Stres může způsobovat problémy s pamětí
- Podrobnosti
- Blogy / Pavel Janeček|
- 4. leden 2016|
- Pavel Janeček|
- 16483 x
Stresové situace mohou leckdy zvýšit nebezpečí vzniku problémů s pamětí, které předcházejí Alzheimerově chorobě. Aktuální vědecké studie jasně naznačují, že snížení stresu může pomoci zpozdit nebo dokonce zastavit nástup obávané Alzheimerovy nemoci. Nežijme proto ve stresu, ať už kvůli vysokému pracovnímu nasazení nebo nedobrým sociálním vztahům, a dopřejme si nezbytný odpočinek, který si v dnešní uspěchané době rozhodně všichni zasloužíme.
Prozatím není vědecky prozkoumán mechanismus, který výslovně spojuje stres s poruchou paměti. Nicméně, starší výzkumy na zvířatech a současné teprve vznikající důkazy u člověka prokázaly, že chronický stres má za následek smršťování oblasti mozku zvané hipokampus, který souvisí s pamětí, což může výrazně přispět k paměťovému deficitu. V hipokampu, jenž se stará o naši krátkodobou paměť, orientaci v prostoru či učení, se denně vyprodukuje obrovské množství neuronů. V ostatních mozkových oblastech se jich naopak vyprodukuje méně nebo dokonce žádné.
Psychické vypětí na úrovni stresu je velmi rizikové. Je možné to ale změnit. Vedle osvědčených způsobů redukce stresu, jako je třeba cvičení, pak existuje i další metoda, nazvaná kognitivně-behaviorální terapie, která může pomoci lidem naučit se lépe plánovat, aby předešli případným zdrojům každodenního stresu.
Ing. Pavel JANEČEK, zastupitel města Náchoda (KSČM), www.janecekpavel.cz
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Zapomněli vypnout mikrofon.
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (X.)
- Nositeľ Nobelovej ceny za ekonomiku Joseph Stiglitz: Východná Európa je dva krát chudobnejšia po vstupe do EÚ
- Putin nabídl Západu „high-tech souboj“
- Z Russkoj Vesny (20.12.2024): Odvetný úder na nepřátelské objekty na Ukrajině
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (IX.)
Související články