To je výsledek
- Podrobnosti
- Blogy / DALŠÍ BLOGY|
- 28. říjen 2019|
- IVAN STRÁNSKÝ|
- 4285 x
Aby bylo jasno, již dlouhodobě tvrdím, že jakákoliv zde vládnoucí kamarila po roce 1989 nás zavléká někam, kam vlastně nechceme. Říkají, že žijeme v demokratické společnosti, což vůbec není pravda. Žijeme ve společnosti, která vznikla na základě proradné dohody části zástupců původního Občanského fóra s odstupujícími komunisty. Žádný z nich (vládnoucích komunistů) nebyl potrestán za vlastizradu, za kolaboraci s okupačním režimem, za pronásledování neloajálních občanů. Systematicky dnes je část obyvatel okrádána nebankovními spolky které půjčují peníze na vysoký úrok.
Lichva vládě zřejmě nevadí. Stále se mluví o korupci, ale kde je právní ochrana v tomto smyslu? Každým rokem je tento stát stále více zadlužován záporným saldem státního rozpočtu! Dokonce i Karlova univerzita si nechá platit "dotace" od těch, kteří "výhodně půjčují" těm, kteří jsou na spodní straně sociálního přehledu.To, co nám vládní i jiné strany předvádějí, nepatří podle mého názoru do demokratického uspořádání společnosti. Co tím krátkozrace sledují? Pravděpodobně svoje zájmy, které jsou v rozporu s přáním jejich voličů. Dostali jsme v roce 1989 svobodu? Nebo to bylo spiknutí tehdejší opozice s původní vládnoucí třídou, že si nebudou škodit a rozdělí si vzájemně všechno, co pracující od války vybudovali? Kam nás vlastně vedou ti, co si říkají demokrati a mají špinavé ruce?
V lednu 2010 zjistilo Středisko empirických výzkumů (STEM), že 80 % občanů ČR zastává v různé míře názor, že dnešní čeští politici jsou "na nižší morální úrovni" než politici z komunistického režimu z doby před rokem 1989. Pouze 20 % si myslelo, že tehdejší vedoucí politici jsou čestnější a poctivější než komunističtí funkcionáři minulého režimu, psal STEM ZDE, ZDE . Obdobné průzkumy provádí periodicky i Centrum pro výzkum veřejného mínění Akademie věd České republiky pod titulkem Srovnání dnešního života a života před listopadem 1989. Podle tohoto průzkumu v roce 2009 zastávalo pouze 45 % respondentů názor, že během toho roku byla kvalita života v České republice lepší, než jaká bývala před rokem 1989.
K porovnání "současných" poměrů se situací před listopadem 1989 se CVVM vracel skoro každý rok. 2005 ZDE, 2006 ZDE, 2007 ZDE, 2009 ZDE…
Značná část starších respondentů z průzkumu CVVM byla nespokojená s údajnou absencí existenčních jistot po roce 1989 (40%), s údajnou nespolehlivostí sociálního zabezpečení (63%) a s absencí sociálního zabezpečení ve stáří (53%).
Respondenti Britských listů v roce 2010 oceňovali na režimu před rokem 1989 nejvíce, že lidé měli čas na své záliby, vládla vysoká míra sociální rovnosti, bydlení bylo ekonomicky dostupné každému, kulturní a rekreační vyžití bylo přístupné všem, lidé měli čas na hlubší vzdělávání, vůči sobě navzájem se chovali slušně, hospodářství bylo stabilní. Oceňovali také, že na svou dobu kvalitní zdravotnictví bylo přístupné všem, režim zaručoval slušnou životní úroveň, kvalitní vzdělání či podpůrná sociální infrastruktura byla přístupná všem, režim zaručoval spravedlivou mzdu a státní správa fungovala efektivně.
Výzkum CVVM na toto téma se, pokud vím, dělal naposledy v roce 2015 ZDE. Ten rok se měly lépe než před rokem 1989 pouze téměř dvě pětiny respondentů (38 %). Názor, že poměry před rokem 1989 byly lepší než ty v roce 2015, se častěji objevoval u respondentů starších 60 let (40 %). Lidé ve věku od 45 do 60 let se více přikláněli k tomu, že je to tak napůl. Jako lepší "současné" poměry častěji vnímali respondenti ve věku 30 až 45 let.
Čili ty současné výsledky nejsou nic divného. Ukazuje se, že "pamětníci" vymírají a staří lidé své názory až tolik nemění. Na politice je zajímá nikoliv to, že mohou bez výjezdní doložky létat po celém světě a nemusí shánět pomeranče či hovězí játra, ale že mohou přes veškerou píli a snahu během jejich aktivního života skončit jako nezaměstnaní či jako bezdomovci, okradení bůhvíjakými šmejdy.
Sociologie je krutá disciplína. Říká nám pravdu, i když ji nechceme slyšet.
Šéfredaktorka Magazínu Paměti národa Markéta Bernatt-Reszczyńská v pořadu Devadesátka na ČT 24 vyjádřila údiv nad tím, proč jsou lidem vůbec kladeny otázky, zda se před rokem 1989 měli lépe. „Já si nedovedu představit, že by třeba v Německu někdo diskutoval, jestli se za nacismu žilo lépe,“ řekla k tomu.
No, kdyby se v dnešním Německu zeptala, tak by se možná divila. Tím, že se nevysloví otázka, nezmizí odpověď.
Pokud toto základní srovnání učiníme, tak se podle ní „povedlo to, o co se ten komunistický režim snažil. Indoktrinovat nám, že komunismus je skvělý, že jsou to světlé zítřky a že kapitalismus je zlý“.
Paní Bernatt-Reszczyńská je sprostá propagandistka. Ale i ta propaganda se musí umět, a ona ji jak vidno neumí. Zarputilost a umanutost nevede k pravdě ani k vítězství. Vede k pobytu v psychiatrické léčebně, nikoliv k ovlivnění přesvědčení nerozhodnutých. Víte, jeden třicet let starý vtip říká, že komunisté lidem lhali o tom, jak se žije v komunismu, ale hovořili krutou pravdu o tom, jak se žije v kapitalismu.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Štefec: Nehrozí nám ruský úder. Hrozí, že ho vyprovokujeme...
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (18.4.2025 - Velikonoční)
- Z Russkoj Vesny (16.4. - 17.4.2025): Výsadkáři 95. brigády chtějí vstoupit do Kyjeva...
- Velká americká show
- Michal Svatoš s Josefem Skálou - kouřové clony a reálné zákulisí ukrajinského konfliktu (14.5.2025)
- Čo zistila CIA o dnešnom Rusku
Související články