Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Vznik a zánik společné měny

Petr Robejšek 

Přesně před týdnem kleslo euro na stejnou hodnotu jako dolar, přesně na 0,9603. To je nejnižší kurs od zavedení společné evropské měny do finančního oběhu v roce 2002. V roce 2008 se euro posílilo až 1.4721 dolaru. A od té doby to s ním jde s kopce.

Na počátku smělého plánu evropské měnové unie stáli francouzský prezident Giscard d'Estaing a německý kancléř Helmut Schmidt, kteří se v 70. letech rozhodli urychlit politické sjednocení kontinentu. Postrojem, který měl státy seřadit do spřežení unášejícího Evropu ke statusu velmoci byla společná měna.

  • vznik-a-zanik-spolecne-meny
  • vznik-a-zanik-spolecne-meny


Živě si vzpomínám, jak jsem se divil tomu, že dva tak vysoce inteligentní a zkušení politici zřejmě doopravdy věří, že se to může podařit. Svoje pochyby jsem těsně po zavedení euro-bankovek, v únoru 2002, shrnul v časopisu Týden do předpovědi vleklých krizí a posléze i zániku eura. „Hospodářsky zaostalí členové měnové unie nebudou schopni vyvážet ani své předražené a druhořadé zboží, ani své levné pracovní síly a proto se budou snažit vymanit se ze svěrací kazajky eura tím, že budou požadovat další finanční pomoc anebo poruší maastrichtská dluhová kritéria.“

Ctižádostivý plán německého kancléře a francouzského prezidenta by snad mohl fungovat, kdyby měly další generace evropských politiků aspoň polovičku profesionálních a morálních vlastností jeho dvou tvůrců. Dnes se nedá přehlédnout, že vzestupu evropského kontinentu k opravdové velmoci zabránila vypočítavost a prospěchářství politické kasty. H. Schmidt se dožil vysokého věku a mohl si tak vychutnat lekci cynismu, kterou jemu a všem idealistům udělila politicko-ekonomická oligarchie.

Není divu, že prezident Evropské centrální banky Jean Claude Trichet a především jeho nástupce Mario Draghi dělali pravý opak toho, co chtěli Giscard a Schmidt. ECB se stala tiskárnou miliard euro financující rozhazovačnou politiku členských zemí. Předběžný vrchol vydržování špatně hospodařících vlád bylo Řecko, kterému byly dluhy fakticky odpuštěny. Teď je na řadě Itálie se zadlužením ve výši 2 700 miliard eur, tj. 135 procent ročního hospodářského výkonu země. To je úplně jiný kalibr než Řecko a odepsat italské dluhy by znamenalo odepsat i společnou měnu.

Euro jako šmouha v mraku dat

Po dvou desetiletích hektického zachraňování je euro u konce s dechem a vypařuje se před očima. Giscard a Schmidt chtěli vytvořit euro silnější než dolar a dát do oběhu jen takové množství bankovek, které by odpovídalo výkonnosti ekonomik. Po dvou desetiletích tištění peněz podle potřeb rozhazovačných vlád, připravuje ECB zrušení hotovosti. Když jim v tom Evropané nezabrání, tak vládnoucí oligarchie smažou stopy svého selhání a posílí utlačovatelskou moc vrchnosti.

Zapomenut je sen Giscarda a Schmidta, sjednotit Evropu blahobytných států. Místo toho dnes členské země sjednocuje hospodářský úpadek. Pryč je vize hrdých Spojených států evropských, spolku příkladných demokracií. Vládci, kteří již nemají na to, uplácet občany konzumem mění kurs a začínají je utiskovat. Chtějí Evropě vládnout ve jménu ekologické askeze a státem naordinovaného zdraví. Ještě je čas tomu zabránit. Ale když to občané brzy nepochopí, tak se s eurem nebo bez něj ocitnou pod vládou anonymních technokratů.
 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 ing.Horák 2022-07-20 17:37
Ano, souhlasím se článkem. Je to holá a pravdivá skutečnost - bohužel jsme v p---li.
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře