Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Postřehy ze života

Své názory se rozhoduji „dát na papír“ poté, co jsem se opět setkal se svou švýcarskou přítelkyní. Ta nejen že byla nadšená ujišťováním spolužáků o ekonomickém růstu u nás. Když jsem ji v něčem oponoval, tvrdila, že se mýlím, když ona mluvila nejméně s 15 spokojenými důchodkyněmi.

  • postrehy-ze-zivota

Máme dopravu, operace, léky, zubaře zadarmo, neplatíme daně z penzí, obchody jsou plné stejného zboží jako na západě. Ale hlavně nejsou u nás žádné davy migrantů a cenzura projevu. Nikdo prý nemusí „žebrat“ o sociální dávky a o sociální byty tak jako ve Švýcarsku. Dokonce zvažuje, že pokud půjde degenerace společnosti díky migrantům dál, budou emigrovat do Česka. Jenže kdo to u nás srovnává? Marné bylo mé tvrzení, že vše vidí i ona jaksi naivně, nedůsledně a růžově.

Patřím rovněž mezi důchodce přesto ne mezi ty, kteří si lebedí dvakrát ročně na výletech ve světě, ani mezi ty, kteří zbohatli z privatizace „státního majetku“ v duchu Koženého, Bakaly. Proto vidím to, co jaksi nesouhlasí s tím, čím nás oblbují kapitalistická média, soukromé (nezávislé?) noviny či státní poplatná média - rozhlas a ČT. Jisté signály možné další krize díky dluhům Ameriky a zbytku světa lze najít na necenzurovaných zahraničních webech.

Sleduji dost oblbující mediální prostor včetně těch méně oblíbených kavárnou či Rosím expertem z Newsroomu. A musím konstatovat, že je důkladnější ve vymývání mozků než tomu bylo za komunistů. Kromě Lit.novin čtu Zvědavce, Czechfreepress, Vasevec, Rukojmí, Novou republiku, e-republiku, Svobodné noviny a další údajné falešné weby. Vynikající a vtipné komentáře na politické dění doma i jinde lze ovšem najít na Hájkově protiproudu.

Dnes ne zrovna oblíbený novinář Žantovský nedávno v Literárních novinách nádherně specifikoval domácí koupené a světaznalé novináře v článku Žvanit je tak snadné. Oni snad ví všechno. Bohužel po krásném a přesném úvodu, začal žvanit o ničem i on. Nedávno se řešilo velkolepě 50.výročí srpna, poté opětovně případ Skripal a spol. K čemu se hrabat v nešťastné historii? No přeci odvést pozornost od současného marasmu, lhaní a překrucování faktů. Prosadit své osvědčené tlučhuby jako Šiklovou či Peheho. Nyní jsou v kurzu opět migranti tentokráte sirotci ze Sýrie vedené snad pomatenou poslankyní Šojdrovou. Naštěstí najdou se i kvalitní relevantní a reálné informace. Ekonom Z. Fiala například na webu Vasevec velmi přesně popsal v článku - Co přinese konec levné práce: Cituji pár perliček, které si ani pan velkopodnikatel Babiš „nedá za klobouk“.

Zhroutí se to tu, protože nic jiného neumíme? Máme to znovu odkládat, aby se ekonomika na růst mezd stačila přizpůsobit? Nebo pádíme za vlakem, který mnohým ujel, a čekat na ně nemá cenu? Že se soustředíme hlavně na to, aby se naši zahraniční akcionáři měli dobře.

Klíčová odvětví jsou v rukou nadnárodních korporací, vzniká tu extrémně levná produkce za nízké mzdy s minimální ochranou zaměstnanců, a na připravené prezentaci v pozadí ještě zazářilo, že to provází drancování zdrojů. Český zaměstnanec během své 40leté pracovní kariéry odpracuje tolik hodin, na kolik by průměrný Němec potřeboval ještě dalších devět let. A za to bereme zlomek německé mzdy…

A protože neprodáváme my, ale zahraniční majitelé našich podniků, kterým jsme je díky naší nekonečné dobrotivosti prodali nebo rovnou rozdali v privatizaci, náš odbyt se většinou odehrává za nadiktovanou, zhola netržní vnitropodnikovou cenu. Jednou z překážek vyšší české produktivity je tedy naše koloniální závislost. Konec citace.

Blíží se volby. V Praze jistě zvolí ty nejlepší „korifeje“ či piráty nebo profláknutého MUDr. Svobodu, což v turisty přeplněném a předraženém centru jistě nebude na závadu.

My ve Zlíně budeme po volbách vydáni na pospas novým manažerům ze všech stran. Možná budou ale lepší než současný primátor Adámek a jeho STAN, jenž se chlubí rychle vyspravenými chodníky, torzem, „Baťovým mauzoleem“ nebo ZOO Lešná. A například o miliardě zbytečně prošustrované pro Veolii mlčí nebo se vykrucuje. Voliči by měli podrobněji číst volební materiály jednotlivých stran. Tahle miliarda nám už nyní velmi chybí. Voda je to nejcennější co máme a my z provozování Vaku Zlín posíláme díky Veolii do bohaté Francie pravidelně miliony a za ta léta již miliardu.

Dalším borcem v bráně svobody a ekonomické expanze je hejtman Čunek. Ten mění nejen názory své a svých podřízených, zastupitelů, ale dokonce mění i primáře, ba i celou koncepci krajského zdravotnictví. Rozhoduje o mnoha věcech a zřejmě je přesvědčený, že je neomylný. Novou nemocnici slibuje postavit v Malenovicích, ač nemá zatím koupený ani metr pozemku, ani miliardu na účtu kraje. Nezeptal se na tento záměr ani zastupitelů, ani obyvatel přilehlého sídliště. Nemocnici chce postavit do pěti let za částku 6 miliard korun. Nedokáže odpovědět, proč likviduje krajskou nemoci T.Bati, do které jeho předchůdci investovali na rekonstrukci a renovaci miliardu korun a vybudovali v ní centra na úrovni fakultních nemocnic. Bohužel neinformovaná či korporátním, prý nezávislým tiskem, zmanipulovaná veřejnost až na pár trucujících kritiků, mu vše „žere jako z navíjáku“.

Jistě, svět má daleko horší a vetší problémy jako Střední východ, obchodní válku Čína- USA. Jak ale jásala má přítelkyně ze Švýcarska, žijeme si nyní tak, jako nikdy předtím. Ovšem, podle mého, kapitalismus o jakém jsme cinkali klíči po sametu se nám jaksi přes zastupitelskou pseudodemokracii podvodně vymkl a změnil v dokonalou džungli, kde je dovoleno snad vše. Tento systém ovšem byl dávno zaveden i ve světě, jen jsme o tom neměli tušení. Tam existovaly kromě vysněných akciovek i tzv. dobročinnost čili neobchodní investice, nadace. Naše polistopadové vlády zavedly Svěřenecké fondy a třeba „skvělé“ neziskovky.

Závěrem jedno drobné upozornění: Před rokem 89 jsme měli téměř zanedbatelný dluh. Jistě, chybělo zboží, devizy byly na příděl a doložky byly jen pro vyvolené. Dnes, jako vůbec po celém listopadu, vlády žijí jinak. Parlament schvaluje návrh rozpočtu na rok 2019 už jen s 40 miliardovým deficitem. Hurá? Těžko. Navíc i v letech 2020 a 2021 počítá ministerstvo se stejným deficitem! Narůstající dluh ovšem bude muset někdo v budoucnu zaplatit. Zatím vláda přidává a tak se hýří. Faktem je, že osvědčená metoda - podpora ekonomiky se obvykle děje prostřednictvím dluhů - viz i Česko. To může v krátkodobém horizontu fungovat, aby lidé zůstali spokojeni alespoň před volbami. Takže současný „skvělý život i důchodců“ plný zboží, dovolených na Maledivách není de facto zásluhou dobrého hospodaření vlád, ale právě dluhů.

A to nemluvím o neřešené penzijní reformě, což kupodivu najednou vidí i oblíbený pravicový ekonom Sedláček. Není to dávno, co jsem četl, že kapitalismus není ideálním ekonomickým systémem a je nejpravděpodobnější, že neexistuje žádný ideální hospodářský systém, který by se spravedlivě a přiměřeně zabýval všemi členy své společnosti. Kapitalismus nezajišťuje rovnostářskou společnost, ale vytváří situaci, kdy se bohatí nepochybně stanou bohatšími. A chudí ještě chudšími. A to nemluvím o chudnutí střední třídy. Je jisté, že to je i náš současný a možná i budoucí stav. Tahle dočasná prosperita, která vznikla postupně růstem dluhů po listopadu, vůbec není prosperitou.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře

160*600