Věřte nevěřte, i toto má být „krmě“ pro nás, občany.
Podle redakce The Sofia Globe si prý třetina Bulharů nemůže dovolit jednou měsíčně vyjít s přáteli na jídlo a pití do restaurace. To je bomba! Bulharsko, jak zjistila studie publikovaná Eurostatem z 1. prosince t.r., je jedním ze tří států v EU, kde zhruba třetina obyvatelstva nemá na to vyjít si jednou měsíčně s přáteli nebo rodinou do restaurace (zda do divadla ano, už není zmíněno).
Jak uvádí článek v Britských Listech http://www.blisty.cz/art/84742 statistika o těchto možnostech v některých dalších státech EU není o nic růžovější. Postavení České republiky není v této statistice bohužel uvedeno, nicméně naprosto nereálné se ukazují výsledky nezveřejněného zdroje ze Švédska, podle kterého se v České republice v takové situaci, věřte nevěřte, nachází pouze 3,4 % občanů, což ji (tedy nás) řadí mezi takové vyspělé státy, jako Finsko (1,5 %), Dánsko (3,2 %), Nizozemsko (3,3) a Lucembursko (4,1 %)!
Nereálné proto, že již z logiky věci, resp. skutečnosti, že v ČR se nachází cca jeden milion občanů na či pod hranicí bídy, což činí cca 10 % našeho obyvatelstva. Je tedy nepravděpodobné či spíše nereálné, že by jen pouhých 3,4 % občanů ČR by si nemohla dovolit alespoň jednou za měsíc vyjít s přáteli či rodinou na jídlo a pití do restaurace (pozor, nejde o hospodu!). Pokud jsou tito občané statisticky na či pod hranicí bídy znamená, že mají co dělat, aby vůbec vyšli s penězi na ty nejzákladnější lidské a rodinné potřeby a výdaje. S naprostou jistotou lze konstatovat, že návštěvu s přáteli či rodinou v restauraci si tito lidé opravdu, ale opravdu rovněž nemohou dovolit.
Je na pováženou, z jakých „(i)relevantních“ zdrojů tato statistika, resp. výsledky ze Švédska pocházejí. Nebylo by nikterak překvapující, kdyby podklady pro takové statistické vyhodnocení byly poskytnuty nikoli samotným ČSÚ, ale nějakými pochybnými (českými neziskovými) agenturami, zabývající se touto problematikou, resp. statistikou. Nemusel to být zrovna zlý úmysl, ale spíše záměr, který ve svých důsledcích jim přinesl jisté, blíže nespecifikované výhody (třeba i dotované EU).
Statistické údaje z Rumunska, Bulharska, resp. z Maďarska jsou však hodně blízké, možno říci totožné se situací v ČR. Ne paušálně, ale stejně jako uvedeno ve zmíněné statistice i u nás se to týká jen určitých kategorií občanů. Je ale poněkud neseriozní, že (převzatá) statistika uvedená v BL vyznívá víceméně vychloubačně s poukazem na neuspokojivý stav HDP, nízkou životní a sociální úroveň v Bulharsku, Rumunsku, Maďarsku či jiném uvedeném členském státě EU, zatímco u nás by to mělo být všechno OK, bez jakýchkoli sociálních či jiných problémů zkrátka, že nás (nevěrohodné) švédské výsledky řadí mezi takové vyspělé kapitalistické státy, jakými jsou jmenované Finsko, Dánsko, Nizezemsko či Lucembursko. Na to bychom zřejmě podle BL měli být hrdi. Jenže pravda a realita je jiná a méně příznivá, než jak je nám zmíněná statistika v BL předkládána. Bohužel.
Jiří B a ť a , 5. 12. 2016
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Štefec: Nehrozí nám ruský úder. Hrozí, že ho vyprovokujeme...
- Michal Svatoš s Josefem Skálou - kouřové clony a reálné zákulisí ukrajinského konfliktu (14.5.2025)
- Jak by vypadala jaderná válka. (Video)
- Aby bylo jasno s Lenkou Šimůnkovou
- Z Russkoj Vesny (16.4. - 17.4.2025): Výsadkáři 95. brigády chtějí vstoupit do Kyjeva...
- Nasledovníčka estónskych esesákov sa vyhráža Ficovi
Související články
Komentáře