Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Že by to Izraeli znovu prošlo?

  • benny-barack
Tlak na mezinárodní vyšetřování izraelského masakru na palubě Mavi Marmara postupně slábne, nejspíš hlavně proto, že Obamova administrativa svou původní výzvu k vyšetřování významně „modifikovala".

Teď už Bílý dům údajně trvá na tom, že pokud by se něco vyšetřovat vůbec mělo, nemělo by se to týkat jednání izraelských vojáků, ale vyšetřovatelé by se měli soustředit na tureckou humanitární organizaci IHH, která za Flotilou svobody stála.

Izrael by se nejraději vyhnul jakémukoli vyšetřování, pro jistotu ale už ustanovil vlastní armádní komisi, která vše nestranně prošetří.

Premiér Netanjahu prý doposud odmítal jen mezinárodní vyšetřování, ale někteří členové jeho vlády nechtějí ani to interní. Patří k nim mimo jiné ministr obrany Ehud Barack, který vládě poradil „počkat ještě dva tři týdny, všichni na všechno zapomenou a tlak na nás zmizí".

Šéfka opozice (a zároveň jedna z hlavních strůjců loňské agrese do Gazy) Tzipi Livniová v Knessetu předložila návrh na vyslovení nedůvěry vládě, protože podkopává postavení Izraele ve světě a izoluje ho. Netanjahu jí na to odpověděl, že opozice musí stát po boku vlády, když je další flotila „na obzoru", a připomněl jí, jak opozice loni důsledně podporovala vládu, v níž Livniová zastávala post ministryně zahraničí, při masakrech v Gaze.

Mezitím vyšlo najevo, že Izrael vyzval Spojené státy, aby mu dodaly další bomby pro letectvo a zároveň rozšířily své muniční sklady, které mají v Izraeli. Seznam zbrojního materiálu odráží izraelské strategické výhledy na příští roky, které počítají i s eventualitou tzv. dlouhé války, v níž bude izraelské letectvo muset současně útočit na mnoho různých cílů.

Egypt mezitím oznámil, že vzhledem k tomu, že izraelská blokáda pásma Gazy se ukázala jako naprosté selhání, otevře Káhira svůj hraniční přechod do Gazy v Rafahu, a to na neurčito. Potíž je ovšem v tom, co si vláda prezidenta Husního Mubaraka, už od 70. let prodloužená ruka americké zahraniční politiky v regionu, pod pojmem „otevření hranice" představuje. V praxi totiž Egypt zatím z Gazy pouští ven jen lidi se stálým pobytem v zahraničí a pacienty potřebující naléhavou lékařskou pomoc, a nedovoluje, aby se do Gazy dostalo větší množství humanitární pomoci. Egypt totiž už v minulosti slíbil, že nikdy oficiálně neotevře hranice s Gazou bez souhlasu Izraele a palestinské samosprávy.

 

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře

160*600