Vztahuje se prezidentská amnestie také na Viktora Koženého?
- Podrobnosti
- Blogy / Pavel Victorin|
- 2. leden 2013|
- Pavel Victorin|
- 11659 x
17. října 2012 Vrchní soud v Praze potvrdil 10 let vězení pro Viktora Koženého za vytunelování Harvardských fondů v polovině 90. let. Kožený má jako náhradu škody zaplatit zhruba 10 miliard korun. Někdejší "motor privatizace" Václava Klause byl odsouzen jako uprchlý.
Vrchní soud původní rozsudek Městského soudu v Praze, který poslal "nejúspěšnějšího privatizátora" na 10 let do vězení zrušil a vyřkl nový verdikt. Jen přečtení rozsudku trvalo skoro 2,5 hodiny a členové senátu se v četbě museli střídat. Verdikt se však od původního příliš nelišil.
"Jednání Viktora Koženého bylo nepochybně úmyslné,“ zhodnotil podíl na tunelu do Harvardských fondů předseda senátu Radek Hartmann. „Jako schopný manažer a ekonom musel vědět, k čemu odliv aktiv z fondů povede,“ podotkl soudce. Netřeba dodávat, že neméně schopným manažerem a ekonomem v době privatizace státního majetku a vzniku Harvardských privatizačních fondů byl i Ing. Václav Klaus, CSc., tehdy ministr financí ČR, který s jejich založením Koženému osobně aktivně pomáhal.
Škodu velkého rozsahu určuje český trestní zákon jako škodu nad 5 miliónů korun. Tuto hranici Kožený překročil 1600 krát.
K námitce obhájce Koženého, JUDr. Martina Korbaře, že v případě Koženého nemohlo jít o trestný čin podvodu, protože poškozené akcionáře nemohl uvést v omyl, připojil soudce Hartmann vysvětlení - "Nechal se vybavit plnými mocemi od zástupců jednotlivých fondů, aby mohl s majetky nakládat. Oni mu je udělovali s tím, že bude jednat ve prospěch těchto společností,“ popsal podstatu podvodu.
Kožený prostřednictvím svého obhájce podal proti verdiktu dovolání k Nejvyššímu soudu. Podle současného předsedy představenstva Harvardského průmyslového holdingu, Karla Staňka, Kožený v kauze vytunelovaných fondů hrál jen podružnou úlohu. „Pokládám ho za bílého koně. Ta akce byla připravena, a on se stal jen její tváří,“ tvrdí Staněk s tím, že v pozadí celé privatizační aféry stála skupina bývalých příslušníků Státní bezpečnosti spolupracující na privatizaci zaniklého socialistického státu pod Klausovým vedením.
Kožený s bývalým příslušníkem StB, Borisem Vostrým, vyvedli na přelomu let 1995 a 1996 z fondů za pouhých devět měsíců 16 miliard korun. Ve všech fondech byly ve stejné době provedeny stejné strukturální změny a likvidní majetek nahrazen majetkem nelikvidním.
Podle obžaloby šlo fakticky o prodej kvalitních českých akcií do kyperských offshorových společností. Jako protihodnotu obdržel Harvardský holding bezcenné směnky a veřejně neobchodovatelné akcie.
V kauze figuruje 240 tisíc poškozených akcionářů HPH, které u soudu zastupuje advokát Jiří Marek. „Za víc než 10 let se poškozeným nepodařilo dosáhnout na prostředky zajištěné směnkami, také není možné zhodnotit akcie ze společností na Kypru,“ shrnul Marek situaci akcionářů.
V souvislosti s vyhlášenou prezidentskou amnestií chci podotknout, že mi není jasné, zda se amnestie také bude týkat Viktora Koženého? Zda jej prezidentovo státnické gesto zbaví obav z výkonu nepodmíněného trestu při opuštění Bahamských ostrovů, kde zasloužené užívá miliardy "úspěšně vyprivatizované" s pomocí Václava Klause v ČR.
Ať už ale vyhlášená prezidentská amnestie přinese Viktoru Koženému osvobození od trestu, či nikoliv, jako nesporné pozitivum se mi na ní jeví to, že v případě odsouzení budoucího exprezidenta Václava Klause v trestní věci spojené s nezákonným zbohatnutím Koženého v ČR, by výkonu jeho případného nepodmínečného trestu nebránila dosavadní přeplněnost věznic.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- POSLEDNÍ RUSKÉ VAROVÁNÍ !!!
- Washingtonem včera večer českého času začal obcházet strach z Ruska!
- Z Russkoj Vesny: Povolení navádět rakety ATACMS hluboko do Ruska: reakce v USA
- Ruské velení se připravuje na jadernou válku
- Ruské vojenské mistrovství opět deklasovalo Ukrajince!
- Když si nemohou udržet vládu, tak ten svět klidně spálí?
Související články
Komentáře