Tim Anderson vystudoval ekonomii a mezinárodní politiku. Doktorát získal v oblasti politické ekonomie. Je autorem odborných knih a esejí. Publikuje v řadě akademických časopisů. Seminář Tima Andersona s názvem „Proč jsem jel do Sýrie“ se uskutečnil zkraje března na vysoké škole The university of Sydney, na které profesor působí.
Přednášku zahájil moderátor, člen Hands off Syria a bývalý student politické ekonomie Jay Tharappel, pro nějž je místní univerzita alma mater. Ten věcně shrnul aktuální dění na poli mezinárodní politiky a zasadil syrský konflikt do širšího kontextu.
Delegace Hands off Syria. Tim Anderson uprostřed po pravé straně prezidenta Bašára Asada
Po jeho úvodu se dostal na řadu již zmíněný profesor Anderson, který zkraje vyčetl některým mainstreamovým médiím a novinářům neobjektivní a tendenční přístup. Přesně takový, jaký známe i my v Evropě. Někteří novináři psali pouze o kontroverzním výletu do Sýrie. Jiní vyloženě útočili na delegaci, kritizovali a používali invektiva. Psali např. také o tom, jak extrémistický vědec riskuje svojí reputaci nebo že delegace brání Asadův režim. Většinou se jednalo o nevyvážené zpravodajství, které nedávalo těm, o nichž psalo žádný prostor, a některá fakta si novináři sami dokreslovali. Tim Anderson ve své prezentaci uvedl: “Nikdy nikomu nedovolte, aby vám určoval, s kým smíte mluvit nebo jaký mate mít názor.”
Účel celé cesty bylo především objektivní zjišťování skutečného stavu v Sýrii. Delegace chtěla zjistit pravdu a přinést aktuální informace přímo z centra dění. Je důležité zmínit, že si cestu platili všichni členové delegace sami a nebyli nikým financováni. Delegace navštívila univerzity, nemocnice, náboženské představitele a představitele vlády včetně samotného prezidenta Bašára Asada. Se všemi vedli zajímavé rozhovory o aktuálním dění v Sýrii. Někteří členové delegace si pobyt v Sýrii dokonce prodloužili, aby získali další informace od obyčejných lidí a hlouběji nasáli atmosféru této válkou zmítané země. „Naším cílem bylo vyjádřit solidaritu se syrským lidem a zjišťovat zde aktuální situaci,“ uvedl přednášející.
Profesor na přednášce zdůraznil, kdo kde stojí. Dle západních médií je situace černobílá. Prezident Asad je prý diktátor, který vraždí vlastní občany. Ve skutečnosti Syřané obecně podporují Syrskou Arabskou Armádu, která čítá přes 500 000 vojáku. Tu podporuje syrská vláda, syrský lid, který si přeje sekulární a pluralitní společnost, dále Rusko, Írán a většina rozvojových zemí. Naproti tomu Syrská svobodná armáda, Al Kaida, Al Nusra a Islamistický stát Irák a al-Sham (ISIS) čítá přes 100 000 lidí a podporují je Muslimské bratrstvo, Saudská Arábie, Katar, Kuvajt, Turecko, Francie, Velká Británie a USA.
Důležitá byla I lingvistická vsuvka, která na přednášce zazněla. Jedná se o význam termínu sekulární, který je v souvislosti se Sýrií často používán. My Evropané tento termín chápeme jako nenáboženský, kdežto v Sýrii je sekulární ekvivalentem k multináboženský a zároveň tolerantní. A takto sekulární skutečná Sýrie je.
Tim Anderson také vyvrátil několik mýtů, které západní média neustále opakují a udržují. Například to, že se jedná o občanskou válku. V Sýrii jsou na jedné straně Syřané a na druhé exportovaní žoldáci z celého světa. Dále, že se jedná o konflikt mezi sunitskou většinou a menšinou alavitů. To je další černobílé vidění. Důležité je poznamenat, že mnoho členů syrské vlády jsou sunnité, dokonce i manželka prezidenta. Jedná se o konflikt mezi mnoho náboženskou Sýrií (včetně většiny sunnitů) a náboženskými extremisty. Dalším vyvráceným mýtem byli informace, že Assad útočí na vlastní lidi. Jedná se o akce opozice, která útočí pod falešnou vlajkou, aby tím podnítila intervenci Západu.
K samotné návštěvě Sýrie profesor Anderson uvedl, že se v Sýrii dozvěděli zajímavé informace např. od ministryně sociálních věcí Kidny al Shammat, pod kterou spadají tzv. interní uprchlíci, o kterých v západních mediích nikdy nic neuslyšíte. Jedná se o lidi, kteří utekli ze svých domovů, protože se cítili ohrožení, ale neutekli za hranice do uprchlických táborů, nýbrž hledali bezpečí u státních složek. Takových lidí je třikrát více než těch, kteří jsou v utečeneckých táborech za hranicemi Sýrie. Jedná se o 5,7 milionů lidí. Delegace se jeden den účastnila distribuce jídla pro tyto Syřany v takto svízelné situaci.
Profesor se také pozastavoval nad tím, jakou roli hraje v tomto konfliktu Izrael, kdy Benjamin Netanyahu navštívil zraněného teroristu z Jabat al Nusra v nemocnici a potřásl mu rukou. Dále vyvrátil propagandistické lži o tom, že syrský režim používá chemické zbraně. Jak již bylo zmíněno, jedná se především o útoky teroristů pod falešnou vlajkou.
Přednášky se zúčastnilo přes 50 posluchačů, mezi kterými nechyběli ani podporovatelé syrské opozice. Ti o sobě dali také patřičně hlasitě vědět. Během diskuse se jeden z nich přihlásil o slovo a začal verbálně útočit na přednášejícího s tím, že lže. Následně se přidalo dalších pět lidí, kteří vykřikovali jeden přes druhého, že univerzita podporuje propagandu Asadova režimu. Dalším často vykřikovaným argumentem byla otázka na profesora:„Mluvíte Arabsky?“. Zřejmě si oponenti myslí, že pokud někdo nemluví arabsky, není s to pochopit, co se v Sýrii vlastně děje. Tim Anderson sice přiznal, ze arabsky nemluví, ale to už se začaly ozývat další posluchači, většinou Syřané či členové delegace, s tím, že oni arabsky mluví, situaci v Sýrii znají a profesor říká jen pravdu. Moderátor se snažil zkraje situaci uklidnit a deklaroval, že pokud budou oponenti dodržovat pravidla slušné diskuse, tak se ke slovu dostanou, ale ti zájem diskutovat rozhodně neměli. Přišli seminář jen narušit a vykřikovat.
Nikoho asi nepřekvapí, že opozice, která přišla narušit seminář, stejně jako opozice, která bojuje v Sýrii, nebyla z rad Syřanů. Člověk, který na profesora nejvíce vykřikoval, byl Evropan, Ital.
Stejně jako tomu bývá v ČR a jinde v Evropě, tak i v Austrálii místní média seminář ignorovala. Přišli jen novináři z íránské Press TV, která o akci informovala.