Argentina získala silnou podporu z regionu
- Podrobnosti
- ze světa / Latinská Amerika|
- 24. únor 2010|
- Miro Suja|
- 10803 x
Poté, co Cristina Fernandez de Kirchner předevčírem odsoudila Anglii za instalaci těžebních věží v jižním Atlantiku, 32 států latinoamerického regionu parafovalo dva dokumenty. Byla podepsána Deklarace o malvínské otázce a zvláštní Komuniké pro těžbu nafty.
V deklaraci se hovoří o tom, že je v zájmu vlád Argentiny a Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, aby se obnovila jednání za účelem nalezení spravedlivého, konečného a mírového řešení v otázce sporu o Malvíny a to v souladu s příslušnými usneseními a prohlášení Spojených národů a Organizace amerických států. V této otázce se Argentina opět obrátí na OSN, poněvadž je dle ní porušována rezoluce OSN, která zakazuje jednostranné akce ve sporných vodách.
Lula v souvislosti s Malvínami kritizoval OSN za britskou přítomnost na ostrovech. Brazilský prezident vyzval OSN k "politickému vysvětlení", proč Malvíny přísluší zemi, která je 14.000 mil daleko od ostrovů.
Ve svém projevu na summitu Jednoty Latinské Ameriky a Karibiku v Cancúnu Lula vyjádřil solidaritu s Argentinou v otázce Falklandských-Malvínských ostrovů a dotázal se jaké jsou zeměpisné, politické a ekonomické důvody pro britskou nadvládu nad ostrovy.
Lula rovněž kritizoval skutečnost, že Británie je stálým členem Rady bezpečnosti (RB) OSN, která může vše a ostatní nic a požádal generálního tajemníka OSN o znovuzahájení diskuse na téma reformy RB.
Brazilský prezident tvrdí, že je nutné opět diskutovat o roli Rady bezpečnosti OSN, protože je zcela evidentní, že již není možné pokračovat s Radou bezpečnosti, která odráží geopolitickou realitu druhé světové války a je tudíž zapotřebí vzít v úvahu změny, které nastaly ve světě.
Lula to ilustroval na blízkovýchodním konfliktu, ve kterém převažují zájmy USA, když ve skutečnosti tím, kdo by měl převzít odpovědnost za jednání o míru v této oblasti je OSN.
„Je to OSN, která by měla jednat s Íránem, ale ta jednání nechává na jednotlivých zemích, čímž ztrácí autoritu, což zemím z RB vyhovuje, protože preferují slabou OSN", řekl Lula da Silva.
K problematice změny klimatu Lula řekl, že "není nemožné, aby bohaté země na řešení tohoto problému přispívaly tak malou částkou peněz a ještě se chovaly jako že nám dělají laskavost, když ve skutečnosti ony znečistily svět, tudíž se nejedná o laskavost, ale prostě o zaplacení dluhu.
Lula rovněž vysvětlil, že Honduras není na schůzce přítomen, protože tam nevládne lidem zvolená vláda a ale vojenská junta.
O reformě RB OSN:
Související mainstream:
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Štefec: Nehrozí nám ruský úder. Hrozí, že ho vyprovokujeme...
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (9.4.2025)
- J. Sachs: Američané hrají poker, Rusové šachy. Evropa není schopná diplomacie, jen válečného štvaní
- Uděláme z Rusů “Woke-Rusy”, a rozparcelujeme si jejich území!
- Realisticky si to shrňme:
- TK splnomocnenca vlády SR Petra Kotlára o škodlivosti mRNA vakcín (10.4.2025)
Související články