Je to poprvé, co něco takového podpořila vědecká tisková zpráva!
15.01.2025 | 07:29
Skvělý dojem vyvolala tisková zpráva, kterou vydal Hartmut Neven, šéf laboratoře Quantum Artificial Intelligence Lab společnosti Google! Dle ní Willo - nový kvantový čip společnosti, prováděl výpočty v mnoha paralelních světech současně! Je to poprvé v historii, co něco takového bylo publikováno v oficiální vědecké tiskové zprávě. „Výkon Willowa je ohromující: Za méně než pět minut provedl výpočet, který by na jednom z dnešních nejrychlejších superpočítačů trval deset miliard let. Pokud si to chcete zapsat, je to 10 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000. 00 000. Dalece to přesahuje věk vesmíru."
Ale Neven zakončil odstavec neočekávaným sdělením: Willowův výkon „podporuje myšlenku, že kvantové výpočty probíhají ve více paralelních vesmírech, což je v souladu s myšlenkou, že žijeme v multivesmíru! Jedná se o potvrzení teze, kterou poprvé předložil David Deutsch“. Nový kvantový čip společnosti Google, s názvem Willow, vyvolal senzaci, neboť jednotky informací, qubity, se konečně mohou navzájem spolehlivě chránit před chybami.
Je třeba poznamenat, že rok 2025 je rokem stého výročí od objevu kvantové mechaniky. OSN jej vyhlásila Mezinárodním rokem kvantové vědy a kvantových technologií. V následujících dnech to pak na sociálních sítích zabouřilo, jako by Google dokázal existenci paralelních vesmírů. Ale jak by to mohl dokázat kvantový počítač a proč by, kromě toho našeho vesmíru, mohlo existovat ještě mnoho dalších vesmírů, o nichž jsme doposud nevěděli, že existují?
První a po dlouhou dobu nejrozšířenější interpretaci této otázky předložila tzv., „kodaňská interpretace“. Ta uvádí, že objekt se zpočátku nachází ve stavu všech těchto svých protichůdných vlastností (např. na různých místech), ale během měření si „vybere“ jen jednu z možností, to znamená, že ty ostatní beze stopy zmizí! V posledních desetiletích se stává stále významnější další perspektiva: „Interpretace mnoha světů“.
Byl vyvinuta v roce 1957 Hughem Everettem. Vadilo mu, že podle kodaňské interpretace alternativní možnosti prostě jen tak zmizí. Ve fyzice by nic takového nemělo existovat. Kodaňský výklad navíc nemůže vysvětlit, jak tyto alternativy zmizí? Podle Everetta, jsou všechny alternativy stejně skutečnými, a to dokonce i ty, které nelze pozorovat. To však vede k radikálnímu obratu: S každým pozorováním se vesmír rozdělí na nespočet světů, ve kterých se pak realizuje každá z jejich možných vlastností.
Pokud pozorujeme z pozice částice A, pak musí existovat druhý svět, ve kterém naše kopie pozoruje částici na pozici B. Zpočátku nebyl Everettův pohled akceptován. To se změnilo, když Dieter Zeh a další výzkumníci v 70-tých letech objevili disociaci: Když kvantový objekt dříve nebo později interaguje se svým prostředím, zdá se, že vlastnosti, které byly původně vzájemně propletené, se od sebe oddělují. Každá volba pak vytváří svůj vlastní řetězec reality, reagující se svým prostředím.
Nyní již velmi dobře zdokumentovaná disociace může pak vysvětlovat, proč my, jako pozorovatelé, již nevidíme některé vlastnosti tohoto objektu, i když by tam stále měly být přítomny. Zastánci teorie mnoha světů to to považují za důkaz, že v našem vesmíru současně existuje několik verzí reality. Multivesmír se tedy neskládá z mnoha vesmírů, které jsou od sebe velmi vzdálené, ale spíše na jednom místě existuje mnoho dalších různých paralelních světů, které jsou si vzájemně nepřístupné.
Multivesmír může samozřejmě existovat i ve vesmíru, to by znamenalo, že na konci našeho vesmíru začíná další vesmír a ve finální podobě pak existuje nekonečné „moře“ dalších vesmírů. Podle této teorie existuje mnoho různých vesmírů nebo mnoho různých oblastí samotného vesmíru, z nichž každá má svou vlastní počáteční konfiguraci a možná i svůj vlastní soubor vědeckých zákonů.
Ve většině těchto vesmírů by podmínky pro vývoj složitých organismů nebyly umožněny, pouze v několika vesmírech, podobných tomu našemu, by se mohly vyvinout inteligentní bytosti a položit si otázku: "Proč je vesmír takový, jaký ho vidíme?" Odpověď je velmi jednoduchá: "Kdyby tomu tak nebylo, nebyli bychom tu ani my!"
Vesmír musí vládnout schopnostmi, které umožňují životu, aby se v něm vyvíjel v určitých bodech své historie, protože za a) musí existovat vesmír, určený k vytváření a udržování „pozorovatelů“ nebo za b) pozorovatelé jsou pro existenci vesmíru nezbytní (participativní vesmír) nebo za c) pro existenci našeho vlastního vesmíru je nezbytný soubor dalších různých vesmírů.
---------------------
(Poznámka CFP. Tak trochu to připomíná, z prastarých Védských spisů, tzv. Indrův perlový náhrdelník, ve kterém se každá jeho perla odrážela ve všech ostatních a všechny ostatní zase v ní! Ale jak jsme byli správně vědecky vychováni, v těch dobách tady přeci pobíhali jen jacísi zdivočelí primitivové a ti takových hlubokomyslných úvah nebyli schopni!)
Komentáře
Norské fondy / Barnevernet / pěstouni /
Harmony Korine /
The kids / ken park / gummo /
https://theculturetrip.com/asia/japan/tokyo/articles/how-to-celebrate-kanamara-matsuri-tokyos-penis-festival
Radovan Vítek / CPI property /
https://pedofilie-info.cz / čepek /
Babylon /
https://i.postimg.cc/7LVzFFdq/IMG-20250116-082914.jpg
https://i.postimg.cc/wMtss7vB/IMG-20250116-082656.jpg
https://i.postimg.cc/wTCDLcDY/IMG-20250116-082639.jpg
T omijo /
Ff ix / esto gaza / mognet central /
meta pneumo vir / auto / ma tika /
John Tegoning / nig tengo /
Paul Griffin /
Mater Health Services / Brisbane /
Gryffindor / nebelvír / Harry potter /
Australia / Sidney / s cary movie /
Paul Hunter / medicin bal /