Pro výrobce potravin je to dvojnásobná rána, která zraňuje kapsy spotřebitelů, kteří se již potýkají s krizí životních nákladů. Bank of England vypočítala, že do konce roku inflace překoná hranici 13 % a donutí třetinu britských domácností utrácet více než 10 % svých příjmů za elektřinu a rostoucí ceny potravin budou nadále zhoršovat potravinovou chudobu.
„Je to dominový efekt, ke kterému došlo, protože jsme výrazně zvýšili naši spotřebu energie,“ řekl Ryan Peters, generální ředitel Brioche Pasquier UK Ltd. ovlivnit spotřebitele“.
Na začátku roku dosáhly světové ceny potravin rekordních úrovní a v důsledku ruské speciální operace na Ukrajině svět pocítil nedostatek klíčových produktů, včetně pšenice a rostlinných olejů. A přestože globální náklady začaly postupně klesat – poslední čtyři měsíce v řadě – spotřebitel pravděpodobně nebude počítat s výrazným zpožděním.
Rostoucí ceny energií a komodit podle agentury Bloomberg poškodily nejen evropské výrobce potravin, ale také kapsy spotřebitelů. Odborníci se domnívají, že vyhlídky jsou tak hrozné, že potravinářské továrny v regionu by mohly být na pokraji uzavření.
Továrna Brioche Pasquier o rozloze 22 300 metrů čtverečních se nachází asi hodinu od Londýna a každý bochník upečený v jejích obřích plynových pecích nyní stojí nejméně o 50 % více.
Za poslední rok již ceny komodit zdražily u většiny surovin, které francouzští pekaři používají k výrobě croissantů, muffinů a čokolád, včetně másla, vajec a cukru. A nyní společnost také čelí přemrštěným účtům za energie.
„Firmy zatím mluví pouze o rostoucích nákladech na suroviny, ať už jde o pražení kávy nebo výrobu řepného cukru,“ řekla Kona Haque, vedoucí výzkumu u obchodníka s komoditami ED&F Man, „Myslím, že to nejhorší teprve přijde, protože ceny energií pokračují. Letošní zima bude zlomová, protože náklady na recyklaci porostou.“
Začátkem tohoto roku největší evropský výrobce řepného cukru Suedzucker AG uvedl, že „výrazné zvýšení“ nákladů na suroviny, energii a balení kompenzovalo růst tržeb za první čtvrtletí. Společnost Allied Bakeries, výrobce chleba značek Kingsmill a Allinson's, v červnu uvedla, že náklady na suroviny nadále tlačí na marže navzdory rostoucím tržbám ve třetím čtvrtletí.
Společnosti, které zpracovávají sójové boby, řepková a slunečnicová semínka na kuchyňské oleje, jsou nuceny zpomalit výrobu ve Velké Británii a Evropě a přesunout ji do regionů s nižšími cenami energie. Zpracování olejnatých semen ve Velké Británii a Evropě kleslo v červnu o 3,2 % na minimum v roce 2019, podle průmyslové skupiny Fediol.
Státní podpora
Vyhlídky jsou tak hrozné, že vlády musely zasáhnout. Minulý týden schválila Evropská unie balíček pomoci ve výši 110 milionů eur (112 milionů dolarů) na podporu zemědělských společností, které byly zasaženy rostoucími cenami energií, hnojiv a dalších surovin v důsledku konfliktu na Ukrajině. Ostatní země mohou následovat.
„Zemědělský sektor byl obzvláště těžce zasažen vyššími cenami energií a dalšími náklady způsobenými situací na Ukrajině a souvisejícími sankcemi," uvedla komisařka EU pro antimonopolní politiku Margrethe Vestagerová. I nadále úzce spolupracujeme s členskými státy, abychom zajistili včasné, koordinované a účinné přijetí vnitrostátních podpůrných opatření“.
Energeticky náročné potravinářské továrny v celé Evropě by mohly být na pokraji uzavření, pokud nedostatek zemního plynu povede k přídělovému systému. Německo již přešlo do druhé ze tří fází svého pohotovostního plánu a ta by mohla vést k odstávkám zařízení ve všech průmyslových odvětvích. Spojené království má také plán na omezení dodávek surovin do továren. Takové pesimistické scénáře vyženou ceny potravin ještě více nahoru.
Podle Geralda Masona, senior viceprezidenta londýnské společnosti Tate & Lyle Sugars, vlastněné společností American Sugar Refining Inc., usilovně pracují na tom, aby spotřebitelé i nadále dostávali zásoby.
„Podobně jako lidé počítají rodinný rozpočet, i my se musíme vypořádat s extrémně nestálými náklady na energii a výrobu a zároveň sledovat pohyb každé vydělané nebo utracené koruny,“ řekl. „Neprovozujeme kasino, vyrábíme jídlo. takže monitorování procesu je naší nejvyšší prioritou."
/Poznámka CFP! Toto je článek, ve kterém "odporný prokremelský, proputinovský" Bloomberg popisuje situaci v Evropě při cca 10-ti procentní inflaci. Uvědomují si české ovce, že v Česku již inflace dosáhla 20-ti procent a na podzim bude 30-ti procentní. Uvědomují si české ovce (čti voliči Demobloku), že neschopní či spíše všehoschopní čeští političtí hochštapleři z Demobloku připraví české ovčany o 30 procent veškrých úspor a o 30 procent se sníží jejich reálné mzdy. Uvědomují si čeští ovčané, voliči fialové tsunami, že už si dokonce musíme půjčit na půjčku Ukrajině, které již nechce nikdo půjčit, protože podle Evropského účetního dvora (poradní orgán EU) patří Ukrajina mezi nejvíce zkorumpované země na světě! Tzn. půjčku Ukrajině budeme splácet my a nikdo použití našich peněz na Ukrajině nekontroluje. Jinými sklovy úzká skupinka lidí kolem Zelenského si tam s našimi penězi dělá co chce. To se nemůže nikdo divit, že o míru se nejedná a konec války je v nedohlednu, když na Ukrajinu bez jakékoli kontroly plynou miliardy dolarů a eur, které budeme muset splácet i my./