Spojené státy zaútočily na 75 cílů ISIS v Sýrii poté, co se zhroutil Asadův režim
- Podrobnosti
- ze světa / Blízký východ|
- 10. prosinec 2024|
- Noah Robertson|
- 2685 x
9. prosince 2024
USA zasáhly 75 cílů v Sýrii válečnými letouny včetně A-10 Warthog, na obrázku zde, 8. prosince 2024. (Americké letectvo)
SIMI VALLEY, Kalifornie – Americké síly na Blízkém východě zaútočily na centrální Sýrii v neděli v masivním kole útoků jen den poté, co se tamní vláda rozpadla.
Ústřední velení USA uvedlo, že jeho válečná letadla provedla „desítky“ náletů na více než 75 míst, včetně známých „vůdců, agentů a táborů ISIS“. K útokům byly použity bombardéry B-52, stíhačky F-15 a A-10 Warthog, které již tento měsíc nad zemí létaly k jiným útokům.
"Nemělo by být pochyb - nedovolíme ISIS, aby se obnovil a využil současné situace v Sýrii," napsal v prohlášení generál Erik Kurilla, šéf CENTCOM. "Všechny organizace v Sýrii by měly vědět, že je poženeme k odpovědnosti, pokud budou jakýmkoliv způsobem spolupracovat s ISIS nebo ji podporovat."
Celkem bylo použito asi 140 munice při tom, co jeden samostatný vysoký představitel americké administrativy nazval „významným úderem“, když v neděli hovořil s novináři.
CENTCOM útok stále vyhodnocuje a uvedl, že zatím nejsou žádné zprávy o civilních obětech.
Palba přichází den poté, co syrská vláda padla a dramaticky ukončila desetiletí trvající občanskou válku v zemi. Asadův režim vládl zemi půl století a jeho poslední vládce Bašár al-Asad léta krutě potlačoval povstání – včetně použití chemických zbraní proti vlastnímu lidu.
Syrská občanská válka částečně vedla ke vzniku ISIS v roce 2010 a americká armáda vedla mezinárodní koalici pro boj proti teroristické skupině. V zemi je nyní asi 900 amerických příslušníků a mezinárodní mise v zemi by měla do dvou let skončit.
Asadův pád přišel s tím, že jeho hlavní podporovatelé – Rusko, Írán a libanonská milice Hizballáh – všichni byli v posledním roce oslabeni nebo rozptýleni. Když povstalecká skupina začala během posledních dvou týdnů obsazovat velká města po celé zemi, vládní armáda se zhroutila.
Podle ruských státních médií Asad mezitím uprchl do Moskvy.
Američtí vládní a vojenští představitelé sledovali kolaps blízko jeho vrcholu o víkendu z Kalifornie na Reaganově národním obranném fóru. Obavy zákonodárců byla budoucnost amerických sil v zemi. Zvolený prezident Donald Trump se ve své první administrativě pokusil stáhnout americkou armádu ze Sýrie a prohlásil, že USA by se tento víkend neměly dále zapojovat do příspěvku na sociálních sítích.
Prezident Joe Biden v neděli v Bílém domě řekl, že USA si udrží své pozice v Sýrii – převážně na severovýchodě naproti řece Eufrat – a budou pokračovat v boji proti ISIS.
Zatímco Biden řekl, že víkendové události byly vzácnou příležitostí k stabilizaci jinak válkou zničené země, skupina, která převzala moc, byla kdysi spojena s al-Káidou a americkou vládou ji považovala za teroristickou organizaci.
Vysoký představitel, který hovořil dříve, uvedl, že americká vláda hovoří se širokou škálou syrských skupin, aby nabídla jakoukoli pomoc při vytvoření mírovější vlády a sledování, zejména bývalých Asadových zásob chemických zbraní.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Anglosasi opúšťajú Ukrajinu
- Česká vláda navrhla zákon činicí beztrestným poškozování zájmů ČR ve prospěch USA
- Z PRONEWS (9.1. - 10.1.2025) Los Angeles: Plameny "vymazávají" Hollywood ...
- Z Russkoj Vesny (8.1.2025): Konec války a žádné členství v NATO, řekl Trump Kyjevu
- UKRAJINA, TERITÓRIUM DO ROKU 1650 - KAMENSKÝ a MRVA
- Fico o evropském superstátu a o protiopatřeních SR vůči Ukrajině ...
Související články