Je s Trumpovým triumfem ohrožena suverenita Latinské Ameriky?
- Podrobnosti
- ze světa / Latinská Amerika|
- 30. listopad 2024|
- mundo obrero|
- 1743 x
Milei chce být Trumpovým mužem v Latinské Americe. Vítězství amerického magnáta bude povzbuzením pro krajní pravici v Brazílii, Venezuele, Kolumbii...
Návrat Donalda Trumpa do prezidentského úřadu USA vyvolal v Latinské Americe a Karibiku rozpaky, obavy a zároveň nadšení, a jak se zdá, i jasný důkaz: vztahy mezi Spojenými státy a regionem nebudou po lednu 2025 stejné.
Například v Lulově Brazílii by mohl přijít nový impuls ze strany brazilské krajní pravice s jediným požadavkem: amnestie pro Jaira Bolsonara, Trumpova „přítele“.
Hospodářská válka proti Venezuele prostřednictvím pokračujícího provádění jednostranných donucovacích opatření a zločinné blokády Kuby může být téměř jistě zintenzivněna.
Nezapomínejme, že v roce 2019 Trump bezvýhradně podpořil Guaidóovo sebeprohlášení a zdvojnásobil hospodářské sankce proti Bolívarovské republice.
V Kolumbii oslavovala Trumpovo vítězství na sociálních sítích krajně pravicová senátorka María Fernanda Cabalová, která uvedla, že „svoboda zvítězila“. Ve skutečnosti v roce 2020 současný znovuzvolený americký prezident řekl o kolumbijském prezidentovi Gustavu Petrovi (dva roky před Petrovým zvolením kolumbijským prezidentem), že je to „největší ztroskotanec a bývalý vůdce partyzánů M-19“. Trumpovy tehdejší epitety na adresu Petra nevěstí pro vztahy mezi oběma zeměmi nic dobrého.
Druhou stranou mince jsou Bukeleho Salvador a Mileiova Argentina. Ta Trumpovi pogratulovala a ujistila, že „změna v USA je důvodem k oslavě“.
Pokud jde o Mileije, argentinský vůdce Trumpovi nejen poblahopřál, ale zašel tak daleko, že z prezidentského paláce odpálil sérii ohňostrojů. Milei chce být mužem amerického magnáta v Latinské Americe. Uvidíme, jakým směrem se tento vztah bude ubírat, neboť Milei se světu představil jako nejradikálnější obhájce volného trhu a otevřenosti, zatímco Trump jde opačným směrem, neboť je antiglobalista a varoval, že začne nová éra protekcionismu. Zdá se však jasné, že jeho vítězství dá volnou ruku nejtvrdším sektorům argentinské vlády.
To, že litujeme Trumpova vítězství, neznamená, že Harrisovo vítězství by bylo lepší, protože útoky na vlády, sociální a politické aktéry, kteří podporují autonomní integraci Latinské Ameriky, jsou cílem, který sdílí celý americký establishment od vzniku Monroeovy doktríny v roce 1823. A přestože Latinská Amerika není prioritou zahraniční politiky nové Trumpovy éry, nemůžeme ignorovat skutečnost, že USA se nadále domnívají, že Latinská Amerika je jejich zadní dvorek.
Je jasné, že USA jsou šerifem Ameriky ve službách kapitalismu. Navzdory tomu však USA a Trumpovi musí být jasné, že v Latinské Americe a Karibiku se již hýbe svědomí, a jak upozorňuje Adolfo Pérez Esquivel: „Musíme zmobilizovat svá srdce, abychom dosáhli svobody Patria Grande, abychom uskutečnili sen, naději osvoboditelů našeho kontinentu, myslitelů a národů, kteří bojují za uzavření ran otevřených žil Latinské Ameriky, které nadále bijí a vzdorují diktaturám ve službách impéria.
Je to nerovný boj, ale bez ztráty naděje na vzpouru, v níž tisíce mužů a žen bojují a vzdorují veškeré nadvládě již více než 500 let a udržují památku těch, kteří vyznačili cesty a položili životy, aby dali život“.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- ČECHOAUSTRALAN O NÁVŠTĚVĚ PETRA PAVLA V AUSTRÁLII
- Chystala sa sabotáž na ropovode Družba? Stála za prípravou sabotáže Ukrajina? Ropa Družbou již do ČR neteče!!!
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (VI.)
- Evropo braň se !!!
- Diktatura: Rada bezpečnosti Rumunska vyloučila vítěze voleb, Calina Georgescu, z volebního procesu!
- Green Deal jak ho neznáte !!!
Související články
Komentáře