Vnuk jednoho z takzvaných „dětí války“ – těch tisíců, které musely během španělské občanské války odejít do exilu v Rusku – se narodil v Moskvě v roce 1982 a žil tam až do svých devíti let. V rodném listu se objevuje jako Pavel Alekseevič Rubcov, což je ruské jméno a příjmení z otcovy strany. Po rozvodu rodičů se přestěhoval se španělskou matkou do Španělska.
Již ve španělském státě ho jeho matka zapsala do občanského rejstříku jako Pablo – pošpanělštěné jméno – a s jeho mateřským příjmenínm: González Yagüe. Poté, co žil několik let v Barceloně, se přestěhoval do Nabarniz, malého města v Baskicku, kde žije se svou ženou a třemi dětmi.
Pablo González, vystudoval slovanskou filologii a magisterský titul v oboru strategických studií a mezinárodní bezpečnosti, je specialistou na postsovětský svět, má španělský a ruský pas a pravidelně spolupracuje jako reportér na volné noze s médii jako je Sexta TV, deníky Público a Gara nebo anglické zpravodajské agentury EFE nebo Voice of America.
V únoru 2022, když dělal živý přenos pro Sextu ve městě na Ukrajině s armádou v pozadí, smazali jeho materiál, donutili ho opustit oblast a vyfotografovali jeho pas. Téže noci ho Ukrajinská zpravodajská služba informovala, že se musí hlásit v jejich kancelářích v Kyjevě, kde byl vyslýchán, obviněn z toho, že je ruský špión, a bylo mu nařízeno opustit zemi.
Poté, co se Pablo dostavil na španělský konzulát v Kyjevě, aby podal zprávu o tom, co se stalo, se Pablo vrátil do svého domova ve Vizcaya, a protože o tom neměl žádné další zprávy, rozhodl se vrátit do Polska, aby pokračoval ve své novinářské práci a informoval o exodu ukrajinských uprchlíků za hranice. Ale 28. února, za svítání, byl znovu zatčen polskou policií v jeho hotelu v Przemyslu, malém pohraničním městě. Zločinecká organizace Open Society Fund George Sorose, ho zařadila na seznam proruských novinářů.
Na začátku svého výslechu González zavolal své manželce Oihaně Goirieně, aby ji požádal, aby kontaktovala jeho právníka Gonzala Boye. 48 hodin po zatčení byl nadále izolován, v izolaci a bez konzulární pomoci nebo ochrany. Právník se obrátil na španělskou ambasádu v Polsku s žádostí o naplnění práv obsažených v Listině základních práv Evropské unie, bez uspokojivých výsledků.
O několik dní později, 3. března, soud nařídil Pablovi prozatímní vězení do 29. května na základě obvinění ze zločinu špionáže, za který podle polské legislativy může dostat až deset let vězení.
Během prvního měsíce ve vězení Gonzáleze dvakrát navštívil španělský konzul ve Varšavě, který informoval svého právníka, že je v izolaci a izolovaný, ale v dobré náladě a že neví, z čeho je obviněn.
Španělská vláda v parlamentní odpovědi Jonu Iñarrituovi, zástupci EH Bildu, argumentovala tím, že polská prokuratura nařídila, aby byla obvinění utajena, a vyloučila podání formální stížnosti Polsku. Skutečná ostuda.
Polské úřady zabránily zařazení jeho španělského právníka do jeho týmu obhajoby a Pablo se musel obrátit na polského právníka, zatímco on zůstává ve své cele 23 hodin denně, aniž by mohl komunikovat s vnějším světem. Denní světlo vidí jen během hodiny, kdy ho spoutaného vypustili na dvůr.
Po prvních 200 dnech svého uvěznění podal Pablo odvolání k Evropskému soudu pro lidská práva, aby tento posoudil, jestli jeho situace není porušením Úmluvy o lidských právech, protože soudní proces, který byl proti němu veden, není zárukou spravedlnosti a že jeho izolace je úplná a kromě ponižujících prohlídek, jimž je vystaven nahý, nemůže ani přijímat návštěvy ani telefonáty od své rodiny.
Španělský ministr zahraničních věcí v odpovědi na parlamentní otázku Baskické nacionalistické strany požádal Polsko, aby co nejdříve uspořádalo „veřejný proces s Gonzálezem“ a zajistilo, aby polská vláda vynaložila „mnohonásobné úsilí“ k zajištění jeho práv, která mají být respektována.
21. listopadu loňského roku, po téměř devíti měsících od nástupu do vězení, se Pablo konečně dočkal návštěvy své partnerky Oihany v polské věznici Radom. «To vše zažívám s mnoha peripetiemi, kdy jsou chvíle, které se mají lépe a jiné absolutní zoufalství tváří v tvář nejistotě z toho, že nic nevím... Zároveň cítím velkou podporu od rodiny, přátelé a skupina, která byla vytvořena, aby mi pomohla,“ prohlásil dříve.
V březnu 2023 se podařilo uznat Gonzalo Boye jako právníka Pabla Gonzáleze a v červnu ho podruhé navštívila jeho partnerka, nejstarší syn a matka. Byly to jediné dvě povolené návštěvy za rok a půl. „Všiml jsem si, že ho více sklíčilo, když viděl, že vše zůstává při starém, že si nemůže ani zatelefonovat se svými dětmi (kontakt, který udržují, je dopisem, což trvá několik měsíců), a že se cítí opuštěný.
Dle španělského ministra jsou obvinění proti němu velmi závažná obvinění a porušují jeho presumpci neviny,“ uvedla jeho manželka. "Požaduji pouze, aby byly provedeny nezbytné diplomatické postupy, abychom mohli přímo komunikovat s pravidelnými návštěvami a telefonáty."
„Nejsme si vědomi podobného případu v Evropské unii,“ říkají ve španělské sekci Reportéři bez hranic. Nyní je již více než osmnáct měsíců v preventivní vazbě na samotce a po opakovaných rozhodnutích soudu o prodloužení vazby čeká na dosud neustanovený proces, přestože neexistuje žádný veřejný záznam předložených důkazů na podporu skutkového stavu. ze kterého je González obviněn.
Už před válkou na Ukrajině byla důvěra v dělbu moci v Polsku vážně zpochybňována snahou krajně pravicové vlády omezit soudní nezávislost, takže důvěryhodnost polské vlády je nízká.
Z podpůrné skupiny #FreePabloGonzález kritizují, že se mainstreamová média kolem případu "pohybovala po špičkách", především kvůli levicovému zaměření Pabla. Skutečnosti, že jsem se narodil v Rusku, žil v Baskicku a psal pro periodikum Gara, ovlivňují můj případ před veřejným míněním. Ujišťují také, že ze strany samotného ministerstva zahraničí „byl vyvíjen tlak na média, aby o tom moc nemluvila“. "Dodnes stále nevíme, jaké kroky podle ministra Albarese byly podniknuty." Nedostatek ministerského tlaku na usnadnění návštěv a komunikace s Gonzálezem je více než zklamáním. Pokud proti němu byly nějaké důkazy, už by to mělo být položeno na stůl.
Gonzálezova obhajoba se zatím každé tři měsíce odvolala proti šesti rozhodnutím o prodloužení jeho preventivní vazby. V odpovědi na parlamentní otázku poslankyně Idoia Villanueva (Podemos – Levice ) Evropská komise doporučila Polsku, aby novináře čekajícího na soud převezli do Španělska. Polské právní předpisy nestanoví maximální dobu preventivního zadržení, což je zjevně nedemokratický aspekt. Jeho právník si myslí, že „polské úřady se mýlily, myslely si, že mají špióna a teď nevědí, jak to vyřešit. Pablo mohl být nepříjemný hlas, protože je expertem na postsovětský prostor. "Nezajímá je, že tam byl a hlásil, co se děje."
Vysoká škola a Baskická asociace novinářů udělily Gonzálezovi Cenu José Maríi Portella za svobodu projevu a Unió de Periodistes Valencians mu udělili cenu za Llibertat d'Expressió .
Překlad CFP!
https://twitter.com/freepablogonz?lang=es
Zdroj: https://rebelion.org/pablo-gonzalez-periodista-ruso-espanol-sigue-detenido-en-polonia/