Argentinský prezident usiluje o členství v NATO
- Podrobnosti
- ze světa / Latinská Amerika|
- 28. duben 2024|
- Al Mayadeen |
- 4969 x
K dosažení tohoto statusu musí Argentina projít procesem tří až čtyř let, který zahrnuje předložení prohlášení o záměru, prokázání ochoty přispět alianci a provedení modifikací svých ozbrojených sil.
Na začátku dubna Milei přijal Lauru Richardsonovou, šéfku Jižního velitelství, v Ushuaia, nejjižnějším městě světa, které se nachází v provincii Ohňová země.
Argentinský prezident Javier Milei učinil v posledních dnech významné kroky k tomu, aby Severoatlantická aliance (NATO) akceptovala vstup jeho země jako "globálního partnera" nadnárodní entity.
Podle tiskových zpráv musí Argentina projít tří- až čtyřletým procesem, aby takového statusu dosáhla, včetně předložení prohlášení o záměru, prokázání ochoty přispět alianci a provedení změn ve svých ozbrojených silách.
Minulý týden ministr obrany Luis Petri předložil v Bruselu dopis o záměru zaregistrovat žádost Buenos Aires.
Náměstek ministra aliance Mircea Geoana poděkoval gestům Mileiovy administrativy.
Zmíněná ofenzíva však nezůstala jen v diplomatickém či geoinstitucionálním světě. Casa Rosada začala splňovat další zkoušku požadovanou NATO: modernizaci ozbrojených sil.
Tento krok zahrnuje nauku a vybavení. V souvislosti s tím USA minulý týden oznámily schválení 40 milionů dolarů od Foreign Military Financing s cílem dokončit nákup 24 nadzvukových vojenských letadel (F-16) z Dánska.
Podle názoru expertů má Mileiho žádost o vstup do NATO jako svůj hlavní cíl. Začlenění do západní obranné osy by působilo proti nadšení vyvolanému v regionu vznikem BRICS, což znamená nesoulad s globálním Jihem a geopolitické přeskupení.
Nejslabším místem tohoto strategického hnutí je spojenectví Argentiny s jejími nejhoršími nepřáteli, jako je Velká Británie, se kterou vede spor o Malvínské ostrovy, který v roce 1982 vedl k válce a jehož nárok zdaleka nebyl uzavřen, ale udržuje si silnou přítomnost v argentinské sociální představivosti.
Jaký bude postoj NATO k tomuto bodu, když Velká Británie je jedním ze zakládajících partnerů a druhou zemí s největší politickou a vojenskou váhou v alianci, zatímco Argentina by stěží byla "globálním partnerem", tedy druhořadým spojencem?
Podle některých analytiků je Mileiův krok důležitý nejen pro Argentinu, ale i pro Latinskou Ameriku, jejíž většina vlád je levicová a kde je návrh BRICS silně vítán a několik zemí čeká na jeho hypotetické začlenění do bloku.
Na začátku dubna Milei přijal šéfku Jižního velitelství Lauru Richardsonovou v Ushuaia, nejjižnějším městě na světě, které se nachází v provincii Ohňová země blízko Antarktidy a ostrovů jižního Atlantiku (Malvíny), což dráždilo argentinský nacionalismus.
Guvernér této provincie Gustavo Melella oznámil, že odmítá návštěvu amerického představitele, protože provádějí vojenská cvičení se Spojeným královstvím v jižním Atlantiku.
Guvernérův postoj lze chápat jako odmítnutí Mileiova taktického kroku nabídnout Západu spojenectví, i když to znamená zrušení nároku na Malvíny-Falklandy a další ostrovy.
Kromě taktického incidentu se rozvíjí geopolitický posun, ale zpochybňování se může ubírat i jinými směry, jako je zvýšení financování a zadlužení vojenského sektoru v době, kdy exekutiva zavádí škrty v neuralgických sektorech společnosti, jako je zdravotnictví a školství.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- POSLEDNÍ RUSKÉ VAROVÁNÍ !!!
- Čelíme mimořádné události. Washington se rozhodl jít do války s Ruskem.
- Z PRONEWS (22.11. - 23.11.2024): Rusové zveřejnili cílovou mapu Evropy pro mezikontinentální střelu RS-26 Orešnik...
- Z PRONEWS (23.11. - 24.11.2024): Mohutný ukrajinský úder v Kursku: 10 balistických raket ATACMS vypuštěno ve snaze zastavit ruský postup
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (III.)
- Panika ve Washingtonu: “Nechceme válku s Ruskem”
Související články
Komentáře