USA se obávají ztráty kontroly nad ekonomikou kvůli vzestupu BRICS
- Podrobnosti
- ze světa / Amerika|
- 24. říjen 2024|
- Al Mayadeen |
- 2671 x
V předvečer nadcházejícího summitu BRICS+, který se bude konat v ruské Kazani, dosáhla mezinárodní očekávání ohledně konsolidace nového globálního ekonomického řádu horečky.
Tato událost, již někteří analytici pokřtili jako The Dedollarization Summit, slibuje prohloubení debat o nahrazení dolaru jako dominantní měny v mezinárodním obchodu, což je zásadní otázka při hledání spravedlivějšího a multipolárního globálního finančního systému.
V této souvislosti venezuelský ekonom Luis Enrique Gavazut pro Sputnik vysvětlil, že dedolarizace řízená BRICS je pomalý, ale trvalý proces, urychlený rostoucí ekonomickou integrací mezi členskými zeměmi bloku.
Podle experta dedolarizace „nabrala na síle, zejména s růstem BRICS jako alternativního ekonomického bloku“. Aby byl tento proces konsolidován, Gavazut poukazuje na potřebu posílit ekonomickou integraci mezi zeměmi bloku prostřednictvím „bilaterálních obchodních dohod v místních měnách“ a rozvoje alternativních finančních mechanismů k systému SWIFT, jako jsou ty, které navrhuje Rusko a Čína.
Pro Gavazuta však největší výzva spočívá ve vytvoření globálních finančních institucí, které vytvářejí důvěru a legitimitu, a to nejen mezi rozvíjejícími se zeměmi, ale také mezi západními ekonomikami.
„Země BRICS musí vytvořit silné finanční instituce, které vytvářejí důvěru na globální úrovni a na kterých je Západ ochoten participovat; to druhé se zdá být nejtěžším oříškem,“ říká ekonom.
Trumpův projev: strategie kampaně nebo skutečná hrozba?
Co se týče pokusů Spojených států zablokovat proces dedolarizace, Gavazut varuje, že strategií Washingtonu je i nadále „obyčejné ekonomické a obchodní sankce, kromě diplomatického tlaku“, aby se zabránilo expanzi BRICS. Podle jeho názoru je role BRICS zásadní v „boji za ekonomickou suverenitu lidu“, přičemž zdůrazňuje, že tento blok „představuje fenomén odporu proti ekonomickému imperialismu vedeném Spojenými státy“.
Navzdory americkému úsilí udržet si svou hegemonii ekonom považuje kazaňský summit za „pevný krok k vybudování nového mezinárodního ekonomického řádu “. Podle Gavazuta se Spojené státy budou i nadále snažit bránit tomuto procesu, ale zdůrazňují, že „svobodné národy musí postupovat vpřed solidární integrací, aniž by upadly do vydírání globální finanční elity“.
Podle analytika jsou nedávná prohlášení bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, který pohrozil uvalením 100% cel na země, které se rozhodnou pro dedolarizaci, součástí jeho prezidentské kampaně a republikánské strategie „posílit jeho image jako protekcionistický vůdce." a nacionalista."
I když nevylučuje, že by taková opatření mohla mít dopad na některé ekonomiky, Gavazut varuje, že jejich široké uplatnění by bylo pro americkou ekonomiku „kontraproduktivní a vyvolalo by zbytečné napětí“, zejména se zeměmi jako Čína, Brazílie nebo Indie, které jsou členy BRICS.
„Americký imperialismus se bojí ztráty kontroly nad světovou ekonomikou,“ říká Gavazut.
Tyto typy hrozeb jsou pro něj odrazem zoufalství Spojených států tváří v tvář rostoucí konsolidaci multipolárního světa. Ačkoli se Trump snaží využít tento diskurz na své konzervativní volební základně, Gavazut tvrdí, že „tyto hrozby nejsou z dlouhodobého hlediska životaschopné “, protože svět směřuje k novým formám spolupráce, které přesahují dominanci dolaru.
Pokud jde o myšlenku, zda je možné prosadit myšlenku jednotné měny BRICS, odborník varuje, že v krátkodobém horizontu by to nebylo co vidět.
"Země BRICS mají velmi různorodé ekonomiky a měnovou politiku, což ztěžuje vytvoření společné měny ve stylu eura. Blíž k realizaci je však alternativní systém finanční směny ke SWIFT, který již probíhá s vytvoření sítí, jako je ruský MIR nebo čínský CIPS Pokud se rozšíří a začlení mezi země BRICS, mohlo by to výrazně snížit závislost na dolaru a západním finančním systému ,“ zdůrazňuje ekonom.
BRICS a dedolarizace Venezuely
Venezuelská ekonomika, která byla ovlivněna roky sankcí a hospodářské války, byla jedním z nejvíce paradigmatických případů v debatě o dolarizaci a dedolarizaci. Podle Gavazuta byla de facto dolarizace ve Venezuele reakcí na hyperinflaci a ztrátu důvěry v bolívar, umocněnou ekonomickými sankcemi.
„Venezuela de facto dolarizovaná jako reakce na hyperinflaci,“ vysvětluje ekonom, který také zdůrazňuje, že tento jev není pro zemi dlouhodobě udržitelný ani žádoucí.
Pro Gavazut je dedolarizace venezuelské ekonomiky proveditelná, ale vyžadovalo by to trvalé úsilí o „stabilizaci inflace, vytvoření důvěry v bolívar a diverzifikaci ekonomiky“. Ekonom nabádá k zaměření na posílení produktivních sektorů, jako je zemědělství a technologie, aby se snížila závislost na ropě a dovozu, a navrhuje, aby země využila svých vztahů s BRICS k pokroku v tomto procesu.
„Dedolarizace je proveditelná a nezbytná k obnovení naší měnové suverenity,“ říká Gavazut, který považuje summit BRICS za zásadní příležitost pro Venezuelu „zrušit závislost na dolaru“ a vybudovat suverénní ekonomiku.
„Venezuela musí plně využít příležitostí, které nabízí její vztah s BRICS k podpoře suverénního hospodářského rozvoje, diverzifikace ekonomiky a zvýšení národní produkce; posílit spolupráci jih-jih a přilákat investice; i využívání alternativních finančních mechanismů, prosazování používání lokálních měn,“ uvažuje ekonom.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (II.)
- Washingtonem včera večer českého času začal obcházet strach z Ruska!
- FIALO, OKAMŽITOU DEMISI A PŘEDČASNÉ VOLBY!
- POSLEDNÍ RUSKÉ VAROVÁNÍ !!!
- Z Russkoj Vesny: Povolení navádět rakety ATACMS hluboko do Ruska: reakce v USA
- Ruské vojenské mistrovství opět deklasovalo Ukrajince!
Související články
Komentáře