Libye: echo sedmiměsíční války (+video)
- Podrobnosti
- ze světa / Afrika|
- 20. březen 2012|
- Igor Sileckij|
- 8099 x
Zpráva Amnesty International se časově shoduje s výročím schválení rezoluce Rady Bezpečnosti OSN pro Libyi. Rusko se hlasování 17. března 2011 zdrželo a mandát na operaci v Libyi dostala Aliance původně na dobu 90 dní.
Trvala ale nakonec 7 měsíců a skončila pouze po fyzické likvidaci libyjského vůdce Kaddáfího. Zatím víme o 55 obětích natovských náletů. Není vyloučeno, že je jich mnohem více: ochránci lidských práv shromažďovali údaje v situaci poválečného chaosu.
V NATO zatím trvají na vlastním postoji a označují libyjskou kampaň za „vysoce přesnou.“ Podle slov Fogha Rasmussena „použily síly Aliance složité procedury pro potvrzení válečné povahy cílů svých úderů.“ „Náhodných“ oběti generální tajemník lituje, avšak nedá se nic dělat: válka je válka. A vůbec, mandát NATO je vyčerpán a dnes nemá Aliance k Libyi žádný vztah.
Poznamenáme, že v zprávě Amnesty International jde pouze o Libyjce, jež zahynuli bezprostředně na natovské bomby. Ale ještě větší počet lidí zahynul z rukou povstalců, které Aliance podporovala ze vzduchu a vyzbrojovala na zemi. Rozpad státu, který byl následkem libyjské epizody „arabského jara“, rovněž nepřispívá k zachování zdraví pokojných libyjských obyvatel. Kyrenaika již vyhlásila samostatnost. A nesváry mezi kmeny získávají ráz genocidy, jde o skutečný masakr. Na místech vládnou polní velitelé, vyzbrojeno je přes 100 tisíc lidí a činnost „ústřední moci“, Přechodné národní rady, je nejasná. Dosud není ani jasné, kdo ji tvoří. Ve vězeních je přes 10 tisíc lidí, pokračují represe vůči Kaddáfího stoupencům. Všechny pokusy Mezinárodního trestního soudu o získání informací o tom, co se děje ve věznicích, končí krachem. A ti, kdo přinesli Libyi tuto „demokracii“, si umývají ruce.
Několik slov o Mezinárodním trestním soudu. Vražda více než 50 civilistů podléhá definici „zločin proti lidskosti“ a tedy spadá pod jurisdikci tohoto soudu. Haag však sotva riskne přijít s obviněními proti někomu z vedení NATO.
Rok po zahájení bombardování Libye dokonce na Západě přiznávají, že cena „úspěchu“ byla příliš vysoká. Podle mínění politologů může „sedmiměsíční válka“ zůstat jedinou svého druhu. Rada Bezpečnosti OSN sotva bude pokládat raketové nálety za adekvátní opatření na ochranu civilního obyvatelstva kterékoli země.
zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012_03_20/68984082/
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Štefec: Nehrozí nám ruský úder. Hrozí, že ho vyprovokujeme...
- Jak by vypadala jaderná válka. (Video)
- Michal Svatoš s Josefem Skálou - kouřové clony a reálné zákulisí ukrajinského konfliktu (14.5.2025)
- Aby bylo jasno s Lenkou Šimůnkovou
- Z Russkoj Vesny (16.4. - 17.4.2025): Výsadkáři 95. brigády chtějí vstoupit do Kyjeva...
- Nasledovníčka estónskych esesákov sa vyhráža Ficovi
Související články