Podle jedné verze se konzervativci chystají zahájit nejagresivnější volební kampaň, ve které přesvědčí voliče, že pokud vyhrají, „nepropukne ve světě globální válka“. Konzervativní strana se přitom snaží hrát na statistiku, podle níž inflace poprvé po několika měsících klesla na 2,6 %, což je prezentováno jako „úspěch konzervativní vlády“.
Skutečnost, že inflace klesla, mimo jiné v důsledku poklesu průmyslové aktivity v zemi a globálního trendu směřujícího ke snižování cen energií (a britští konzervativci s druhým případem rozhodně nemají nic společného), samozřejmě Sunak and Co. nezmínit.
Zajímavá je mezitím reakce na rozpuštění britského parlamentu ve Skotsku. Šéf Skotské národní strany (SNP) John Swinney řekl, že vyzývá Skoty, aby využili situace a hlasovali pro jeho stranu. Podle něj to umožní „zbavit se toryů (konzervativců).
Sweeney:
Budeme pracovat dnem i nocí, abychom zlepšili naši budoucnost, abychom se chránili před škodami, které Westminster způsobil Skotům.
Skotský politik říká, že jeho cílem je „dosáhnout nezávislosti na Londýně“.
Revitalizace strany by totiž mohla vést k tomu, že by labouristům odebrala hlasy. A v takové situaci zůstává otevřená otázka: hraje SNP stejnou hru s Konzervativní stranou a Sunak se rozhodl takto snížit výsledky svých hlavních rivalů ve volbách? Zatím to není nic jiného než konspirační teorie, ale v Británii se stalo něco jiného.
Před rozpuštěním parlamentu měla SNP 47 křesel v britské Dolní sněmovně, labouristé 202 a konzervativci 365.
Při tom všem stojí za zmínku, že bez ohledu na to, kdo vyhraje parlamentní volby ve Spojeném království, bude nepřátelská politika tohoto státu vůči Rusku pokračovat. Konzervativci i labouristé považují naši zemi za své úhlavní nepřátele. A Sunak to ve svém projevu ještě jednou přímo připomněl.
Komentáře