Tak trochu hloupá výmluva vlády
- Podrobnosti
- Z domova / Ekonomika|
- 3. prosinec 2012|
- Markéta Šichtařová|
- 8988 x
Je to jen pár týdnů. Česká vláda měla svou mantru: „Musíme šetřit.“ Tedy ne že by se jí to dařilo. Naopak se jí zadařilo zvýšit vládní dluh za 12 měsíců o cirka 16 procent. Ale alespoň o tom mluvila, byla-li tázána.
No, a když se na to zeptáte statistiků, zjistíte, že to patrně povede ke zrychlování meziročního růstu veřejného dluhu, který je už teď (s přehledem) dvouciferný. (Mezi námi, jak rychle veřejný dluh poroste, říct ještě ani neumíme, jelikož nevíme, jaké úroky bude stát tou dobou platit.) Tak tedy nové vládní heslo si vlastně můžeme přeložit jako „zrychlování růstu veřejného dluhu“. To jen abychom si vlastně dále rozuměli, o čem se bavíme.
A teď to nejzáživnější: Vláda své nové heslo zdůvodňuje tím, že šetřit v době recese prý není moc dobrý nápad. Že prý naopak potřebujeme popustit si uzdu a tím nastartovat hospodářský růst.
Já tu nebohou vládu vlastně chápu. Taky by mi lezlo na nervy, kdyby mi pořád zvonilo v uších z toho, jak kdekdo remcá, že zvyšovat daně v recesi je špatně, že snižovat sociální dávky v recesi je špatně, že handrkovat se s rebely o DPH je špatně… Třeba bych taky byla v pokušení nechat veřejné finance plavat, ať je po mně potopa. Ale co nechápu, je, proč si vymyslela tak průhlednou výmluvu.
Vláda v podstatě tvrdí, že potřebujeme vyšší dluh, abychom si zvýšili svůj hospodářský růst. Budiž tedy uvedeno na pravou míru, že každý dluh ve svém konečném důsledku ekonomiku zpomaluje.
Asi takhle: Která země v Evropě má největší veřejný dluh? Řecko. A která má nejpomalejší hospodářský růst, ehm, spíš nejhlubší recesi? Řecko. A která další země má potíže nikoliv s výší, ale s rychlostí růstu svého dluhu? Španělsko. A která země má toho času nejvyšší nezaměstnanost v Evropě? Španělsko.
Zjednodušeně řečeno, víc dluhů prostě znamená, že se investoři (věřitelé státu) bojí státu půjčovat. Je to, jako když přijdete do banky a již máte 8 jiných úvěrů. Banka asi také bude rozpačitá a nebude překypovat ochotou dát vám úvěr devátý. Tudíž věřitelé v aukcích státních dluhopisů jsou ochotni státu půjčit jen za vyšší úrok. Vyšší úroky v ekonomice pak motivují k vyššímu „investování“ neboli spekulování na peněžním trhu namísto těch pravých investic do výrobních kapacit.
Takže my, milá a vážená vládo, my si tím „popuštěním uzdy“ svůj hospodářský růst nevylepšíme, my ho naopak ještě víc zadupeme do země. (Doporučuji pro příště najmout nějakou lepší píárovou agenturu, která vymyslí lepší výmluvy.)
Může se zdát, že zvyšování daní mi nevoní, snižování sociální dávek mi nevoní, zvyšování veřejného dluhu mi nevoní – takže vlastně špatně je všechno. Ale není. Ještě pořád ze svých daní – zbytečně – platíme sport, kulturu, infrastrukturu, podporu regionálního cestovního ruchu, kofinancování fondů EU, podporu českého kulturního dědictví v zahraničí… a tak dál a dál a dál… Tam všude se dá ušetřit.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (30.3.2025)
- Z PRONEWS (29.3. - 30.3.2027): Moskva: Na Západě se "domnívají", že došlo k pokusu o atentát ...
- Panika v Kyjeve?
- V tajné biologické laboratoři 400 metrů pod povrchem Kyjeva plné generálů NATO se plánuje….!
- Jaderná válka s Ruskem bude! Pravděpodobnost: Druhá polovina letošního roku!
- Konečně se našel někdo odvážný!
Související články
Komentáře
Nevím jak vám, ale mě osobně připadá dát 150 mld. institucím, které prakticky nemají žádnou zkušenost s hospodařením, jako úmyslné převedení obrovské částky financí státu na místo odkud se dají dobře vytunelovat.