Vraťme se však ke slavnému románu anglického spisovatele. George Orwell ve svém mistrovském díle nazvaném 1984, vylíčil temnou budoucnost roku 1984, (román, jak známo napsal roku 1948). V románu jsou všichni sledováni tzv. Velkým bratrem (Big Brother). Hlavní hrdina pracuje na Ministerstvu pravdy, které se zabývá manipulováním minulosti, přepisováním různých dokumentů, aby odpovídaly oficiální doktríně. Pokud bych to měl převést do současnosti, vidíme přepisování minulosti i nyní. Fialova vláda se například rozhodla zablokovat některé údajně dezinformační weby. Existuje jeden mainstreamový názor, ostatní jsou podle vlády špatné.
Hlavní hrdina slavného románu žije ve fiktivní zemi zvané Oceánie. Ta vede střídavě válku se zeměmi zvanými Eurasie a Eastasie. Válka však není vedena, aby byla vyhrána, ale aby lidé nebohatli a neměli čas přemýšlet. A paralela s dneškem? Konflikt na Ukrajině trvá téměř 2 roky. Neskutečně trpí obyvatelé obou zemí, životní úroveň lidí v Evropě klesá. Pokud se ozývají lidé, kteří volají po příměří, tak jsou nálepkováni jako „chcimíři“, či proruští dezoláti. Válka přece musí pokračovat a Rusko musí být poraženo. Ostatní problémy šly do ústraní. Západ v čele se Spojenými státy si nechce připustit měnící se geopolitické uspořádání světa a snaží se ho zvrátit vojensky. Po dvou letech válčení však západní mocnosti váhají s další pomocí Ukrajině, právě kvůli vršícím se jiným problémům. Jak prohlásil staronový slovenský premiér Robert Fico, už ani jeden náboj Slovensko nepošle na Ukrajinu. Američtí republikáni zablokovali finanční pomoc Ukrajině pod podmínkou řešení domácí migrační krize. Pokud se za rok dostane do Bílého domu Donald Trump, tak se nechal slyšet, že Ukrajina už nedostane ani cent a válka skončí.
Hlavní hrdina Orwellova románu, původně protirežimní, je odhalen a přinucen svůj názor změnit a milovat Velkého bratra a s ním nastolenou diktaturu. V dnešní době na lidi s jiným názorem také začíná být nahlíženo s nedůvěrou, v těch horších případech jsou ostrakizováni. To, co si starší ročníky pamatují před rokem 1989, se pomalu, ale jistě vrací. Velký bratr nás opět sleduje.
A optimismus? Ale jo. Podle předvolebních průzkumů vláda trvale oslabuje a s největší pravděpodobností bude vystřídána. Jednotlivé evropské vlády se mění, lidé začínají chápat, co se kolem nich děje. Rok 2024 je rokem voleb do Evropského parlamentu, kde by euroskeptické strany podle průzkumů měly obdržet rekordní zisky. V USA to vypadá na návrat Trumpa, což by byla obrovská vzpruha pro skomírající velmoc. Není vše tak černé, jak to vypadá.
Tedy vykročme optimisticky do nového roku, milí vlastenci.
Komentáře
A my dodnes tyto darebáky litujeme v podobě disidentů. Vzpomínám jak se ze všech kriminálníků propuštěných Havlem stáli během jediné noci političtí vězni, přitom seděli ve většině případů za krádeže. Mnoho lidí pak začalo vnímat rozkrádání socialistického majetku za jakýsi domnělý odboj. Přitom se jednalo a stále jedná o bandu podvodníků a zlodějů, kteří nám dodnes vládnou.