramáře, a v neposlední řadě i památku odvážných politiků, známých jako tzv. mužové 28. října. 
 
A dovolte mi, abych na samotný závěr citoval opět slova Masarykova:
"Státy se udržují těmi ideály, z nichž se zrodily!"
 
Děkuji Vám za pozornost.
 
Mgr. Marek ADAM 
 
 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#3 Jendala 2024-10-29 14:19
Já mám spíš dojem že pan profesor spíš osvobodil svůj poklopec když jsem mu zapálila lýtka s manželkou ale myslím někoho jiného proti jeho vůli. Také jsem si přečetl taky jsem si přečetl jak ta ženská bytůstka finančně vydírala jeho následovníka. Ale přiznám se že bych v téhle společnosti ani nic jiného nečekal.
Citovat
#2 Jánošík 2024-10-28 19:49
Přečtete si ten článek ještě jednou a pozorně. Pak pochopíte proč se ČS. republika
nedožila 100 let. Co by dokázal ten středoškolský profesůrek filozofie beze tvrdého
lobingu Štefánikova ? Beze lobingu ve Francii a Itálii. U nejvlivnějších rodin a politiků
staré Evropy. A Beneš ? Co ? Zdrhnul a prochlastal II. světovou v barech v Londýně.
A ti, kteří převzali řízení států v tak těžké době, byli potupeni a zhanobeni. Benešem.
Tak už skončeme s tím sebeobelháváním a nalijme si čisté víno.
Citovat
#1 Jaromír 2024-10-28 13:17
Keby to bolo tak ako ich ospevuje tento článok, židozednáŕe Masaryka a Beneša, tak Slovaci by ich ospevobali tiež..No my vieme o tom naše, ako aj o zavrazdenom Štefánikovi( tiež židomurar), že to bolo vsetko inak! A aj za Novotného a Dubčeka! Československo sa zrodilo na podnet židozednářů, a oba národy boli k tomu pouzité a zneužité...Najl epšie vzťahy majú bežní česi a slovaci, a nie skorumpovaní politici s ich " záujmami", tisíckrát potvrdená pravda!!!
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře

160*600