80 let od vydání dokumentu Věrni zůstaneme
- Podrobnosti
- Z domova / Podoteky|
- 12. květen 2018|
- miroslav pořízek|
- 3602 x
Měsíc květen bývá spojen každoročně s připomínkou konce druhé světové války. Na řadě míst probíhají pietní akty u pomníků našich osvoboditelů. Ubývající pamětníci připomínají vlastní trpké zkušenosti z období okupace, historici publikují nejen známá ale i ta opomíjená fakta vážící se k válečným událostem a široká veřejnost, která již válku zažila jen z vyprávění rodičů a prarodičů má právě v tento čas dobrý důvod, aby se více než kdy jindy zamyslela nad svým vlastním vztahem k pojmům jako je mír, vlast a postavení naší země v měnícím se světě, který přináší kromě nových výzev i četné hrozby, včetně hrozeb nových válek.
K měsíci květnu se však pojí i jedno výročí, které nesouvisí s koncem války a osvobozením od fašismu, nýbrž s jejím pozvolným nástupem a především s koncem samostatného a suverénního Československa..
Letos totiž uplynulo rovných 80 let od vydání dokumentu Věrni zůstaneme (15. května 1938).
Od začátku roku 1938 se v kulturních kruzích vážně uvažovalo o vypracování dokumentu, který by reagoval na naléhavé události postupující rychlým tempem a bezprostředně se dotýkající také Československa a jeho obyvatel. Jedna z těchto iniciativ měla svůj původ v Brně, na jiném manifestu v té době pracoval Karel čapek. Zásadní iniciativa však nakonec vyšla z Dělnické akademie. Na tři sta osobností (přesně 308) vydalo manifest. Ten dostal jednoznačný a výmluvný název - Věrni zůstaneme. Mezi těmito osobnostmi nescházely ani S.K. Neumann, J. Seifert, V. Nezval, M. Pujmanová, M. Majerová, J. Čapek, Z. Štěpánek, J. Heyrovský, L. Novomeský, J. Jesenský, J. Werich, J. Voskovec, B. Václavek, M. Švabinský, J. Fučík, I. Olbracht, K. Konrád nebo V. Vančura. Mnozí ze signatářů tohoto protifašistického manifestu přišli během okupace o život.
Česká a slovenská inteligence před 80 lety pozvedla svůj hlas proti poraženectví, malomyslnosti a ustupování zlu a násilí. V sázce byl osud republiky. Proto stála plně na místě výrazná úvodní slova: „Ve jménu národní svobody a státní samostatnosti, vybojované před 20 lety vyzýváme všechny věrné občany Československa: pevně odhodláni, s obětavostí a nezlomnou vírou ve vlastní věc, držme celistvost a nedotknutelnou svrchovanost tohoto našeho státu. Stojíme znovu na rozhraní dějin. Věrni této slavnostní přísaze, prohlašujeme i my, že udržíme samostatnost jednou vybojovanou…“
K tomuto květnovému manifestu z roku 1938 se jen do září téhož roku připojilo svým podpisem v rozsáhlé podpisové akci na milion občanů. Byl rovněž hojně citován v zahraničním tisku. V dalším období se stal základním kamenem akce Petiční výbor věrni zůstaneme (PVVZ). Po březnu 1939 pokračoval PVVZ jako aktivní odbojová organizace. Manifest měl krátce po svém zveřejnění obrovský ohlas a v lidech povzbudil odhodlání postavit se na odpor vetřelcům usilujícím o rozbití a podmanění si obklíčené republiky.
Bc. Miroslav Pořízek
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Štefec: Nehrozí nám ruský úder. Hrozí, že ho vyprovokujeme...
- Michal Svatoš s Josefem Skálou - kouřové clony a reálné zákulisí ukrajinského konfliktu (14.5.2025)
- Jak by vypadala jaderná válka. (Video)
- Aby bylo jasno s Lenkou Šimůnkovou
- Z Russkoj Vesny (16.4. - 17.4.2025): Výsadkáři 95. brigády chtějí vstoupit do Kyjeva...
- Nasledovníčka estónskych esesákov sa vyhráža Ficovi
Související články
Komentáře