Lekce ekonomie pro sluníčkáře a vítače
- Podrobnosti
- Blogy / DALŠÍ BLOGY|
- 22. červen 2018|
- MICHAL BRAND|
- 3535 x
Základní ekonomická poučka – čas 38:34 filmu Tři veteráni. Připadá Vám použít toto video v daném kontextu jako rasistické? Nevhodné? Lživé?
Proč? Vážně – proč?
Evropské země a Spojené státy patří mezi nejvyspělejší státy světa – ve všech myslitelných parametrech, od životní úrovně přes vědu, úroveň vzdělání, zdravotní péči až po skutečná občanská a lidská práva (nepokřivená multikulti neomarxistickým zneužitím lidských práv k podpoře destruktivních a naší civilizaci a demokracii nepřátelských skupin). Kde se to všechno vzalo?
To je výsledek práce našich předků – jejich dřina, jejich úsilí, jejich trvalá a dlouhodobá snaha, jejich invence, vynalézavost a chytrost – to vše přeměněné v životní úroveň, kterou naší civilizaci z velikého odstupu zaostalosti závidí většina ostatních civilizací.
Že za vysokou vyspělost zemí Západní civilizace (nebo judeo-křesťanské civilizace) může „vykořisťování kolonii“? A jak by to asi vypadalo v Africe nebo v mnoha oblastech Asie, kdyby naopak žádná kolonizace evropskými mocnostmi v historii nenastala? Myslíte, že by třeba v Africe bylo více a lepších nemocnic, než je tam dnes? Že by tam bylo více a lepších škol? Že by tam bylo více a lepších vodovodů , elektráren, silnic, letišť, knihoven domů, kanalizací? Mohl bych pokračovat na dalších deset stran.
Nebo je pravděpodobnější, že by tam NIC Z TOHO NEBYLO – žádné nemocnice, jen místní šaman s bylinkami. Nic proti alternativní medicíně, ale přeci jen… Žádné školy, kromě mezigeneračního předávání znalostí a dovedností, možná v nejvyspělejších oblastech školy pro kněží nějakého náboženství nebo kultu. Univerzity? No, tak ty bych v takové alternativní historii Afriky, Blízkého a Středního Východu já osobně vážně neočekával. Ale možná nemám dostatečně bujnou fantazii.
A koneckonců – jakou konkrétní kolonii vykořisťovalo Československo nebo Česká republika? Žádnou. Naopak jsme dlouhá desetiletí posílali africkým a dalším zemím všemožnou materiální i jinou pomoc. Za desítky miliard korun, v dnešních korunách za stovky možná tisíce miliard korun, pokud by se vše posčítalo a přepočetlo na dnešní koruny. A stejně to v naší vlasti nevypadá ani zdaleka, ale opravdu ZDALEKA tak hrozně jako v jakékoli africké zemi. (A ať už nadáváte na cokoli z dalšího jmenovaného – ani po 40 letech „devastace komunismem“, ani po 29 letech „devastace divokým kapitalismem“, ba dokonce ani po 14 letech „devastace EU byrokracií“, pořád je naše země mnohem lepším místem pro život než celá Afrika a velký kus Asie.)
Z jiného soudku, další příklad. Izrael je země, jejíž lidé žijí v podmínkách obtížnějších než minimálně polovina Afriky a nemají například na rozdíl od mnoha muslimských nebo afrických zemí ani ropu ani jiné významné nerostné bohatství. Začínali z ničeho, uprostřed pouště. Přesto je to země vysoce vyspělá ve všech parametrech. Vykořisťují nějakou kolonii? Jakou? Třeba pásmo Gazy? Pásmo Gazy, kde drtivá většina obyvatel jen čeká s nataženou rukou na peníze z EU a kde pracují snad jedině pracovníci dílen na výrobu sebevražedných vest a raket k ostřelování izraelských měst?
Proč například země Jižní Ameriky jsou nesrovnatelně vyspělejší než africké země, přestože jihoamerické země všechny byly také koloniemi? A „záhadně“ to na ně nemělo negativní ale ryze pozitivní vliv.
V čem je tedy problém? Máme tu země, které jsou vyspělejší než africké a mnohé asijské země o několik koňských délek. Zcela očividně to nemá žádnou souvislost s koloniálním „panstvím“ – to naopak spíše pomohlo k výraznému rozvoji zemí „postižených“ kolonialismem, a to jak těch dnes nejméně rozvinutých (Afrika, Blízký a Střední Východ), tak těch dnes rozvinutějších (Jižní Amerika). Zato rozdíl ve vyspělosti zemí a v životní úrovni obyvatel zcela očividně souvisí s pracovitostí obyvatel, s kulturním a civilizačním modelem, se vzorci chování a jednání.
Jak se praví v ukázce výše:
- „A cože tu máte tolik much?“
- „Máme líné pavouky.“
- „A cože jste taková chudá země?“
- „Máme líné obyvatelstvo.“
Základní poučka ekonomie v pouhých čtyřech větách. Základní poučka skutečné ekonomie, ne abstraktních představ a absurdních halucinací z levičáckých kateder.
Naši předci vše, co vytváří vyspělost naší země a co zajišťuje naši životní úroveň, to vše naši předci vybudovali vlastníma rukama, vlastní dřinou, úsilím i invencí.
Nikdo ani jim ani nám nedal nic zadarmo.
A proto to vše dlužíme jen svým vlastním předkům a jako řádní hospodáři svým dětem – jim, jenom jim a nikomu jinému na celém světě!
Komentáře
Facebook komentáře
Související články